„Šestnástka“ uzavrela sezónu víťazne, Čechov v odvete zdolala 6:4

SKALICA (SZĽH) – Hokejová reprezentácia do šestnásť rokov uzavrela sezónu 2018/2019 tým najlepším možným spôsobom. Zverenci Radoslava Hecla v druhom meraní síl proti reprezentácii Česka zlepšili efektivitu a so sezónou sa tak lúčia cenným víťazstvom v pomere 6:4. Pre reprezentáciu do šestnásť rokov ide o vôbec prvé víťazstvo nad Českom od 18. apríla 2014, keď ešte hráči ročníka 1998 zdolali v Prostějove Česko 2:1.

Úvod zápasu patril Čechom, ktorí mali hernú prevahu, no paradoxne inkasovali snáď z prvej strely, ktorá šla na Stuchlíkovu bránku. Slováci tlak Čechov prečkali a v 7. minúte z brejku Braun kľučkou do protipohybu brankár Stuchlíka poslal svoj tím do vedenia. Ubehlo iba 45 sekúnd a Slováci sa tešili znovu. Slafkovský zo vzduchu dorazil svoju vlastnú strelu a razom bolo 2:0. Nie však nadlho. Odpoveď Čechov bola totiž mimoriadne rýchla, na konci 8. minúte Kunst využil clonu pred Ďurisom a nastrelením od modrej čiary znížil. V 10. minúte už bolo 2:2. Böhm svoju šancu nevyužil, no z pokračujúcej akcie už Chludil poslal puk za Ďurisa. Vyrovnaný stav ale vydržal iba do polovice 12. minúty, keď Šramaty strelou po ľade na druhú žrď prekonal Stuchlíka po tretíkrát. Aj tentoraz hneď vzápätí dali Slováci aj ďalší gól. Nemec po Bačovej prihrávke ešte opečiatkoval žrď, no prvý menovaný z následnej dorážky z otočky pridal štvrtý gól svojho tímu a súčasne vyhnal Stuchlíka z českej bránky.

Druhá tretina bola od začiatku jasne v réžii Čechov. Už dve minúty po návrate sa otvoril priestor pred Böhmom, no Ďuris úspešne zakročil. Slovenský gólman bol v druhej tretine ústrednou postavou slovenského tímu. V 29. minúte úspešne zlikvidoval pohotovú strelu Frömela a o minútu neskôr mu pomohla aj žrď proti strele Svobodu. V 32. minúte však už prišlo logické vyústenie tlaku Čechov. Braunovo vylúčenie potrestal presilovkovým gólom Kučera, ktorý tak znížil na rozdiel jediného gólu.

Prevaha Čechov pokračovala aj v tretej časti hry. Už po niečo vyše sto sekundách od návratu z kabín dostali výhodu trestného strieľania, ktorú aj Chludil zužitkoval na vyrovnávajúci gól. Do vedenia sa však napriek hernej prevahe Česi nedostali a v 53. minúte zato pykali. Slafkovský vyhral buly na Bača, ktorý na nič nečakal a pohotovou strelou prekonal Šatného. Lenže tým sa krušné chvíle pre Slovákov ani zďaleka neskončili. Dvojgólový strelec Bačo totiž v 56. minúte šiel na trestnú lavicu, Slováci strávili celé dve minúty oslabenia vo vlastnom pásme, následne navyše Česi odvolali brankára a tlak naďalej pretrvával. Napriek dvom zakázaným uvoľneniam a snáď dvojminútovému striedaniu sa 33 sekúnd pred koncom podarilo Horváthovi vyhodiť puk cez všetky čiary až do bránky na poisťujúci šiesty gól, hoci treba dodať, že aj za výraznej podpory obrancu Česka Fajmona, ktorý si nešťastným spôsobom zrazil pomaly idúci puk po ľade.

Radoslav Hecl (hlavný tréner SR „16“): „Toto víťazstvo si veľmi vážim, pretože sa v dnešnom zápase ukázala všetka tvrdá robota, ktorú sme počas celej sezóny urobili. Dovolím si povedať, že najmä chlapci pochopili základné tézy, ktoré by sme chceli aj do budúcna rozvíjať. To, že sa nám podarilo dnes poraziť Česko je akási sladká odmena na záver sezóny. Výrazne nám k tomu dopomohla zlepšená efektivita, pretože kým vo včerajšom zápase sme sa nevedeli presadiť, no dnes nám to tam celkom slušne padalo.“

Slovensko „16“ – Česko „16“ 6:4 (4:2, 0:1, 2:1)
Góly: 7. Braun (M. Šramaty), 8. Slafkovský, 12. M. Šramaty (O. Stümpel, F. Mešár), 12. Bačo (Slafkovský, L. Nemec), 53. Bačo (Slafkovský), 60. K. Horváth – 8. Kunst (T. Svoboda), 10. Chludil (A. Adamec, Pavlačka), 32. J. Kučera (Frömel), 42. Chludil z tr. strieľania.
Vylúčenia na 2 min.: 3:1, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránu: 26:36 (12:13, 10:15, 4:7). Rozhodcovia: Müllner, Fridrich – P. Šefčík, Výleta. 298 divákov.

Kompletné štatistiky zo zápasu

Slovensko: Ďuris – Kliment, M. Mešár, Š. Miklovič, Š. Nemec, Groch, J. Kocúr ml., Michal Kapičák, E. Slezák – M. Šramaty, O. Stümpel, Braun – Bačo, Slafkovský, L. Nemec – F. Mešár, Ožvald, K. Horváth – T. Danielćák, Štetka, Sokoli.
Česko: Stuchlík (12. Šatný) – Pinkas, Kunst, Kohlíček, Fajmon, Böhm, D. Špaček – Marha, Měchura, Sedláček – Adamec, Chludil, Frömel – Pavlačka, J. Kučera, Vitouch – T. Svoboda, Brouček.