Bol to osud, tvrdí švédsky hrdina Ekholm

MINSK - Sedem minút pred koncom tretej tretiny súboja Bielorusko - Švédsko vo štvrťfinále majstrovstiev sveta v hokeji v Minsku za stavu 2:2 obranca severanov Mattias Ekholm zahákoval domáceho útočníka Alexeja Kaľužného a rozhodca ukázal gesto znamenajúce trestné strieľanie. Kaľužného pokus brankár Anders Nilsson vyrazil hokejkou a o 57 sekúnd neskôr strelili Švédi rozhodujúci gól. Po skvelej individuálnej akcii ho dosiahol práve obranca Ekholm, ktorý sa obtočil okolo bránky súpera a skôr, než sa Kevin Lalande stačil presunúť, zasunul mu puk k pravej žŕdke. Obranca Nashvillu, ktorý v sobotu oslávi 24 rokov, sa namiesto smutného hrdinu stal postupovým strelcom Švédov.

 

Postupový gól Švéda Eklunda vo štvrťfinále proti Bielorusom, foto SITA/APPostupový gól Švéda Eklunda vo štvrťfinále proti Bielorusom, foto SITA/AP

"Nič podobné som predtým nezažil. Asi to bol osud," opísal Ekholm svoje pocity pre švédske médiá. "Ten zákrok nášho brankára pri trestnom strieľaní otočil zápas. Videli sme na ňom, že má dostatok sebavedomia, aby to zvládol. O dve striedania neskôr sme potom dali víťazný gól," pripomenul švédsky útočník Detroitu Gustav Nyquist.

 

Bielorusi premrhali veľkú šancu na boj o medaily v domácom prostredí, keď ich vo štvrtok v Minsk Arene povzbudzovalo takmer 15 000 fanúšikov. K diváckemu rekordu majstrovstiev teda vytúžený cenný kov pod vedením Kanaďana Glena Hanlona nepridajú. Vzhľadom na svoje vystúpenie na celom šampionáte však nemusia smútiť. "Boli sme súčasťou veľkej párty, v ktorej boli Švédi lepším tímom. My sme chceli hrať útočne a to sa nám aj darilo. Som preto hrdý na výkon svojho tímu," povedal na tlačovej konferencii Glen Hanlon, ktorý pred troma rokmi v Bratislave na lavičke slovenského tímu zostal ďaleko pred štvrťfinálovými bránami MS.
Ďalší rodený Kanaďan v službách Bielorusov a strelec jedného z gólov Geoff Platt na margo štvrťfinálového zápasu pre server MS 2014 uviedol: "V prvej tretine sme súperovi prejavili až priveľa rešpektu. Od druhej tretiny sme však začali hrať oveľa lepšie a zistili sme, že rozdiel medzi nami a Švédmi nie je taký veľký." Do tretice Kanaďan v bieloruskom drese, brankár Kevin Lalande, ocenil fantastické publikum. "Stáli za nami počas celého turnaja a slovami sa ani nedá opísať, akú veľkú podporu nám preukázali."
Obhajcovia titulu Švédi v sobotňajšom semifinále narazia na dosiaľ nezdolaných Rusov. "Majú skvelý tím a v ňom dve superhviezdy Ovečkina a Malkina. My sme však tiež už neraz ukázali svoju silu. Bude to vyrovnaný zápas s tesným výsledkom," predpokladá Gustav Nyquist.