Turnajový triumf „sedemnástky“ pred domácim publikom

PÚCHOV (SZĽH) – Reprezentácia do sedemnásť rokov odchádza z Turnaja štyroch krajín v Púchove neporazená. Zverenci Jána Lipianskeho v priamom súboji o prvé miesto uspeli proti hokejistom Nemecka a po víťazstve 5:2 sa môžu tešiť z turnajového víťazstva.

Horší začiatok do zápasu pre Slovákov ani nemohol nastať, hneď z prvej strely na bránu otvoril skóre Reichel a krátko nato nebol ďaleko od presného zásahu ani Nijenhuis, Kozel však odolal. Z vedenia sa Nemci tešili do šiestej minúty, v nej pri presilovke preukázal dobrý dôraz Kormúth, ktorý prepasíroval puk cez Gähra. Štyri minúty pred prestávkou však mohol vedenie svojmu tímu prinavrátiť Flade s Herinquezom-Moralesom, no neuspeli.

Aj do druhej tretiny vstúpili Nemci výborne, a to pritom hrali len v štvorici. I tak dokázal z rýchlej kontrej skórovať Alberg, ktorý dokázal trafiť ťažký puk zo vzduchu. Lenže aj tentoraz prišla slovenská odpoveď celkom rýchlo. V 25. minúte sa z pravej strany natlačil pred bránku Jevoš, ktorý pekným blafákom nedal Gährovi šancu. Nemecký gólman do prestávky kapituloval ešte jedenkrát, a to v 31. minúte, keď Hlaváč šikovne naznačil strelu, no posunul puk na Haščáka, ktorý bez väčších problémov trafil do odkrytej bránky – 3:2.

Vstup do tretej časti už Slováci zvládli o poznanie lepšie než v predchádzajúcich dvoch prípadoch v zápase. Už po 108 sekundách po návrate z kabín sa otvoril priestor pred obrancom Dávidom Mudrákom, ktorý s ním naložil najlepšie ako mohol – 4:2. Na rozdiel troch gólov mohol v 50. minúte zvýšiť v nájazde Lobodowski, no neuspel. Dramatický záver nakoniec Slováci nepripustili. Najprv Kozel lapačkou efektne vychytal Alberga a 39 sekúnd pred koncom pečatil víťazstvo Slovákov do prázdnej brány Kormúth.

Ján Lipiansky (hlavný tréner SR „17“): „Začali sme znovu veľmi zle, keď hneď z prvej akcie sme dostali gól, ale tím sa nepoložil. Dnes to bol z našej strany výboný výkon, najlepší na turnaji. Taktické pokyny a veci, ktoré sme od hráčov chceli, dnes naplno plnili. Za dnešné tri tretiny si chalani zaslúžia absolutórium, vyhrali úplne zaslúžene nielen dnešný zápas, ale aj celý turnaj.”

Slovensko „17“ – Nemecko „18“ 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)
Góly: 2. L. Reichel (Schumacher), 21. Kinder (Alberg) – 6. Kormúth (M. Hlaváč), 25. Jevoš (A. Valigura), 31. J. Haščák (M. Hlaváč), 42. Mudrák (Golian, Kupka), 60. Kormúth.
Vylúčenia na 2 min: 4:6, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:1. Strely na bránu: 34:25 (10:11, 11:7, 13:7). Rozhodovali: Müllner, Kalina – Korba, Bogdaň. Najlepší hráč zápasu: Matúš Hlaváč – Lukas Reichel. 298 divákov.

Kompletné štatistiky zo zápasu

Slovensko: Kozel – Golian, Mudrák, Ganz, Kňažko, Hudík, M. Hlaváč, Lavička, Haško – Lobodowski, Jellúš, D. Ďuriš – J. Haščák, Jevoš, A. Valigura – Škultéty, Kupka, Kormúth – Martin Bača, Martin Gergel, Švajlen.
Nemecko: Gähr – Gnyp, Flade, Zimmermann, Ebi-Schmidt, Maul, Raab, Gabriel, Preto – Kinder, Henriquez-Morales, Alberg – Nijenhuis, L. Reichel, Schumacher – Schmidt, Chyzowski, Detig – Avgerinos, Straub, Nix.