SZĽH otvoril v Hriňovej prvú z 20 multifunkčných ľadových plôch

HRIŇOVÁ/BRATISLAVA – Slovenský zväz ľadového hokeja, v spolupráci s mestom Hriňová, otvoril novú multifunkčnú ľadovú plochu. Je prvou z ďalších dvadsať, ktoré sú aktuálne vo výstavbe alebo vo fáze prípravy. Symbolickú pásku na „hriňovskej“ ľadovej ploche prestrihol prezident SZĽH Miroslav Šatan spolu s primátorom Stanislavom Horníkom. 

„Tešíme sa, že po rokoch od vytvorenia projektu, sa zrealizovala prvá hala v Hriňovej. Deti sa tu budú môcť učiť korčuľovať. Hriňová už má jedného slávneho hokejistu, Marek Ďalogu. Verím, že práve tento štadión prispeje k tomu, že takých chlapcov bude viac. Tu sa naučia základy a neskôr budú môcť prejsť do väčších klubov a to pomôže rozvoju slovenského hokeja,“ povedal prezidenta SZĽH Miroslav Šatan.

Nová multifunkčná ľadová plocha s prekrytím má rozmery 40 x 20 metrov a nachádza sa v priestoroch športového areálu na Lúčnej ulici v Hriňovej. Financovaná je z dotácie zo štátneho rozpočtu, zo zdrojov Slovenského zväzu ľadového hokeja aj z mestských zdrojov. Súčasťou dodávky k multifunkčnej ploche od SZĽH je zdroj chladu umiestnenom v samostatnom kontajneri, rolba, kontajner pre garážovanie rolby, osvetlenie multifunkčnej plochy, sada hokejových bránok a sada mantinelov na ohraničenie ihriska.

 

 

Úmyslom SZĽH je inštalovať multifunkčné plochy pri základných školách v mestách, kde nie je žiadna ľadová plocha. Na každú plochu zväz pripravil sady pomôcok a vybavenia pre kurz základného korčuľovania, ktorý bude fungovať pod názvom Centrum športu pri základnej škole. SZĽH chce touto cestou priblížiť ľadové plochy deťom, aby vo svojich korčuliarskych a hokejových začiatkoch nemuseli za ľadom cestovať, čím prirodzene rozširuje hráčsku základňu. V lete budú plochy pokryté multifunkčným povrchom, na ktorom je možné prevádzkovať viacero ďalších športov potrebných pre všeobecný pohybový rozvoj detí.

„Je to splnením sna pre generácie, ktoré sa o to snažili od sedemdesiatych rokov. Je to príležitosť, ako vrátiť našej mládeži dlh, ktorý naša generácia voči nim mala. V prvom rade chceme odstrániť korčuliarsku negramotnosť a pracovať s deťmi, ktoré sa chcú baviť a je to aj cesta, ako ich dostať od moderných technológii, aby sa venovali športu a svojmu zdraviu,“ povedal primátor mesta Hriňová Stanislav Horník.

Po otvorení ľadovej plochy v Hriňovej budú nasledovať aj ďalšie obce. Výstavba už začala v mestách Lipany, Hanušovce nad Topľou a Hurbanovo. Realizácia projektovej dokumentácie prebieha v Bytči, vo Veľkých Kapušanoch, Galante, Tepličke nad Váhom a v Stupave. Tvrdošín je vo fáze prípravy projektovej dokumentácie, Šoporňa začala s verejným obstarávaním. Ďalšie mestá bude Slovenský zväz ľadového hokeja ešte vyberať. 

„Teší ma táto stavba. Verím, že v krátkom čase sa takto ocitneme aj v Lipanoch. Momentálne máme ukončenú spodnú stavbu a zhruba o týždeň nastúpi firma, ktorá bude robiť prestrešenie, následne pribudnú mantinely a v priebehu dvoch-troch mesiacov môžeme kolaudovať aj v Lipanoch,“ povedal primátor mesta Lipany Vladimír Jánošík. So stavbou začali už aj v Hanušovciach nad Topľou. „Začali sme v priebehu marca 2022. Predpokladáme, že keď zrealizujeme stavebné práce, namontuje sa technológia, tak korčuliari by mohli začať využívať plochu v októbri tohto roka,“ povedal primátor Štefan Straka.

 

V Lipanoch vyrastie ďalšia ľadová plocha. Zdroj: archív mesta

 

V Hanušovciach nad Topľou začali stavať v marci tohto roka. Zdroj: archív mesta