Česko z 0:3 zdolalo Francúzsko

MINSK - Reprezentanti Česka zvíťazili vo svojom záverečnom vystúpení v A-skupine na 78. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v bieloruskom Minsku nad Francúzskom 5:4 po predĺžení a rozhodli o tom, že si vo štvrťfinále zahrajú proti USA. Súperom Francúzska bude zatiaľ suverénne Rusko.

Rozhodnuté - gól Jana Kovářa v predĺžení v dueli s Francúzskom, foto SITA/APRozhodnuté - gól Jana Kovářa v predĺžení v dueli s Francúzskom

Francúzi viedli v 19. min už 3:0, keď sa postupne presadili dvakrát Desrosiers a potom aj kapitán Meunier. Štyridsaťdva sekúnd pred koncom prvej časti ešte dokázal znížiť Sobotka. Česi v druhej tretine predviedli dokonalý obrat. Po presných zásahoch Sekáča, Jágra a Zaťoviča vyhrávali pred záverečnou dvadsaťminútovkou 4:3. V 37. min ešte skúsený harcovník Jágr nevyužil trestné strieľanie. V poslednej tretine sa reprezentantom krajiny galského kohúta podarilo vyrovnať zásluhou ich najproduktívnejšieho hráča Roussela a poslať duel do predĺženia. V nadstavenej päťminútovke rozhodol o dvoch bodoch pre Česko Kolář.

Výsledok - A-skupina (Čižovka Arena):

Česko - Francúzsko 5:4 po predĺžení (1:3, 3:0, 0:1 - 1:0)
Góly: 20. Sobotka, 25. Sekáč (Kolář, Zámorský), 32. Jágr (Jordán, Sobotka), 33. Zaťovič (Rolinek, Kindl), 63. Kolář (Zámorský, Sobotka) - 7. Desrosiers (Y. Treille, Janil), 18. Desrosiers (T. da Costa), 19. Meunier (Raux), 43. Roussel (Fleury)
Vylúčení: 7:5 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Dremelj (Slovin.), Gofman (Rus.) - Hull (Kan.), Puolakka (Fín.), 8214 divákov

Tabuľka A-skupiny:
1. Kanada 7 5 1 1 0 28:13 18 - postup do štvrťfinále
2. Švédsko 7 5 1 1 0 21:10 18 - postup do štvrťfinále
3. Česko 7 2 2 2 1 20:18 12 - postup do štvrťfinále
4. Francúzsko 7 2 2 1 2 25:20 11 - postup do štvrťfinále
**********************************************************************************
5. Slovensko 7 3 0 1 3 20:21 10
6. Nórsko 7 2 0 1 4 16:19 7
7. Dánsko 7 1 1 0 5 17:27 5
8. Taliansko 7 1 0 0 6 6:25 3 - zostup do A-skupiny I. divízie MS

Legenda: poradie, mužstvo, zápasy, víťazstvá v riadnom hracom čase (3 b.), víťazstvá po predĺžení alebo sam. nájazdoch (2 b.), prehry po predĺžení alebo sam. nájazdoch (1 b.), prehry v riadnom hracom čase (0 b.), skóre, body.