Orange MMSR 2024: Dorasteneckým majstrom Trenčín, v starších žiakoch AA posledným účastníkom Slovan

MARTIN (SZĽH) – V treťom hracom dni na Orange Mládežníckych majstrovstvách Slovenska 2024 sa rozhodlo o postupujúcom do hlavnej fázy turnaja o majstra v kategórii starších žiakov AA, a súčasne sa tiež rozhodlo o titule a medailových pozíciách v kategórii dorastencov. V kategórii starších žiakov AA sa z postupu po víťazstve nad Martinom tešili hokejisti bratislavského Slovana. V mimoriadne dramatickom vyvrcholení turnaja dorastencov Zvolen a Slovan svoje zápasy, ktoré mali dobre rozbehnuté na zisk titulu, stratili, a tak sa zo zlatých medailí tešia dorastenci HK Dukla Trenčín.

Všetky zápasy Orange Mládežníckych majstrovstiev Slovenska 2024 možno sledovať naživo na webe JOJ Šport.

Starší žiaci AA

Aj keď Slovanu na postup do bojov o titul stačila aj prehra o tri góly, už prvá tretina ukázala, že takýmto spôsobom nerozmýšľajú. V ôsmej minúte po peknej kombinácii pálil ešte Šramatý nad, no o minútu neskôr sa už Haborák strelou na lapačku Bačého presadil – 1:0. Slovan krátko nato pridal aj druhý gól zásluhou Potočku aj za prispenia žŕdky. Do prestávky Slovan skóroval ešte raz, keď dokonca vo vlastno moslabení ušli Hasaj so Šramatým a druhý menovaný kľučkou do bekhendu prekonal Junasa, ktorý vystriedal Bačého v martinskej bránke od 11. minúty.

Slovan v ďalšom priebehu kontroloval zápas. Navyše v 24. minúte Hasaj pridal štvrtý gól do martinskej siete. Martin síce v druhej tretine zvýšil aktivitu, čo sa premietlo aj na počte striel. Krátko po štvrtom inkasovanom góle Miľan v úniku vymiešal Hornáčka a znížil. Slovan si však pred prestávkou prinavrátil štvorgólové vedenie, keď v samostatnom nájazde sa presnou strelou presadil Janča. Nič nové v obraze zápasu nepriniesla ani tretia tretina. Slovan držal súpera na dištanc a do záverečnej sirény skóroval ešte raz, keď v 46. minúte pečatil výsledok šiestym gólom svojho tímu Potočka.

HC Slovan Bratislava – MHA Martin 6:1 (3:0, 2:1, 1:0)
Góly: 9. Haborák (Potočka, Hasaj), 10. Potočka (Habán), 20. Šramatý (Hasaj), 24. Hasaj (Šramatý, Haborák), 39. Janča (Donoval, Kasala), 46. Potočka (Habán) – 25. Miľan (Púpava, Jankulár)
Vylúčenia (2 min.): 7:4, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0. Strely na bránu: 34:35 (18:10, 10:12, 6:13). Rozhodovali: Smrek, Vido – Drblík, Jurčiak.

Dorastenci

Lepší vstup do zápasu mali Trenčania, ktorí si vypracovali viacero zaujímavých šancí. V 3. minúte pri prečíslení Harvánka so Strapkom zakročil Ondavský, o tri minúty neskôr po závare pred jeho bránkou však zasahovať nemusel, keďže Pecháčova strela šla nad. V 10. minúte však už Trenčín skóroval, Fajnorova strela od modrej čiary prešla cez les tiel a hokejok až do bránky – 1:0. Gól však skôr naštartoval Zvolenčanov, ktorým patrilo dianie na ľade v druhej polovici prvej tretiny. V 14. minúte ešte Hrenák zvolenskému dobýjaniu odolal, v 16. minúte však po Babinského strele od modrej čiary už kapituloval. Neprešla ani minúta a Zvolen razom viedol. Medveď sa najlepšie zorientoval pred Hrenákom, ktorého prekonal strelou ponad lapačku. Vedenie však Zvolen dlho neudržal. V úvode 18. minúty Döményho strela prešla cez Ondavského, puk sa zastavil tesne pred bránkovou čiarou, kde ho ako prvý našiel Bórik, ktorý poľahky zasunul do odkrytej bránky – 2:2.

Hneď v úvodnej minúte bol v dobrej pozícii pred Ondavským trenčiansky Židek, lenže zvolenský brankár zakročil vyrážačkou. Zvolenčania v ďalšom priebehu tretiny prebrali iniciatívu, čoho výsledkom boli góly v sieti Trenčanov. V 28. minúte sa najlepšie pred Hrenákom zorientoval Hrušovský, ktorý opäť poslal svoj tím do vedenia. V 34. minúte to už bolo 4:2 z pohľadu Zvolenčanov. Žiakovu strelu síce ešte Hrenák betónom zlikvidoval, ale na následnú dorážku Rajnohu už nemal nárok. Ku koncu tretiny dostali Trenčania príležitosť dvoch presilových hier, no úspešní v nej neboli. Zvolenčania však si nedali pozor na disciplínu ani v tretej tretine. Hneď v jej úvodnej minúte dostali Trenčania ďalšiu príležitosť, ktorú po 11 sekundách presilovky využil po nezištnej Židekovej prihrávke Obušek –  4:3. Strelený gól vlial Trenčanov do žíl novú krv. Zvolenčania naopak doplácali na množstvo vylúčení. V 47. minúte Obušek svojím ďalším presilovkovým gólom vyrovnal na 4:4. Následne si mohli Zvolenčana prinavrátiť svoje vedenie späť, no šanciam Ivana a Medveďa trenčianska obrana odolala. V 53. minúte mohol zavŕšiť čistý presilovkový hetrik Obušek, no Ondavského lapačka bola rýchlejšia. Trenčanov však nevyužitá šanca mrzieť nemusela. 106 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času Bórik strelou prepálil všetko, čo mu stálo v ceste a zavŕšil trenčiansky obrat. Vďaka víťazstvu si tak Trenčania zaistili zisk prinajhoršom strieborných medailí, pričom v prípade akéhokoľvek iného výsledku než víťazstva Slovana za tri body by získali majstrovský titul.

HK Dukla Trenčín – HKM Zvolen 5:4 (2:2, 0:2, 3:0)
Góly: 10. Fajnor (Bórik, Piliar), 18. Bórik (Dömény), 41. Obušek (Židek, Karšay), 47. Obušek (Nikmon), 59. Bórik (Rázga, Kovalčík) – 16. Babinský (Debnár, Dobiš), 17. Medveď (Dobiš), 28. Hrušovský (Podkonický, Unterfranc), 34. Rajnoha (Žiak, Zvolenský).
Vylúčenia (2 min.): 3:12, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránu: 33:28 (9:12, 14:9, 10:7). Najlepší hráči zápasu: Samuel Hybský – Samuel Nikmon. Rozhodovali: Orolin, Tornay – Kovalčík, Ordzovenský.

Úvod zápasu totiž patril Nitre, ktorá bola aktívnejšia a vytvorila si aj viac šancí. Slovan naopak hrozil najmä v presilových hrách, ktoré mal v úvodnom dejstve Slovan dve. V jednej z nich v 13. minúte nebezpečne pálil Antal, ale Krčmár proti jeho strele zasiahol. V druhej tretine mohol poslať do vedenia Nitru v 23. minúte Bojňanský, ale Henriquez bol v bráne Slovana istý. Na prvý gól sa tak čakalo do 28. minúty, keď v presilovke Tomaškovičovu strelu od modrej čiary tečoval Antal a Krčmár bol bezmocný. O štyri minúty neskôr mohol vedenie Slovana zvýšiť Truchlý, ktorý v prečíslení vzal zodpovednosť do vlastných rúk, ale Krčmára neprekonal. Gólovú šancu si do prestávky vypracovala aj Nitra. V 39. minúte však Krajči nenašiel recept na Henriqueza.

Vyrovnať sa Nitre nepodarilo ani v 44. minúte, keď bol dobrej pozícii Páleník, Henriquez však svoj tím držal. Zahanbiť sa však nenechal ani jeho náprotivok v bránke Nitry Krčmár, ktorý v 48. minúte musel byť v permanencii pri Trebulovom pokuse a Florišových dorážkach. S pribúdajúcim časom preberala inicatívu Nitra, ktorá dokázala Slovan zaltačiť. V 49. minúte vo vlastnom oslabení ušiel Krajči, no zoči-voči Henriquezovi mieril mimo. Vyrovnania sa napokon Nitra dočkala v 55. minúte, keď prudkou strelou aj za prispenia hornej žŕdky prekonal Henriqueza Brath. Za vyrovnaného stavu vrhol Slovan sily do útoku v snahe zabrániť rozplynutiu ich majstrovského sna a takmer boli úspešní. V 58. minúte bol v dobrej pozícii Truchlý, Krčmár však lapačkou zasiahol. 19 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času, keď Slovan hral so šiestimi korčuliarmi v poli, už Krčmár bol prekonaný, no Ďurišinovu gólovú radosť zmaril verdikt rozhodcov.

Keďže gól nepadol ani v následnom päťminútovom predĺžení, o víťazovi zápasu rozhodli samostatné nájazdy. V nich síce hneď v prvej sérii bol úspešný Nitran Botka, v ďalších štyroch sériách už Nitra neuspela, kým zo Slovanu sa v druhej a tretej sérii presadil Trebula, resp. Šurlák. Ziskom dvoch bodov si Slovan vybojoval zisk strieborných medailí, Nitre naopak ani jeden bod nepomohol na to, aby sa odlepila zo štvrtého miesta tabuľky turnaja.

MMHK Nitra – HC Slovan Bratislava 1:2 po samostatných nájazdoch (0:0, 0:1, 1:0 – 0:0, 0:1)
Góly: 55. Brath – 28. Antal (Tomaškovič, Ďurišin), rozhodujúci samostatný nájazd Šurlák.
Vylúčenia (2 min.): 7:4, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránu: 39:26 (12:9, 12:12, 12:13 – 3:1, 0:1). Najlepší hráči zápasu: Šimon Krčmár – Roberto Leonardo Henriquez. Rozhodovali Kalina, Rojík – Tichý, Riš.