Prezident SZĽH zatiaľ veľmi spokojný s výkonmi Slovákov. Turnaj je ešte veľmi dlhý, upozorňuje Kohút

KOŠICE - Slovenskej hokejovej reprezentácii zatiaľ priniesli domáce majstrovstvá sveta striedavo radosť aj smútok.

V piatok večer dostal priaznivcov SR do varu nečakaný triumf ich miláčikov nad favorizovaným výberom USA 4:1, v sobotu však prišla prehra 2:4 s Fínmi po hetriku súperovho mladíka Kaapa Kakka. "Všetky veci, ktoré sme pripravovali viac ako dva roky, dnes bežia. Je úžasné sledovať ľudí, ktorí sa bavia hokejom a vidieť plné fanzóny. Sobotňajší večer bol možno trochu smutnejší, keďže sme prehrali s Fínmi, napriek tomu sme vyrovnaným súperom pre najlepšie tímy sveta. To, s čím nastupovala slovenská reprezentácia na tento šampionát, teda aby sa dokázala porovnávať s najlepšími, sa zatiaľ spĺňa. Výkony Slovákov treba zatiaľ hodnotiť pozitívne. Ja tu však nie som na hodnotenie športovej stránky, od toho sú tu fanúšikovia. Podľa ich reakcií vidím, že slovenský tím hrá oveľa lepšie ako v príprave. Je to v jeho podaní útočná hra, nápaditá a so systémom. Zatiaľ sa napĺňa to, s čím realizačný tím do toho vstupoval. Uvidíme, ako to bude pokračovať. Turnaj je veľmi dlhý, čaká nás ešte päť stretnutí v základnej skupine. Verím, že potom aj ďalšie v Bratislave. Ak chceme, aby sme hrali aspoň štvrťfinále, hrá musí zostať rovnaká. Napĺňa sa to, čo som už hovoril, že nie vždy je dôležitý výsledok, ale najmä prístup a spôsob, ako sa hrá. A to ľudia oceňujú. Nestojíme v obrane, ale hráme vyrovnanú partiu s najlepšími mužstva. A to chcú fanúšikovi vidieť," myslí si prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Martin Kohút.

Ako šéf slovenského hokeja nemôže počas MS iba sedieť na tribúne a užívať si hokejový sviatok."Je to o komunikácii s partnermi zväzu. Podľa ich reakcií súdim, že sú spokojní s prístupom a organizáciou turnaja či hrou nášho tímu. Počas nasledujúceho týždňa ma čakajú stretnutia so zástupcami ďalších federácií v Bratislave a na nasledujúci víkend by som rád prišiel opäť do Košíc a videl ďalšie súboje našich. Potom príde na rad Kongres IIHF a ďalšie množstvo povinností. V roku 2011 som sedel v hľadisku a užíval si ľadový hokej. Teraz mám tých povinností omnoho viac, dnes je to aj o vyššej zodpovednosti. Má to svoje pozitívne aj negatívne stránky. Verím, že tento turnaj nám všetkým ešte prinesie veľa radosti," pokračoval Kohút.

Aj on je uchvátený z nálady na tribúnach, najmä v súvislosti s vystúpeniami Slovákov. "Už pred dvoma rokmi sme hostili šampionát hráčov do 18 rokov a atmosféra tam bola výborná. To, čo sa deje teraz, je oslava hokeja a oslava radosti slovenských fanúšikov," poznamenal

Už pred začiatkom aktuálneho svetového šampionátu bolo takmer isté, že po dlhom čase Slovensko nezíska právo štartu na najbližších ZOH priamo, ale bude oň musieť bojovať v kvalifikácii. Do Pekingu 2022 sa na základe rebríčka Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) po skončení MS 2019 dostane len najlepšie okteto, domáci Číňania majú miestenku istú. Zostávajúce tri miesta získajú najúspešnejšie národné tímy v kvalifikácii. Slováci majú na ôsmu priečku poriadnu stratu a dostať sa na ňu po aktuálnom svetovom šampionáte je pre nich nereálne, aj keď matematicky stále možné.

"Je to fakt, ktorý musíme brať. Na olympiádu idú najlepšie tímy a keď chceme medzi nimi byť, je to záležitosť dlhšieho časového obdobia. Keďže v predchádzajúcich rokoch sme nedosahovali najlepšie umiestnenia, tak je to logické vyústenie stavu. Verím, že už po tomto šampionáte sa naše postavenie zlepší. Nebude to na priamy postup na olympiádu, ale myslím si, že sme na dobrej ceste, aby sme uspeli v kvalifikácii. A ak bude možnosť, aby sme organizovali kvalifikačný turnaj," dodal Martin Kohút.