Prvoradá je edukácia hráčov, hovorí kondičný tréner „sedemnástky“

NÁMESTOVO (SZĽH) – Vrcholový hokej nie sú len hodiny tréningu či zápasov na ľade. Hokejista pre udržanie sa v správnej kondícii rozhodne nemôže ignorovať ani starostlivosť o svoje telo, regeneráciu či stravovanie. O osvetu v tomto smere sa starajú aj realizačné tímy mládežníckych reprezentácií, ktorých súčasťou od najbližšej sezóny budú kondiční tréneri. Pri reprezentácii do 17 rokov v tejto pozícii pôsobí Matúš Dzian.

Ten svoju prvú akciu s reprezentáciou v tejto sezóne absolvoval ešte v polovici júna počas Hokejového leta. V rámci nej celý hráčsky káder „sedemnástky“ absolvoval testovanie, ktoré viedol práve Dzian. „Na tomto prvom kempe sme nastavili testy, ktoré sú jednak na vytrvalosť, ako napríklad beep test, kde sa snažíme zistiť momentálnu výkonnosť hráčov v aeróbnych schopnostiach. Na anaeróbne schopnosti sme vymysleli test šprintu na 6x20 metrov, ktoré opakujeme s dvojminútovým intervalom odpočinku. Zo silových testov sme robili drepy cez program Fitro Dyne, ktorým sa snažíme určiť rýchlostno-silové schopnosti hráčov a posledným testom boli klasické vznosy vo vise na hrazde a maximálny počet opakovaní v tlaku na lavičku pri 70 percentách hmotnosti hráča na činke,“ uviedol Dzian výpočet všetkých testov, ktoré hráči podstúpili.

Samotné výsledky následne realizačný tím vyhodnocoval, ale sám Dzian priznáva, že treba k analýze výsledkov pristupovať racionálne. „Je to len veľmi informatívne a slúži nám to k tomu, aby sme vedeli, na akej sú chlapci úrovni a vedeli sme podľa toho s nimi pracovať. Eventuálne ak zistíme u niektorého chlapca resty, tak vieme k nemu pristúpiť individuálne a pripraviť mu tréningový proces cez individuálny plán tak, aby dohnal resty v tom, v čom je momentálne slabší.“

Matúš DzianMatúš Dzian

Hokejové leto sa uskutočnili v polovici júna, teda uprostred prípravného hokejového obdobia, a tak podľa toho aj vyzerali výsledky testov. „Chlapci prišli rozdielne pripravení. Vidíme celkom veľké rozdiely v pripravenosti, čo nemôžeme apriori vyhodnocovať ako zlé. Chlapci boli vtedy v šiestom, či siedmom týždni letnej prípravy, mohla sa na nich odzrkadliť aj únava, aj z toho dôvodu treba výsledky brať hlavne informatívne,“ prezrádza Dzian.

31-ročný tréner okrem testovania viedol aj tréningy mimo ľadu, no jeho úloha pri reprezentácii sa rozhodne neredukuje iba na tieto dve činnosti. Práve naopak, hlavná náplň práce spočíva v niečom inom. „Mojou úlohou je hlavne edukovať chlapcov. Chalani, ale celkovo aj mládež, sa v dnešnej dobe nevie starať o svoje telo. Telo je u športovca pracovný nástroj, prostriedok, prostredníctvom ktorého sa športovec živí,“ upozorňuje Dzian. „Už len pri takej základnej veci, akou je rozcvička pred tréningom, zaostávame za svetom. Chlapci niekedy nevedia, ako sa majú správne rozcvičiť. Práve v tomto je moja prvoradá úloha, aby som chlapcov naučil, ako sa správne rozcvičiť, a akú formu regenerácie zvoliť po akom tréningu. To isté sa týka aj silového tréningu, aby chlapci vedeli, ako si ho správne nastaviť, akou technikou robiť jednotlivé cvičenia, aby to bolo pre konkrétneho hráča vyhovujúce a aby predchádzali rôznym zraneniam.“

Matúš DzianMatúš Dzian

Už v minulosti bývalo zvykom, že na Hokejovom lete bol pri reprezentačných družstvách aj kondičný tréner. Ďalej však už počas sezóny pracovali mládežnícke reprezentačné družstva – nerátajúc „dvadsiatku“ a „osemnástku“ – spravidla bez neho, čo by sa tento rok malo zmeniť. „Zatiaľ by to podľa predpokladov malo byť tak,“ odpovedal Dzian na otázku, či spolupráca medzi ním a „sedemnástkou“ bude pokračovať aj počas sezóny. „Som za to rád, pretože je lepšie, ak s chlapcami tréner pracuje na pravidelnej báze a nielen na dvoch sústredeniach, kde spravíme testy a tým to hasne.“

V rozrobenej robote tak Matúš Dzian s reprezentáciou do sedemnásť rokov bude môcť pokračovať aj v ďalšom priebehu sezóny. „Na základe testov vieme nastaviť celý tréningový proces, počnúc kompenzačnými cvičeniami, cez pohybové stereotypy, ktoré mám s chlapcami otestované. Vieme individuálne chalanom povedať, či majú problémy v mobilite bedier, v mobilite hrudnej časti chrbta, či má pracovať na stabilite kolien alebo nôh, prípadne na stabilizácii lopatiek, aby ho neboleli ramená… Spektrum kondičného trénovania má v dnešnom svete široký záber, že je v zahraničí bežné, že túto pozíciu zastávajú pri kluboch aj dvaja-traja členovia realizačného tímu,“ dodal na záver.