SZU: Slováci utrpeli prvú prehru, rozhodli presilovky

Po troch víťazstvách nastúpili slovenskí hokejisti na štvrtý zápas Svetovej zimnej univerziády proti Kazachstanu. V Cheel Aréne univerzity Clarkson čelili súperovi, ktorého zostava je prešpikovaná hráčmi so skúsenosťami z KHL a patrí mu pozícia jedného z hlavných favoritov na zisk zlata.

Sila tímu z Ázie bola citeľná od samotného úvodu a prvá tretina sa niesla v jednoznačnej réžii nášho súpera. Prvú strelu vyslali Slováci až v 13. minúte, no v tom čase už prehrávali o dva góly. Kazachovia totiž využili obe svoje presilové hry, keď sa strelecky presadili Muchametov a Alexandrov. V samotnom závere prvej dvadsaťminútovky prestrelil brankára Vyletelku aj Muratov a do šatní sa odchádzalo za stavu 0:3. Varovný bol aj počet striel 2:16.

O druhej tretiny už išlo o výrazne vyrovnanejšiu partiu. V 23. minúte opečiatkovala strela Denisa Bakalu brvno a v 29. minúte zneškodnil brankár Šutov zakončenie Giertla po krásnej kombinačnej akcii s Kissom. Krátko na to využil Muratov vylúčenie Bakalu a o víťazovi zápasu bolo rozhodnuté.

Tretia tretina bola najvyrovnanejšia a ku gólu mal v nej najbližšie Šándor, ktorý unikol do rýchleho brejku. Skóre zápasu však už nezmenili ani viaceré presilové hry a Slováci si tak do tabuľky pripísali prvú prehru. Zápas pre zranenia nedohrali Matúš Zemko a Andrej Kiss. Pre druhého z menovaných sa turnaj pravdepodobne skončil.

Rastislav Paľov, tréner

„V prvej tretine sme boli zaskočení, prehrávali sme súboje a nedostupovali sme hráčov. Chýbal lepší pohyb a súper využil prvé dve presilovky. Pri rovnovážnom stave sme v tomto zápase prehrali 0:1 a je teda jasné, čo rozhodlo. Kazašský tím je však jednoducho úplne inde. Od brankára až po neskutočne zručného útočníka Muratova majú kvalitu a pôsobili veľmi zohrato. Teší  nás aspoň to, že od druhej tretiny sme hrali oveľa lepšie. Škoda brvna Bakalu, rýchly gól v druhej tretine by nám určite pomohol.

Na túto prehru musíme rýchlo zabudnúť a našou úlohou je vyhrať v záverečnom zápase skupiny proti Kórejcom. Počas zápasu Kazachstan – USA budeme samozrejme veriť v túžbu Kazachov postúpiť z prvého miesta. Herne na Američanov určite majú.“

Denis Bakala, obranca

Prvá tretina nám vôbec nevyšla a súper potrestal naše chyby. Oni presilovky využili a my nie. V tom bol rozdiel. Určite sme však mohli uhrať viac. V druhej a tretej tretine to totiž bolo vyrovnané. Škoda, že tá moja strela skončila na brvne. Po vyhratom buly som sa snažil vystreliť, ale chýbali centimetre. Teraz potrebujeme vyhrať posledný zápas a veriť, že Kazachstan získa proti USA aspoň bod.“

SZU – Potsdam, USA:
SLOVENSKO - Kazachstan 0:4 (0:3, 0:1,0:0)

Góly: 8. Muchametov (Muratov, Nikitin), 10. Alexandrov (Koroljov, Bojko), 20. Muratov (Muchametov), 29. Bojko (Muratov, Nikitin)

Vylúčenia: 4:9, Presilovky: 0:3, Strely: 22:42, Rozhodovali: Locans (Lotyšsko), Ruprecht (Švajčiarsko), Hagan (Kanada), Schlegel (Švajčiarsko)

Zostava Slovenska: Vyletelka – Bakala, Ragan, Hílek, Marcinko, Jacko, Šeliga, Zlocha, Socha – Urbánek, Magdolen, Stacho – Kuba, R. Petráš, Šándor – Kiss, Giertl, Zemko - Slivka, A. Novota, Balát

Tréneri: R. Paľov, R. Sýkora