Fíni otočili zápas so Švajčiarmi a nedopustili ďalšie prekvapenie

Striedajúci brankár Säteri sa stal hrdinom v dueli so Švajčiarmi, foto iihf.comStriedajúci brankár Säteri sa stal hrdinom v dueli so Švajčiarmi, foto iihf.com

PARÍŽ - Hráči Fínska otočili zápas na 81. majstrovstvách sveta v hokeji v Kolíne nad Rýnom a Paríži so Švajčiarmi a zvíťazili 3:2 po predĺžení. Nedopustili ďalšie prekvapenie v parížskej B-skupine, akým bola napríklad ich prehra s Francúzmi či sobotné víťazstvo Švajčiarov nad Kanadou. Skóre stretnutia otvorili Švajčiari, Tanner Richard po návrate z trestnej lavice na ľadovú plochu podržal puk, počkal si na spoluhráčov, našiel Fabricea Herzoga a ten prekonal Joonasa Korpisala vo fínskej bránke. Gólman Columbusu Blue Jackets inkasoval o necelých šesť minút po druhý raz, tentokrát mieril presne obranca Joel Genazzi. Po tomto zásahu vystriedal Korpisala v bránke Suomi Harri Säteri, ktorého už Helvéti nevedeli prekonať. Fíni ešte do prestávky dokázali znížiť na rozdiel jedného gólu, presilovku využil obranca Juuso Hietanen. Na ďalší puk v sieti si diváci museli počkať po bezgólovej druhej dvadsaťminútovke až do 48. minúty. Strelu Villeho Lajunena tečoval útočník Mikko Rantanen a vyrovnal stav duelu na 2:2. Obrat hokejistov z "krajiny tisícich jazier" z 0:2 na 3:2 dokonal v tretej minúte predĺženia ich kapitán Valtteri Filppula.

Oboch súperov čaká posledný zápas v skupinovej časti MS v utorok, Švajčiari si zmerajú sily s Čechmi, Fínov čaká Kanada.

B-skupina (Paríž):
Švajčiarsko - Fínsko 2:3 po predĺžení (2:1, 0:0, 0:1 - 0:1)
Góly: 5. Herzog (Richard, Untersander), 11. Genazzi (Loeffel) - 20. Hietanen (Savinainen, Aho), 48. Rantanen (Lajunen, Aho), 63. Filppula (Savinainen, Hietanen)
Vylúčení: 5:6 na 2 min, navyše Ambühl (Švajč.) 10 min za úder do oblasti hlavy a krku, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gofman (Rus.), Öhlund (Švéd.) - Deďuľa (Biel.), Suchánek (Čes.), 10 860 divákov