SR17: V treťom vystúpení presilovková efektivita Slovákov, Sýkora: Som veľmi spokojný

VISP (SZĽH) – Slovenská hokejová reprezentácia do 17 rokov zaknihovala druhé víťazstvo na Turnaji piatich krajín vo švajčiarskom Vispe. V piatkovom dueli pokorili domácich rovesníkov jasne 7:3, pričom skórovali trikrát v presilovke a raz i vo vlastnom oslabení. O víťazstve rozhodli zverenci trénera Romana Sýkoru v druhej tretine, v ktorej dominovali a napokon ju vyhrali 5:2.

Slováci išli do vedenia v závere prvej tretiny zásluhou Královiča. V druhej rozbalili päťgólové divadlo. Po minúte a pol najskôr zvýšil náskok v oslabení Sisik, následne v presilovke pridal tretí zásah Ridzoň a Slováci sa dostali na koňa. Skvelú tretinu zakončili ešte tromi vsietenými gólmi, z toho v dvoch prípadoch potrestali zhoršenú disciplínu Švajčiarov. Sisik aj Pilát využili presilovku a hoci Braillard v závere dejstva znížil, Slováci odchádzali do kabín s pohodlným náskokom 6:2. Zverenci trénera Romana Sýkora sa prezentovali odhodlaným dojmom odčiniť vysokú prehru 3:11 z predchádzajúceho dňa z USA. V tretej tretine skóre ešte navýšili zásluhou Jenčka, posledné gólové slovo však mal Švajčiar Gruber - 3:7. V zápise o stretnutí figurovali po záverečnom klaksóne dvaja štvorbodoví slovenskí hráči. Obranca Leo Eperješi zaznamenal štyri asistencie, útočník František Ridzoň pridal ku gólu tri presné prihrávky.

Mladí Slováci na podujatí vo Vispe najskôr zdolali Nemecko 4:1, neskôr v druhom vystúpení podľahli výberu USA 3:11. Posledný štvrtý zápas na turnaji odohrajú v sobotu, od 12.30 h nastúpia proti Čechom.

Turnaj piatich krajín hráčov do 17 rokov vo Vispe

Švajčiarsko – Slovensko 3:7 (0:1, 2:5, 1:1)

Góly: 26. Lindemann (Froidevaux, Meier), 39. Breillard (Hull), 58. Gruber (Zehnder, Wagner) – 19. Královič (Pilát, Ridzoň), 22. Sisik (Eperješi, Ridzoň), 24. Ridzoň (Sisik, Eperješi), 29. Císar (Královič, Jobek), 30. Sisik (Ridzoň, Eperješi), 33. Pilát (Eperješi), 54. Jenčko (Cedzo).

Vylúčení: 5:3 na 2 min, navyše Diethelm 10 min za napadnutie hlavy a Čajkovič 10 min za napadnutie zozadu, presilovky: 0:3, oslabenia: 0:1.

Rozhodovali: Hürlimann – Huguet, Gnemmi – divákov.

Zostava SR: Urban – Barcík, Čajkovič, Beluško, Eperješi, Královič, Jurčo, Sakmár, Kutnár – Kukumberg, Jenčko, Cedzo – Ridzoň, Sisik, Pilát – Kurila, Jobek, Císar – Priščák, Stahoň, Žurek. Tréner R. Sýkora

Hlas po zápase:

Roman Sýkora, tréner SR 17: „Po prehre s USA sme sa snažili správne nastaviť chlapcom hlavy. Urobili sme aj korektúry v zostave, ktoré pomohli. Chalani od začiatku pristúpili k zápasu veľmi dobre. Hoci sme v prvej tretine hrali trošku rozháraný hokej, podarilo sa nám streliť prvý gól, a to nás nabudilo. Druhá tretina bola jednoznačne v náš prospech. Za stavu 3:0 strelili Švajčiari kontroverzný gól. Rozhodcovia sa nám prišli aj ospravedlniť. Vraveli, že vzhľadom na regule nemôžu rozhodnúť o neplatnosti gólu na základe záznamu na kocke, ale len oficiálnou cestou prostredníctvom videozáznamu, ktorý nebol k dispozícii. Na kocke však bolo jasne vidno, že gól nemal platiť. Dôležitejšie ale bolo, že sme dokázali odpovedať rýchlym gólom na 4:1, pričom do konca druhej tretiny sme pridali ešte dva. Pred treťou tretinou sme vraveli chlapcom, že zápas ešte nemáme vyhratý. Z nášho pohľadu ani nesplnila očakávania, ktoré sme od nej mali, ale zvíťazili sme 7:3, a to je dôležité. Som veľmi spokojný s hrou niektorých hráčov. Bohužiaľ, sú aj takí, ktorí ma pri zohľadnení všetkých troch doterajších výkonov sklamali.“