Dráma pre Slovenky. Súperky z Maďarska zdolali v nájazdoch

BUDAPEŠŤ (SZĽH) – Slovenská ženská hokejová reprezentácia zaznamenala na majstrovstvách sveta divízie I skupiny A prvé víťazstvo. V druhom stretnutí na šampionáte v Budapešti zvíťazili v dramatickom súboji nad domácim výberom Maďarska 2:1 po samostatných nájazdoch. Rozhodujúci nájazd premenila autorka jediného gólu z prvého vystúpenia na MS proti Dánsku (1:3) Janka Hlinková. Slovenské hokejisti tak oplatili súperkám vlaňajšiu vysokú prehru z majstrovstiev sveta vo francúzskom Vaujany, keď na Maďarsko nestačili 1:8.

Rovnako ako pred rokom, aj teraz inkasovali Slovenky rýchly gól. Už v piatej minúte otvorila skóre v presilovej hre Alexandra Huszáková. Maďarská útočníčka zažiarila vo vlaňajšom súboji hetrikom, no tentokrát skončila s jediným zásahom. Slovenská ženská reprezentácia dokázala pri snahe o vyrovnanie podarilo prestrieľať v prvej tretine (pomer striel 14:11) aj v druhej tretine (15:7). Vyrovnania sa však dočkali až v záverečnej tretine, keď necelú štvrťhodinu pred koncom využila prihrávku Nicol Čupkovej na strelenie gólu Tatiana Korenková. Následné predĺženie rozuzlenie duelu neprinieslo a rozhodovalo sa až v samostatných nájazdoch. V nich duel ukončila až šiesta séria pokusov: Alexandra Huszáková svoj pokus proti brankárke Jane Budajovej nepremenila a následne Hlinková rozhodla o prvých dvoch bodov pre Slovenky na MS.

Po utorňajšom dni voľna môže ženská reprezentácia pridať ďalšie body v stredajšom zápase proti Rakúsku.  Na šampionáte sa následne stretnú Slovenky ešte s výbermi, Nórska (v piatok) a proti nováčikovi tejto kategórie MS z Talianska (v sobotu).

Majstrovstvá sveta žien v hokeji, Budapešť (Maďarsko)
SLOVENSKO – Maďarsko 2:1 s.n. (0:1, 0:0, 1:0 – 0:0, 1:0)
Gól SR: 46. Korenková. rozhodujúci samostatný nájazd Hlinková
Vylúčení: 8:8, presilovky 0:1, oslabenia: 0:0, strely na bránu: 41:35
Rozhodcovia: Johanna Tauriainen – Marine Dinant, Sara Strong.

Zostava SR: Budajová – Košecká, Ištocyová T, Drábeková, Kučerková, Šulíková, Čurmová, Dzurinová – Hlinková, Čupková, Kubeková, Halušková, Trebuľová, Korenková, Klimášová, Rumanová, Ihnaťová, Maskaľová, Ištocyová L., Matejková, Novotná.

Ján Bezděk – tréner ženskej hokejovej reprezentácie SR:
"Čo sa týka úvodu zápasu, začali sme trochu ustráchane – podobne ako vo včerajšom súboji proti Dánsku. No dievčatá sa rýchlo „oklepali“ a proti domácim hráčkam poháňaných domácim publikom sme ustáli tlak. Prvý gól bol trochu nešťastný, padol po individuálnej chybe. Ale následne začali hrať dievčatá podstatne lepšie, začali si veriť a do bodky napĺňali taktické pokyny. Bol to jeden kompaktný a vynikajúci výkon z našej strany čo potvrdil aj tréner Maďarska. Verím, že v tom budeme pokračovať aj v nasledujúcich zápasoch. Nepripúšťali sme si opätovný scenár z minuloročného šampionátu. Bolo iba otázkou času, kedy vyrovnáme. Dievčatá si išli za svojim šťastím, tvrdo strieľali na bránu, išli si po odrazené puky. V predĺžení sme ustáli oslabenie a nájazdy už sú vždy lotériou. Dievčatá si dnes dokázali, že hokej hrať vedia a porazili jedného z favoritov turnaja. Verím, že toto víťazstvo im pomôže aj v nasledujúcich zápasoch MS."