Švédi po tesnom víťazstve v semifinále - súhrn

INNSBRUCK 12. mája (SITA) - Hokejisti Švédska zdolali vo štvrťfinále majstrovstiev sveta v rakúskom Innsbrucku tím Švajčiarska 2:1 a postúpili do semifinále turnaja. Favorizovaný tím sa však natrápil, keď v záverečnej tretine mali hokejisti krajiny helvetského kríža niekoľko príležitostí vyrovnať a vynútiť si tak predĺženie. Brankár Henrik Lundqvist však svoj tím podržal. Švajčiari prekvapili severanov v úvode už po 80 sekundách, keď v presilovke otvoril skóre Plüss. Švédi kontrovali v 7. min obrancom Kronwallom, ktorý si ofenzívne nakorčuľoval medzi kruhy a nedal Gerberovi šancu. Rozhodujúci gól zaznamenal v 25. min Daniel Sedin, ktorý po peknej kombinácii zblízka uzavrel strelecký účet stretnutia. Tri korunky sa v sobotňajšom semifinále stretnú s reprezentáciou Česka. Švajčiari sa rozlúčili s majstrovstvami sveta po tretí raz v rade vo štvrťfinále.\n\nŠvédsko - Švajčiarsko 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)\nGóly: 7. Kronwall (Hedström, Zetterberg), 25. D. Sedin (Kronwall, J. Jönsson) - 2. Plüss (Rüthemann, M. Streit)\nVylúčení: 6:7 na 2 min, navyše: Pahlsson (Švéd.) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Minář (ČR) - Halecký (SR), Laschowski (Kan.), 5103 divákov\nZostavy:\nŠvédsko: Lundqvist - Kronwall, Bäckman, Rhodin, K. Jönsson, R. Sundin, M. Johansson, Norström - Alfredsson, Pahlsson, Axelsson - Kahnberg, Zetterberg, Hedström - Höglund, J. Jönsson, Nordström - Mikael Samuelsson, H. Sedin, D. Sedin, \nŠvajčiarsko: Gerber - Keller, M. Streit, Seger, Forster, Bezina, Blindenbacher, J. Vauclair, Geyer - P. Di Pietro, Plüss, Della Rossa - Paterlini, Ziegler, Rüthemann - Lemm, Jeannin, P. Fischer - Ambühl, Conne, Romy\n\nHneď v úvode stretnutia fauloval Kronwall a Švajčiari nepotrebovali ani minútu na to, aby otvorili skóre zápasu. Po osemdesiatich sekundách hry vystrelil Rüthemann a Plüss prekonal tečom najlepšieho brankára švédskej elitserien Lundqvista. Už o päť minút však Švédi vyrovnali. Previnilca z prvej minúty Kronwalla našiel z rohu klziska Hedström a najlepší obranca aktuálneho ročníka AHL sám pred Gerberom nezaváhal. Švajčiari sa rovnako ako v predchádzajúcich stretnutiach zamerali najmä na pozornú defenzívu, z ktorej vyrážali do rýchlych protiútokov. V polovici prvej tretiny zaváhal sám medzi kruhmi Della Rossa. V úvodných sekundách druhej tretiny mal dve príležitosti Höglund, ale Gerber bol vždy pozorný. V 25. min však už uspel Daniel Sedin a poslal svoj tím do vedenia. V nasledujúcich minútach predviedli oba tímy priemerný hokej. Do šancí sa dostávali iba v presilových hrách, no obaja brankári boli najlepšími hráčmi svojich tímov. V tretej tretine Švajčiari viac otvorili hru \na tým si vypracovali aj viac streleckých pozícií. Po vyrovnaní volali najmä strely Di Pietra a Forstera od modrej i dorážka Kellera. Švajčiari však neuspeli ani v záverečnej polminútovej hre bez brankára.\n\n\nmg;ds\n