Osemnástka v sobotu odletí na svetový šampionát do Fínska, káder opustili štyria hráči

PIEŠŤANY (SZĽH) – Slovenská hokejová reprezentácia do 18 rokov v sobotu ráno vyrazí do usporiadateľskej krajiny majstrovstiev sveta tejto vekovej kategórie. Šampionát privítajú od 25. apríla do 5. mája fínske mestá Espoo a Vantaa v blízkosti Helsínk. Káder slovenského tímu krátko pred odletom na sever Európy opustili štyria hráči – obranca Maxim Petras a útočníci Richard Hazala, Alex Miroslav Zálešák a Leo Vratislav Krchňavý. 

Realizačný tím bude mať vo Fínsku zatiaľ k dispozícii trojicu brankárov, ôsmich obrancov a štrnástich útočníkov. Krátko pred štartom turnaja sa k mužstvu pripojí bek Luka Radivojevič. Na šampionátovú súpisku však môžu tréneri zapísať iba 20 korčuliarov a trojica brankárov. 

„V prípravných zápasoch sme si chceli namodelovať situáciu, ktorá nás bude čakať na majstrovstvách sveta, a teda sme dvakrát odohrali dva duely v priebehu dvoch dní. Proti Poliakom sme nastúpili dvakrát o druhej popoludní bez rozkorčuľovania a rovnaký program nás čaká aj v úvodných dvoch súbojoch na šampionáte proti Američanom a Lotyšom. Súboje s Českom, veľmi kvalitným protivníkom, nám ukázali, že krivka našej výkonnosti ide nahor,“ pochvaľoval si hlavný tréner reprezentácie do 18 rokov Martin Dendis.

Mladí Slováci dosiahli zatiaľ v príprave dve víťazstvá nad Poliakmi (1:0 a 3:2), v dueloch s Čechmi prehrali 0:3 a 3:4 po predĺžení. Vo Velkom Meziříčí figuroval v zostave už aj Tomáš Pobežal, ktorý pomohol extraligovej Nitre k postupu do finále play-off. „Do reprezentácie som sa tešil už od začiatku týždňa. V prípravnom zápase proti Česku som sa cítil dobre. Myslel som si, že to bude trochu horšie z môjho pohľadu,“ priznal mladý útočník, ktorý sa teraz musí preorientovať zo seniorského do mládežníckeho hokeja. „Samozrejme, je to niečo iné, ale tešil som sa na to a urobím všetko pre to, aby som podal čo najlepší výkon,“ doplnil.

K definitívnej miestenke na majstrovstvá sveta hokejistov do 18 rokov je blízko poľský rodák Patryk Zubek, ktorý len začiatkom apríla získal slovenské občianstvo. „Prvé zápasy proti Poľsku boli ťažké, ale myslím si, že som to zvládol dobre a som rád, že môžem byť súčasťou tímu. Niektorých chalanov som už poznal a rýchlo ma prijali medzi seba,“ povedal urastený bek. 

Slovenskí reprezentanti odohrajú pred začiatkom majstrovstiev sveta ešte jeden prípravný zápas. V nedeľu o 13.00 SELČ si zmerajú sily s hokejistami Švajčiarska. V rovnakom čase odohrajú aj všetky zápasy v základnej A-skupine na majstrovstvách sveta. Šampionátovú púť odštartujú vo štvrtok 25. apríla proti hokejistom USA, ďalej vyzvú Lotyšov (26. apríla), Fínov (28. apríla) a Nórov (30. apríla). Najlepšie štyri tímy z oboch základných skupín postúpia do štvrťfinále, družstvá na piatej pozícii čaká boj o záchranu.

Nominácia SR 18 na záverečnú prípravu a majstrovstvá sveta vo Fínsku (19. apríla - 6. mája 2024)

Meno Klub
BRANKÁRI
Martin HARONIK HC SLOVAN Bratislava
Alan LENĎÁK MMHK Nitra/HK Slovan Levice
Patrik BREZÁNI (od 22. 4.) HKM Zvolen
OBRANCOVIA
Adam BELUŠKO HC Košice
Andrej FABUŠ HC SLOVAN Bratislava
Samuel HÚŽEVKA VLCI Žilina-mládež
Adam KALMAN HC Olomouc/ČR
Samuel KUPEC HK DUKLA Trenčín/HC Topoľčany
Fabian Andrej LIČKO HC SLOVAN Bratislava
Tomáš ŠLANK HO HAMIKOVO Hamuliakovo
Patryk ZUBEK BARANI Banská Bystrica
ÚTOČNÍCI
Tomáš CHRENKO HK Nitra/HC Topoľčany
Ján CHOVAN Tappara/Fín.
Dario LAŠŠ VLCI Žilina-mládež
Michal LIŠČINSKÝ HC Košice
Ondrej MARUNA Charlottetown Islanders/Kan.
Adam NEMEC HK Nitra/HC Topoľčany
Tobias PITKA Victoria Grizzlies/Kan.
Tomáš POBEŽAL HK Nitra
Pavol PROKOPOVIČ HK Dukla Michalovce-mládež
Andreas STRAKA HK ŠKP Poprad
Michal SVRČEK Brynäs IF/Švéd.
Miroslav ŠATAN HC SLOVAN Bratislava
Tobias TOMÍK HK DUKLA Trenčín
Nicolas VRTIEL Lidingö Vikings/Švéd.
REALIZAČNÝ TÍM
Manažér Branislav VARGA
Hlavný tréner Martin DENDIS
Asistenti trénera Michal DOSTÁL, Andrej KMEČ
Tréner brankárov Adam ŠTEPANOVSKÝ
Kondičný tréner Ján MUNKA
Konzultant Ivan FENEŠ
Video analytik Pavol RYBÁR
Lekár Matej HANDŽÁK 
Maséri Ľuboš ONDREJKA, Štefan SÝKORA
Médiá manažér Tomáš LENGYEL (od 23. 4.)

Náhradníci: BARANI Banská Bystrica – Tobias KÁLUS, Patrik KLIMENT, Michal PLANČÁR, HC SLOVAN Bratislava – Roberto Leonardo HENRIQUEZ, HC Košice – Vladimír DRAVECKÝ, Draci Liptovský Mikuláš – Michal PRÁDEL, Alexander Milan SEJNA, Ján ZIMÁNI, HK DUKLA Michalovce-mládež/HC 19 Humenné – Samuel ŠIMON, MMHK Nitra – Richard HAZALA, Leo Vratislav KRCHŇAVÝ, HK Poprad – Juraj GRACÁK, Brian MAJERČÍK, Sebastián MARTINKO, HK ŠKP Poprad – Simon SEMANČÍK, HK Spišská Nová Ves – Michal FRANKOVIČ, HK DUKLA Trenčín – Richard RAFAJ, HK DUKLA Trenčín/HK Spartak Dubnica – Michal FERANEC, VLCI Žilinamládež – Jozef ŠILHÁR, Marko VARGA, VLCI Žilina-mládež/HC Nové Zámky – Áron MÉSZÁROS, Edmonton Oil Kings (CAN) – Andrej TOMAŠEC, Bílí Tygři Liberec (CZE) – Martin RUDOLF LIŠKA, MoDo Hockey (SWE) – Alex Miroslav ZÁLEŠÁK, Örebro HK (SWE) – Luka RADIVOJEVIČ, Bishop Kearney Selects (USA) – Maxim PETRAS, Des Moines Buccaneers (USA) – Theo KISS, New Hampshire Mountain Kings (USA) – Sebastián BODNÁR.