Šampionát na Slovensku bude ziskový, spokojnosť vládne s návštevnosťou aj organizáciou

BRATISLAVA 27. mája (SITA) - Organizačný výbor 83. majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji na Slovensku zhodnotil priebeh turnaja pozitívne. Jeho riaditeľ priznal, že vzhľadom na vysokú návštevnosť zápasov bude šampionát ziskový, presné čísla však ponúkne najskôr 26. júna.

"Niektorí ľudia povedali, že to boli podľa nich najlepšie zorganizované majstrovstvá sveta za uplynulých desať rokov. Podmienky pre hráčov boli na vysokej úrovni. Prezident Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) René Fasel bol rád, že nemusel počas turnaja nič vážnejšie riešiť," uviedol Igor Nemeček na pondelňajšej hodnotiacej tlačovej konferencii v Bratislave.

Návštevnosť šampionátu v roku 2019 výrazne prekonala čísla spred ôsmich rokov, čo bolo spôsobené aj vyšším počtom duelov. Na 64 zápasov si našlo cestu 472 648 divákov, čo predstavuje priemernú návštevnosť 7385 priaznivcov na jedno stretnutie. Fanúšikovia s radosťou využívali aj fanzóny, počas šestnástich dní podujatia sa v nich objavilo viac ako 225-tisíc ľudí. Pre porovnanie, v roku 2011 bolo na tribúnach počas 56 súbojov 406 804 priaznivcov hokeja.

V tomto prípade navštívilo jeden zápas priemerne 7264 divákov. "Zopakujem sa, že pôsobenie v Slovenska v Košiciach bolo správnou voľbou. Práve domáci fanúšikovia sa podpísali pod vysokú návštevnosť Steel arény. V Bratislave sa najviac lístkov predalo pre fanúšikov Česka, Ruska, Rakúska a Lotyšska. Vo fanzónach nám občas narobilo problémy počasie, ale celkovo sme s návštevnosťou spokojní," pokračoval Nemeček.

Vlani v Dánsku mali organizátori problémy s kvalitou ľadu. Na Slovensko preto pricestovali špecialisti na túto oblasť, aby hráčom maximálne vyhoveli a svoju úlohu splnili. "Mali sme kvalitný ľad, podarilo sa nám to udržať počas celého šampionátu. Medzi ľadom v Košiciach a Bratislave bol rozdiel, ale spôsobený tým, že sa tvoril inou technológiou. S predstaviteľmi popredných tímov som sa však rozprával a nevyjadrili žiadne pripomienky," vysvetľoval Nemeček, ktorého doplnil riaditeľ organizačného výboru za Bratislavu Roman Štamberský: "Správa zimného štadióna urobila obrovskú prácu z hľadiska vybavenia kabín, osvetlenia, mantinelov a ďalších úprav. Všetko fungovalo perfektne. Počas ôsmich direktoriátov nebola ani raz vznesená pripomienka. Riešila sa iba jedna dlhšia výmena plexiskla, ktorú sme si obhájili. Rovnako sa nám podarilo čo najmenej obmedziť dopravu a nedostali sme žiadnu oficiálnu sťažnosť."

Napriek spokojnosti s organizáciou aj návštevnosťou MS bude mať Slovensko v nasledujúcich rokoch problém usporiadať svetový šampionát z dôvodu nedostatočnej kapacity hál. "Majstrovstvá sveta v nasledujúcich rokoch budú vo veľkých arénach, preto potrebujeme na Slovensku halu pre pätnásťtisíc a viac divákov. Je to však vecou Slovenského zväzu ľadového hokeja. Budem zväzu držať palce, aby mohol kandidovať na usporiadanie turnajov po roku 2025. IIHF chce, aby videlo zápasy naživo čo najviac ľudí a zároveň chce, aby organizátor získal čo najväčší profit," objasnil Nemeček.

Na druhých majstrovstvách sveta na Slovensku sa predstavilo 120 hráčov zo zámorskej NHL, čo je najvyšší počet za posledných 5 rokov. Akreditovaných bolo vyše 11-tisíc ľudí, z toho sedem stoviek novinárov. Prenosy z hokejových zápasov videlo viac ako 1,3 miliardy divákov v 166 krajinách sveta. V súvislosti so šampionátom v roku 2019 organizačný výbor usporiadal 25 tlačových konferencií a brífingov a vydal viac ako 50 tlačových správ.