EYOF: Lopušanová režírovala triumf Sloveniek 5:4 nad Rakúšankami

SPITTAL AN DER DRAU (SZĽH) – Slovenské hokejistky do 16 rokov zaknihovali na Európskom olympijskom festivale mládeže prvé víťazstvo. V pondelňajšom večernom stretnutí v rámci A-skupiny pokorili domáce Rakúšanky 5:4. Pri všetkom podstatnom bola Nela Lopušanová, ktorá tri góly dala a na ďalšie dva asistovala.

Rovnako ako v uplynulom stretnutí so Švajčiarkami (3:4) aj v pondelok proti Rakúšankám šli Slovenky do vedenia a opäť zásluhou Lopušanovej v úvodnej fáze prvej tretiny počas presilovky. Následne ustáli oslabenie o dve hráčky a dostali možnosť ďalšej presilovky. Tentoraz však namiesto zvýšenia skóre inkasovali. O vyrovnanie sa zaslúžila Ostadalová. Dvadsať sekúnd pred prvým klaksónom však zavelila k slovenskému triumfu Lopušanová. Prvých desať minút druhej tretiny patrilo Slovenkám. Lacková zvýšila na 3:1 a Lopušanová o chvíľu nato skompletizovala hetrik. Keď Tóthová pridala v 27. minúte piaty gól, zápas sa zdal byť rozhodnutý. Rakúšanky ho však zdramatizovali dvoma presnými koncovkami do konca druhého dejstva. Ďalšiu pridala Rumplová v 45. minúte a znížila na 4:5, no vyrovnania sa už domáce hráčky nedočkali.

V utorok od 20.00 h čaká mladé Slovenky záverečné vystúpenie v A-skupine dievčenského turnaja, nastúpia proti domácim Fínkam. Po konci skupinových fáz budú nasledovať súboje o konečné umiestnenie.

Dievčenský EYOF, A-skupina:

Slovensko – Rakúsko 5:4 (2:1, 3:2, 0:1)

Góly: 4. Lopušanová (Nogová, Tomaštíková), 20. Lopušanová (Feníková, Tomaštíková), 22. Lacková (Lopušanová, Korčeková), 25. Lopušanová (Nogová, Tomaštíková), 27. Tóthová (Lacková, Lopušanová) – 12. Ostadalová (Brunnerová, Kleinlercherová), 28. Lintnerová (Brunnerová, Baecková), 40. Pickaová (Prosenová, Ostadalová), 45. Rumplová.

Vylúčené: 3:9 na 2 min, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:1 , strely na bránku: 32:23.

Rozhodovali: Kainbergerová – Kazianka, Samrock.

Zostava SR 16: Tomečková – Nogová, Tomaštíková, Eibenová, Večerková, Kostková, Krištofíková, Masláková, Komloš – Lacková, Tóthová, Lopušanová – Juríková, Karkošková, Korčeková – Turňová, Feníková, Tomasová – Sliacka. Trénerka N. Lucák Čupková.

Nicol Lucák Čupková, trénerka SR 16 ženy: "Dnešný zápas bol v réžii našej prvej formácie, ktorá aj vďaka hetriku Nely Lopušanovej ukázala svoju kvalitu. Žiaľ, na ich výkon nenadviazali aj ostatné dievčatá. Napriek náskoku 5:1 sme si zápas po viacerých individuálnych chybách zdramatizovali. Zajtra nás čaká tretí duel, ktorý rozhodne o konečnom umiestnení v skupine."