Košičania v Lige majstrov s prvým trojbodovým zásahom

KOŠICE - Hráči HC Košice si pripísali prvé body a premiérový triumf v hokejovej Lige majstrov 2014/2015 až vo štvrtom zápase základnej A-skupiny, keď v sobotu v domácej Steel arene zdolali český tím Bílí Tygři Liberec 4:3.
Prvý gól duelu strelil v 8. min v presilovej hre hosťujúci Bulíř, v druhej časti otočil skóre stretnutia v početných výhodách Lapšanský - Lašáka prekonal v 24. a 29. minúte. Hostia nezložili zbrane a presnými zásahmi Barteka a Bulířa sa opäť dostali do vedenia, no na košickej strane vyrovnal na 3:3 Kolena. Rozhodnutie zariadil v 49. min skúsený košický útočník Peter Bartoš.
Košičania sa najbližšie v LM predstavia v stredu 24. septembra na ľade fínskeho Kärpätu Oulu, ktorému doma podľahli 1:2.

A-skupina:
HC Košice (SR) - Bílí Tygři Liberec (ČR) 4:3 (0:1, 3:2, 1:0)
24. Lapšanský (Philipp), 29. Lapšanský (Drgoň), 38. Kolena (Češík), 49. P. Bartoš (Spilar) - 8. Bulíř (Bulík, Valský), 35. Bartek, 38. Bulíř (Valský)
Vylúčení: 8:10 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gebei (Rak.), Kubuš - M. Korba, Rovenský (všetci SR), 4144 divákov

Košice:
Hylák (45. - 46. Melicherčík) - Cebák, Jánošík, Černák, Štrbák, Drgoň, Philipp, Macejko - Lapšanský, Hrnka, M. Bartánus - Spilar, P. Bartoš, Jenčík - Češík, Kolena, Bicek - Sojčík, Hinďoš, Matúš Chovan - Stupka
Liberec: Lašák - Škoula, T. Voráček, Vitásek, Výtisk, Gřegořek, Derner, Plutnar - Bulík, Krenželok, M. Bartek - Bulíř, Filippi, Valský - T. Urban, J. Vlach, Vampola - V. Jonák, Jass, Kica

V úvode boli aktívnejší hostia, ktorí na vedúci gól využili druhú presilovku - po prihrávke Bulíka prekvapil Hyláka útočník Bulíř. V ďalšom priebehu prvej tretiny mali viac z hry domáce Košice, ale Lašáka neprekonali Češík, Lapšanský či dvakrát Spilar.

Oceliari sa dočkali až v 24. min, keď v početnej výhode presnou strelou z pravého kruhu vyrovnal Lapšanský. Ten istý hráč o päť minút neskôr rovnako v presilovke využil zmätok pred Lašákom a Košice viedli 2:1. V 35. min si domáci nedali pozor na Barteka a ten našiel medzeru medzi ľavým betónom Hyláka a žŕdkou jeho bránky - 2:2. V 38. min pridal svoj druhý gól v zápase Bulíř, ktorý skóroval spomedzi kruhov (2:3), no o 21 sekúnd neskôr po Češíkovom pase nedal Lašákovi šancu Kolena - 3:3.

Hokejistov Košíc k prvému víťazstvo v LM posunul v 49. min P. Bartoš po presnom zakončení ponad Lašákovu lapačku - 4:3. V závere hostia zatlačili slovenského šampióna, no domáci si už nenechali ujsť prvé body.

Anton Tomko (tréner Košíc):
„Tento duel bol úplne iný ako ten v Liberci. Obaja súperi hrali rýchlejšie a boli aktívnejší na ľade. Myslím si, že fanúšikovia videli dobrý hokej. Bojovali sme a zaslúžili si tento triumf.“

Pavel Hynek (tréner Liberca): „Po dobrej prvej tretine sme v druhej mali až sedem vylúčených hráčov a keď to poviem odľahčene, aspoň sme si nacvičili pred ligou hru v oslabení. Duel sme si prehrali sami svojou nedisciplinovanosťou. Domáci najprv v presilovkách otočili na 2:1, potom sme dostali gól na 3:3 tesne po našom presnom zásahom. Nemali sme inkasovať pred prestávkou, to bolo z pohľadu vývoja stretnutia dôležité.“