Memorandá o spolupráci s mestami Snina a Strážske smerujú k výstavbe krytých ľadových plôch na Zemplíne

SNINA/STRÁŽSKE (SZĽH) – Výstavba novej infraštruktúry patrí medzi kľúčové priority Slovenského zväzu ľadového hokeja. V rámci napĺňania dlhodobej stratégie hnutia došlo v uplynulých dvoch rokoch k otvoreniu viacerých malých multifunkčných ľadových plôch (Hriňová, Lipany, Tvrdošín, Hurbanovo, Hanušovce nad Topľou, Šoporňa) alebo zimného štadióna vo Svidníku. Do zoznamu miest s krytou ľadovou plochou resp. zimným štadiónom chcú pribudnúť aj mestá Strážske a Snina na Zemplíne.

V Strážskom aktuálne disponujú nekrytou ľadovou plochou, ktorej dostupnosť počas sezóny výrazne limitujú klimatické podmienky. V uplynulej sezóne ju využívali približne mesiac. Štvrtkový podpis Memoranda o spolupráci so SZĽH je začiatkom cesty za krytou ľadovou plochou v meste. „Zastrešenie nám predĺži hokejovú sezónu aj možnosť verejného korčuľovania. Následne by sme radi vytvorili amatérsku hokejovú ligu a založili mládežnícky tím,“ opísal plány primátor Strážskeho Patrik Magdoško. 

„Reálny čas dokončenia tohto projektu vidíme približne do dvoch rokov. Cítime v rámci regiónu hokejový boom. Hokej tu má tradíciu a aj amatérske hokejové zápasy v meste mali vyššiu návštevnosť ako futbalové duely. Navyše máme dobrú polohu, pretože zo Strážskeho sa za 15 minút viete dostať do viacerých okresných miest, akými sú Vranov nad Topľou, Humenné či Michalovce,“ doplnil Magdoško. 

„Teším sa z každej potenciálnej výstavby nových štadiónov alebo ľadových plôch na Slovensku. Som rád, že sa primátori a poslanci v Strážskom aj Snine pustili do týchto projektov a verím, že sa úspešne zrealizujú. V posledných rokoch sa nám darí zapĺňať biele miesta na slovenskej hokejovej mape. Snažíme sa, aby mali možnosť hrať hokej aj ľudia v menších mestách či obciach. Ak cítime iniciatívu zo samospráv, radi pomôžeme a poskytneme súčinnosť. Je to príklad aj pre ďalšie mestá, v ktorých hokejová infraštruktúra nie je a mohla by byť. Verím, že výstavba štadiónov a ľadových plôch nám pomôže pritiahnuť k športu čoraz viac detí a prispeje taktiež k výchove ďalších reprezentantov,“ povedal prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Miroslav Šatan. 

Snina podpísala Memorandum o spolupráci so SZĽH už v roku 2018, ale podpis nového dodatku by mal urýchliť proces výstavby zimného štadióna, ktorý 18-tisícovému mestu dlhodobo chýba. „Memorandum z minulosti nás zaväzovalo k postaveniu určitého typu haly. Podpisom dodatku budeme mať voľnejšie ruky a môžeme začať zháňať zdroje na výstavbu. Som realista a dokončenie štadióna bude z môjho pohľadu trvať 3 až 5 rokov. Všetko však bude závisieť od vývoja ekonomiky a taktiež od toho, akými zdrojmi od štátu budeme disponovať,“ hovoril primátor Sniny Peter Vološin.

Paradoxom mesta je, že napriek chýbajúcemu štadiónu v ňom funguje klub HK mládež Snina. Jeho hráči a hráčky však musia dochádzať na tréningy aj zápasy do približne 20 kilometrov vzdialeného Humenného. „Fungujeme už tri roky, máme 28 registrovaných detí v rôznych vekových kategóriách a v poslednej sezóne sa nám podarilo prihlásiť do súťaže štvrtákov. Dokázali sme zdolať tímy z Košíc alebo Michaloviec, čo bolo pre deti veľmi povzbudzujúce. Okrem toho sme robili korčuliarske kurzy pre deti z materskej aj základnej školy. Štadión v meste nám však chýba. Nie všetci záujemcovia o hokej si môžu dovoliť časté dochádzanie do Humenného. Navyše s nami nehrá ani počasie. V tejto sezóne nám vydržal ľad na prírodnej ploche iba týždeň,“ dodal prezident sninského mládežníckeho klubu Ivo Mika. 


Fotogaléria