MS 2024: Do Nemecka s niekoľkými zmenami, šancu na debut dostane Petrovský

BRATISLAVA (SZĽH) – V nominácii slovenskej hokejovej reprezentácie v druhom oficiálnom týždni prípravy na majstrovstvá sveta prišlo k niekoľkým zmenám. Na dvojzápas do Nemecka nepocestujú brankár Filip Belányi a zranený obranca Dávid Mudrák, nahradia ich Matej Tomek a Daniel Gachulinec. Tím doplní 19-ročný útočník Servác Petrovský, ktorý si môže odkrútiť premiéru v národnom tíme.

Slováci majú za sebou prvý týždeň oficiálnej prípravy na svetový šampionát. V Humennom absolvovali päťdňový kemp, v rámci ktorého odohrali dva prípravné súboje so Švajčiarmi. V oboch zvíťazili. Najskôr pomerom 3:0, následne 5:3. Po úvodnom dvojzápase pristúpili tréneri k niekoľkým zmenám. V prípade Dávida Mudráka išlo o vynútený stav, keďže v prvom dueli proti Helvétom si zlomil palec na ruke, pričom dobu rekonvalescencie odhadujú lekári na tri až šesť týždňov.

„Zraneného Dávida Mudráka nahradí Daniel Gachulinec. Má skúsenosti, Slovensko už reprezentoval na svetových šampionátoch. Nateraz doplní našich sedem bekov. Matej Tomek je skúsený brankár, ktorý sa ide pobiť o miestenku na majstrovstvách sveta. Servác Petrovský patril k lídrom našej dvadsiatky. Ide o skúseného hráča, čo sa týka juniorského hokeja. V sezóne odohral už veľa zápasov, zbieral v nich takmer bod na zápas. Mohol by nás veľmi milo prekvapiť, preto sme sa rozhodli ho vyskúšať,“ zbilancoval asistent trénera Peter Frühauf.

Brankár Matej Tomek patril k oporám Litvínova v tejto sezóne. V základnej časti odchytal 36 duelov s 23 víťaznými zárezmi a takmer 91-percentnou úspešnosťou zásahov. V 13 dueloch play-off si štatistiky vylepšil na takmer 94 percent. Obranca Daniel Gachulinec odštartoval sezónu v bratislavskom Slovane, no dohral ju vo Zvolene. S reprezentačným dresom už má skúsenosti, dvakrát si ho obliekol aj na svetovom šampionáte.

Servác Petrovský je nováčik v mužskej reprezentácii. Draftová voľba Minnesoty Wild (185. miesto) má za sebou tretiu produktívnu sezónu v kanadskej juniorskej súťaži OHL v drese Owen Sound Attack. Vo všetkých troch ročníkoch si držal takmer jednobodový priemer na zápas a bol oporou juniorskej reprezentácie na svetových šampionátoch hráčov do 20 rokov. Na tom nedávnom vo Švédsku nazbieral v 5 dueloch 9 bodov za 5 gólov a 4 asistencie.

„Som veľmi rád za pozvánku do reprezentácie. Zastihla ma doma počas oddychu, keďže som zo zámoria priletel len pred niekoľkými dňami. Sezóna z tímového hľadiska nedopadla dobre, opäť sme vypadli v 1. kole play-off. Individuálne som sa však cítil najlepšie z troch rokov v klube. Aj preto si vážim pozvánku do reprezentácie. Vôbec som ju nečakal. Budem sa snažiť nazbierať čo najviac skúseností a ukázať, že som ju dostal zaslúžene. Bojovať o účasť na majstrovstvách sveta je veľká motivácia,“ dodal Petrovský. 

Slováci sa do Nemecka presunú v stredu. Kemp si rozložia v Kaufbeurene, kde vo štvrtok od 19.30 h odohrajú prvý z dvoch prípravných súbojov proti Nemecku. Po dni voľna sa v sobotu presunú do Augsburgu, kde ich čaká druhý vzájomný súboj od 17.00 h. 

Nominácia SR A na VT v Bratislave a dvojzápas v Nemecku (15. – 22. apríla 2024)

Meno Klub
BRANKÁRI
Samuel HLAVAJ HC Škoda Plzeň (ČR) 13 0
Dávid HRENÁK HC Bílí Tygři Liberec (ČR) 3 0
Matej TOMEK HC Litvínov (ČR) 11 0
OBRANCOVIA
Patrik BAČIK HC'05 Banská Bystrica 4 0
Boris BRINCKO HK Poprad 4 0
Martin BUČKO HC Škoda Plzeň/HC Dynamo Pardubice (ČR) 33 1
Daniel GACHULINEC HKM Zvolen 32 0
Andrej GOLIAN HC Slovan Bratislava 19 0
Mário GRMAN HC Vítkovice (ČR) 67 1
Michal IVAN Bílí Tygři Liberec (ČR) 48 1
Rayen PETROVICKÝ HK Dukla Trenčín 2 0
ÚTOČNÍCI
Jozef BALÁŽ HK Dukla Trenčín 17 6
Lukáš CINGEL HC Kometa Brno (ČR) 62 8
Martin FAŠKO-RUDÁŠ HC Bílí Tygři Liberec (ČR) 32 6
Marek HECL HKM Zvolen 12 0
Matej KAŠLÍK HKM Zvolen 8 2
Andrej KOLLÁR HC Kometa Brno (ČR) 27 5
Andrej KUKUČA HK Poprad 6 1
Silvester KUSKO HC Olomouc (ČR) 5 0
Róbert LANTOŠI BK Mladá Boleslav (ČR) 62 12
Oliver OKULIAR Mountfield HK (ČR) 26 7
Servác PETROVSKÝ Owen Sound Attack (Kan.) 0 0
Samuel TAKÁČ HC Slovan Bratislava 28 8
Alex TAMÁŠI Mountfield HK (ČR) 39 7
REALIZAČNÝ TÍM
Generálny manažér Miroslav Šatan
Manažérka Zuzana Chrenková
Hlavný tréner Craig Ramsay
Asistent trénera Peter Frühauf
Asistent trénera Ján Pardavý
Asistent trénera Róbert Petrovický
Tréner brankárov Ján Lašák
Video analytik Igor Andrejkovič
Kondičný tréner Róbert Béreš
Lekár MUDr. Roman Hunák
Fyzioterapeut Vladimír Čavojec
Fyzioterapeut Martin Babják
Výstrojový manažér Marek Jenčík
Výstrojový manažér Juraj Stopka 
Média manažér Peter Jánošík
Média manažér Tomáš Kyselica

 

PROGRAM DVOJZÁPASU

ŠTVRTOK 18. APRÍLA

19.30 Nemecko – Slovensko /Kaufbeuren/

SOBOTA 20. APRÍLA

17.00 Nemecko – Slovensko /Augsburg/