Oživené derby na Spiši svedkom silného momentu

SPIŠSKÁ NOVÁ VES (SZĽH) – Hokejisti HK Spišská Nová Ves sa po dlhej prestávke spôsobenej koronavírusom predstavili vlastnému obecenstvu. Proti ním sa postavili hráči Popradu, avšak tí pricestovali prevažne s B-tímom. Iba prvý útočný trojzáprah - Matúš Paločko, Bjalončík, Matej Paločko - bol poskladaný zo stabilných mien extraligovej zostavy.

Šesť stoviek priaznivcov si prišlo vychutnať nateraz poslednú príležitosť „slobodne“ si pozrieť milovaný tím pred opätovným zavedením sprísnených opatrení na športoviskách. Kým došlo k úvodnému vhadzovaniu, mužstvá si uctili minútou ticha a symbolickým poklepaním hokejok o ľadovú plochu zosnulého činovníka spišskonovoveského klubu Radoslava Tarbaja, ktorý v pondelok 24. augusta tragicky zahynul po zrážke s nákladným autom. „Nevyhrali sme, no bolo cítiť, že sme všetci hrali pre môjho ocka. Výkonom sme možno neohúrili, ale srdce sme do hry vložili. V priebehu stretnutia som mal pocit, že je ocko v hľadisku a sleduje moju hru. Bohužiaľ, to sa už nikdy nestane. Ďakujem klubu, že som si mohol prvýkrát zahrať za A-mužstvo,“ skonštatoval debut pri mužoch i prehru 2:4 užialený 17-ročný útočník Radoslav Tarbaj.

Súperovi hráči boli o niečo zdatnejší. Lenže mňa posilňovala predstava, že je ocko pri mne a v tom okamihu som vôbec nemyslel na to, koľko som toho stihol natrénovať pred stretnutím a či stíham. RADOSLAV TARBAJ

Konfrontácia medzi Spišiakmi a Popradčanmi ožila po vyše desiatich rokoch. Odvekí rivali sa stretli v rámci ligového súboja 7 marca 2010. Prešla jedna dekáda. Oba tímy sa zmenili od základu. „Kamzíci“ vypravili do dvadsať kilometrov vzdialeného mesta svoju mlaď, ktorá nesklamala. Skôr šokovala. Po dvoch tretinách vyhrávala hladko 4:0 a brankár Štefan Valluš držal nepriestrelnosť päťdesiatdva minút. Ako prvý ho z trestného strieľania pokoril talentovaný Poliak Tyczynski. „Súperovi hráči boli o niečo zdatnejší. Lenže mňa posilňovala predstava, že je ocko pri mne a v tom okamihu som vôbec nemyslel na to, koľko som toho stihol natrénovať pred stretnutím a či stíham. Mysľou som bol pri ňom, to bolo silnejšie,“ pokračoval so slzami v očiach Radoslav Tarbaj.

Duel odohral ako pravý obranca a partner veterána Štefana Fabiána. A podieľal sa na druhom presnom zásahu Spišiakov. Dlhoročnej stálici Popradu dokonca asistoval na gól. Prítomní spoluhráči objali malého bojovníka a tribúny sa roztlieskali. „Vznikol moment, pri ktorom sme mali obaja dobrú pozíciu. Rozhodol som sa to využiť. Teším sa, že sa moja asistencia ujala. Bola to taká malá náplasť.“

Z pohľadu gólov to bolo zo strany Spišskej Novej Vsi všetko. Tím je vo vývoji a tréneri chcú vidieť v akcii rôznych hráčov. „Do tréningového procesu som sa zapojil deň pred tragickou udalosťou. Odvtedy som už nič neriešil. Prioritne som premýšľal nad tým, ako podržať moju najbližšiu rodinu a vybaviť pohreb. Chcem stáť pri mojej mamke, pretože sme ostali sami.“

Prípravné zápasy tipsportligistov - piatok:

HK Spišská Nová Ves - HK Poprad 2:4 (0:2, 0:1, 2:1)

Góly: 52. Tyčynski (z tr. strieľania), 60. Fabián (Tarbaj) - 2. Mešár (Jevoš), 17. Bjalončík (Matej Paločko, Matúš Paločko), 40. Matej Paločko (Matúš Paločko), 50. Šotek (Semaňák)

HC Nové Zámky - HC '05 Banská Bystrica 4:5 pp (1:3, 2:0, 0:1 - 0:1)

Góly: Väyrynen, Seppäanen, Chatrnúch, St. Cyr - Ďatelinka 2, Lamper, Mistele, Fafrák