„Sedemnástka“ s úspešným vstupom do turnaja v Púchove

PÚCHOV (SZĽH) – Reprezentácia do sedemnásť rokov uspela vo svojom prvom vystúpení na Turnaji štyroch krajín v Púchove. Zverenci Jána Lipianskeho síce proti o rok staršej reprezentácii Francúzska prehrávali už 0:2, no zápas dokázali zvrátiť a za víťazstvo po samostatných nájazdoch si do tabuľky pripísali dva body.

Prvú príležitosť v zápase si vypracovali hokejisti Francúzska, keď v druhej minúte spálil sľubnú šancu Plagnat. Krátko nato dostali dobrú príležitosť aj Slováci, ale Kormúth po chybe Francúzov v rozohrávke stroskotal na francúzskom gólmanovi. Jediný gól úvodnej dvadsaťminútovky napokon padol do slovenskej siete, keď sa z bezprostrednej blízkosti trafil Fabre.

Herný prejav Slovákov sa v druhej tretine od začiatku zlepšil, paradoxne, boli to Francúzi, ktorí strelili druhý gól. V 26. minúte sa ocitol za obranou Fabre, ktorý blafákom do bekhendu pridal svoj druhý gól v zápase. Odpoveď domácich prišla tri minúty nato, Kupkov presilovkový príklep tečoval pred Duquenneom Golian a bolo znížené. Hneď vzápätí však Slovákov mohol znova schladiť Fabre, ale tentoraz mu v nájazde na Kozla ušiel puk. Gól nepadol ani na opačnej strane, Valigura v 33. minúte strelou z bezprostrednej vzdialenosti Duqenneho neprekonal.

Zmenu skóre tak priniesla až štvrtá minúta tretej dvadsaťminútovky. Francúzi prepadli v strednom pásme, čo Slováci využili na prečíslenie štyroch proti jednému, v ktorom Jellúš presnou strelou zrovnal stav skóre. Zavŕšiť dokonalý obrat mohol v 53. Minúte Kormúth, lenže vo veľmi dobrej pozícii namieril iba do brankára. Nerozhodný stav vydržal aj po päťminútovom predlžení a v samostatných nájazdoch mali presnejšiu mušku Slováci, z ktorých sa presadili proti Duqennemu Ďuriš a Kupka.

Ján Lipiansky (hlavný tréner SR „17“): „Bol to veľmi ťažký zápas. Francúzi začali podstatne lepšie ako my, my sme naopak mali veľmi zlú prvú tretinu, ‚nemali‘ sme nohy, ale za ďalšie dve tretiny si chalani zaslúžia pochvalu. Samozrejme, v našej hre bol kopec drobných chýb, na ktorých musíme popracovať, ale za druhú a tretinu tretinu sme si druhý bod za víťazstvo zaslúžili.“

Slovensko „17“ – Francúzsko „18“ 3:2 po samostatných nájazdoch (0:1, 1:1, 1:0 – 0:0, 1:0)

Góly: 29. Golian (Kupka, Mudrák), 44. Jellúš (Ďuriš), rozhodujúci samostatný nájazd Ďuriš – 10. Fabre (Chautant), 26. Fabre (Chautant, Andraud).
Vylúčenia na 2 min: 3:4, navyše Rabl (Francúzsko) 10 min. za napadnutie do oblasti hlavy a krku, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránu: 24:36 (4:14, 8:9, 9:12 – 3:1). Rozhodovali: Goga, Jonák – Kacej, Krajčík. Najlepší hráč zápasu: Patrik Kozel – Dylan Fabre. 142 divákov.

Kompletné štatistiky zo zápasu

Slovensko: Kozel – Lavička, Ganz, Golian, Mudrák, Hlaváč, Hudík, Kňažko, Haško – D. Ďuriš, J. Haščák, Jellúš – Škultéty, Kupka, Kormúth – Martin Bača, Jevoš, Valigura – Lobodowski, M. Gergel, Švajlen.
Francúzsko: Duquenne – Allais, Bourillon, Coffy, Coulaud, Schmitt, Andraud, Vinals, Thonnessen – Quattrone, Rousseau, Gallet – Jozbert, Fabre, Chautant – Rabl, Plagnat, Baravaglio – Aymard, Guer, Mainot.