Tipos Extraliga

4:1
(3:1, 0:0, 1:0)
Stav série: 3:3 6. kolo, Číslo zápasu 350 (Semifinále Play-Off) STEEL Arena Košice 6777 divákov
JOJ ŠPORT

Sériu pevných hradov rozhodne siedma bitka

Spiš Aréna i Steel Aréna predstavujú počas play-off 2024 nedobytné pevnosti, v ktorých vyhrali domáci hokejisti zhodne po päť zápasov. „Rysy“ ani „oceliari“ neprehrali vo doterajšom priebehu play-off ani jediný domáci duel a ich vzájomná séria tak dospeje k jedinému možnému rozuzleniu – rozhodujúcemu siedmemu súboju.

Z pohľadu herného i výsledkového priebehu zvládli domáce stretnutia o kúsok lepšie Košičania. Zatiaľ čo na Spiši siahali dvakrát po víťazstvách (v prvom i piatom zápase viedli 3:1 a prehrali až v predĺženiach), doma vyhrali 6:2, 4:2 a 4:1.

„Košice sú extrémne kvalitný tím a svoj domáci širší ľad majú načítaný. K tomu je potrebné pripočítať publikum,“ pomenoval príčiny neúspechov v Steel aréne tréner Spišiakov Vlastimil Wojnar. So samotným úvodom šiesteho duelu bol pritom spokojný a nebyť brankára HC Dominika Riečického, mohlo to v nedeľu vyzerať inak. „Mali sme výborný úvod a mali sme tam niekoľko veľkých šancí. Nepodarilo sa nám však skórovať a Košice nám potom udelili lekciu z efektivity. Keď už v Steel aréne prehrávate o dva góly, doťahuje sa to ťažko.“

Zatiaľ čo Riečický pôsobil mimoriadne isto, skúsenejší Marcel Melicherčík inkasoval z prvých ôsmich striel tri góly a pred druhou tretinou prenechal miesto v bránke Filipovi Surákovi.

„Bolo to na náš pokyn,“ okomentoval trénerskú rošádu Wojnar. „Z prvých ôsmich striel dostal tri góly a tak sme ho stiahli. Asi to bol dobrý krok, pretože Surák mal potom veľa dobrých zákrokov.“

O jediný gól Spišiakov sa postaral v deviatej minúte za stavu 0:1 obranca Juraj Valach. Tak ako viackrát v tejto sérii, „rysy“ sa však tešili z gólu len veľmi krátko a už o 36 sekúnd neskôr prehrávali po presnom zásahu Bretta Pollocka. V šestnástej minúte to už bolo po využitej presilovke Marekom Bartánusom 3:1 pre domácich.

„Z našej strany to nebolo ideálne a prišli sme sem s inou predstavou,“ priznal Valach. „Súper chcel vyhrať jednoducho viac a tak to dopadlo. Prvá tretina nebola zlá a mali sme veľa streleckých pokusov. Oni toho mali menej, ale boli efektívni a rozhodli. Potom sme sa už do toho nevedeli vrátiť. Nevedeli sme sa udržať na puku a v pásme sme boli stále iba krátko. Toto nám nevyhovuje. My sa potrebujeme dostať do tlaku a hrať s pukom.“

Podľa košického trénera Dana Cemana sa v úvode dôležitého šiesteho zápasu prejavila istá nervozita, ktorú skrotili isté zákroky Dominika Riečického.

„Podržal nás tam pri niekoľkých veľkých šanciach. To nás dostalo do hry a potom sme strelili pár gólov. Prinavrátilo sa nám sebavedomie a naša druhá tretina bola doposiaľ našou najlepšou v sérii. Výborne sme bránili a nepustili sme ich do šancí. Aj v tretej časti sme hrali pokojne, emócie sme držali pod kontrolou a celkovo sme si to podržali veľmi dobre. Splnili sme si domáci cieľ a ide sa do Spišskej,“ vyslovil sa kanadský tréner.

Autor tretieho gólu obhajcu majstrovského titulu Marek Bartánus ocenil zodpovedný a kolektívny výkon celého tímu. „Opäť to bolo veľmi ťažké, ale chceli sme potvrdiť domáce prostredie a perfektným kolektívnym výkonom sa nám to podarilo. Miestami nás súper zatlačil, ale neboli tam žiadne veľké systémové chyby. Takto by to malo vyzerať,“ zdôraznil šesťnásobný majster Slovenska.

Po šiestich zápasoch semifinálovej série dvoch klubov od Hornádu je to teda 3:3 a finálového súpera Nitry spoznáme až v utorok. Spišiaci pochopiteľne veria, že pravidlo môj dom, môj hrad, bude platiť aj tentoraz.

„Spomínam si na sériu so Slovanom proti Košicami spred dvoch rokov. Aj vtedy vyhrali oba tímy všetky domáce zápasy a napokon sme postúpili.  Teraz by som to chcel zažiť aj so Spišskou. Košice sú však najväčšími kandidátmi na titul a svoju silu aj ukazujú,“ vyslovil slová rešpektu 35-ročný obranca. Rozhodujúci siedmy duel vníma ako odmenu fanúšikom za ich celosezónnu priazeň. „Robia nám krásnu atmosféru a zaslúžili by si víťazstvo v siedmom zápase. Urobíme preto všetko, ale je to šport a rozhodujú aj šťastie a iné faktory. Nemožno prisľúbiť víťazstvo, ale urobíme preto maximum.“

Stopercentné nasadenie však sľubujú aj Košičania. „Viackrát sme vraveli, že to môže byť sedem zápasov. Spišská má kvalitné mužstvo a potvrdzovala to v základnej časti i v play-off. Je to séria ako má byť a teraz je to o siedmom zápase. Verím, že ho zvládneme, ale bude to tvrdý boj o každý kúsok ľadu. Ja som ešte finále nehral a znamenalo by to pre mňa veľa. Veľmi túžim po tímovom úspechu a som teda plný odhodlania,“ skonštatoval útočník Tomáš Mikúš.

„Bude to veľmi ťažký boj,“ pridal sa Bartánus. „Dvakrát sme tam viedli 3:1 a napriek tomu sme prehrali. Chceme sa z toho poučiť a tentoraz to zvládnuť. Receptom na úspech je kolektívny výkon a eliminácia zbytočných chýb. Ideme tam s pokorou, ale budeme drať ľad, aby sme to zvládli.“

Fotogaleria