Tipos Extraliga

2:8
(0:5, 1:1, 1:2)
Stav série: 0:2 2. kolo, Číslo zápasu 340 (Semifinále Play-Off) ZŠ Michalovce 2902 divákov
JOJ ŠPORT

Frustrovaným Zemplínčanom tiekli nervy. Buček: Je to voda na náš mlyn, ale netreba si trhať hlavy

Prvá prehra prekvapila, druhá spôsobila obrovský šok. Druhý tím základnej časti má s účastníkom predkola neuveriteľné problémy a stav série medzi Michalovcami a Nitrou je po úvodných dvoch zápasoch na Zemplíne 0:2. Zatiaľ čo prvý zápas priniesol vyrovnaný priebeh, v tom druhom to už bolo priam senzačne jednoznačné. Hostia spod Zobora vyhrali už prvú tretinu 5:0 a napokon uštedrili Dukle debakel 8:2.

„Ťažko sa hľadajú slová. Začali sme veľmi dobre a už v prvom striedaní sme mali gólovú šancu. Krátko nato sme však inkasovali, prišlo päťminútové oslabenie a zápas nám ušiel. Snažili sme sa nadýchnuť, ale Nitra strelila zakaždým nejaký gól a to nás zrážalo do kolien,“ povzdychol si michalovský útočník Dávid Buc. Správne slová sa hľadali ťažko aj jeho spoluhráčovi Filipovi Vašašovi. „Neviem čom mám na to povedať. Vybuchli sme, ale séria sa hrá na štyri víťazné zápasy a musíme to teda hodiť za hlavy. Takýto stav nás samozrejme neteší, ale nie je koniec. Musíme sa zmobilizovať, dať sa dohromady a nastaviť hlavy na nedeľu.“

Zemplínčanom vo štvrtok nefungovalo takmer nič. Viaceré góly boli z kategórie lacných a súperovi výrazne pomohli aj svojou nedisciplinovanosťou. Celkovo inkasovali až 93 trestných minút, pričom trojica Sena Acolatse, Mitch Heard a Marek Valach nedohrala zápas pre vyššie tresty.

„Nechcem sa vyjadriť nejako zle, ale na takéto veci si musíme dať pozor. Je to problém, ktorý nás trápil už aj v minulosti. Musíme si to lepšie postrážiť. Ak chceme byť úspešní, musíme hrať čisto. Náš herný plán nie je zlý, ale potrebujeme sa vyvarovať faulom a zlepšiť efektivitu. Potom ten ďalší zápas vyhráme,“ nestráca vieru v obrat Vašaš.

Aj samotným hráčom Dukly je však jasné, že situácia začína byť kritická a pred cestou na horúci nitriansky ľad to nevyzerá ružovo. „Pred sériou sme boli jasným favoritom a nikto z nás nečakal, že to bude takto ťažké. Z toho vyplývala nervozita a zbytočné fauly. Musíme si to rozobrať v šatni a pozerať sa dopredu. Pred pár rokmi viedli Michalovce nad Popradom tiež 2:0 a nepostúpili. Nie je to teda stratené. Musíme však byť efektívnejší a hrať lepší hokej. Séria sa iba začala a netreba hádzať flintu do žita,“ burcuje Dávid Buc.

Trénerovi Tomekovi Valtonenovi vypadli pred sériou proti Nitre obranca Adam Drgoň a hlavne najlepší strelec tímu Matthew Santos. Tieto absencie sa prejavujú veľmi citeľne.

„Santy bol vo štvrťfinále jeden z našich najlepších hráčov, kvalitný strelec. Je ťažké nahradiť ho, ale máme kvalitný tím a kvalita je aj medzi hráčmi, ktorí boli doteraz mimo zostavy. Vlani sme boli podľa mňa v horšej situácii a vtedy hrali v útoku aj obrancovia. Potrebujeme sa opäť upokojiť, prestať s nedisciplinovanosťou v súbojoch a pozerať dopredu,“ podotkol Buc.

Zatiaľ čo domáca šatňa sa po úvodnom zápase zmietala v rozpakoch, v tej hosťujúcej vytryskol gejzír radosti.

„Tešíme sa z víťazstva, ale bol to divný zápas. Nie sme zvyknutí na niečo takéto,“ priznal zmätok pocitov útočník Tomáš Hrnka, ktorému sa nepozdávala prehraná agresivita domácich hráčov. „Súboje dohrávali od prvej tretiny, ale to im nemožno zazlievať. V ich situácii by sme možno robili to isté. Na druhej strane si nemôžeme nechať skákať po hlave. Podstatné však je, že si domov vezieme dve víťazstvá. Je to samozrejme nadplán, ale pokračuje sa ďalej.“

Početné vylúčenia na domácej strane boli podľa útočníka Samuela Bučeka vodou na nitriansky mlyn. „Priznám sa, že nemám rád takéto zápasy. V play-off sa ide na doraz, ale každý z nás má svoje rodiny a nemali by sme sa snažiť odtrhnúť si hlavy. Dohrávať súboje je normálne, ale veľa zákrokov bolo špinavých. Nechcem, aby sa to nieslo v takomto prúde. Nedisciplinovanosť súpera nám však ponúka množstvo presiloviek a to hrá v náš prospech.“

Základom druhého víťazstva v sérii bola ukážková efektivita nitrianskej ofenzívy.

„Ofenzíva nás zdobila už predtým, ale bolo netradičné, že nám to teraz padalo s takou ľahkosťou. Nie je to obvyklé, ale séria sa ešte neskončila,“ upozornil Tomáš Hrnka, ktorého doplnil Samuel Buček. „Sú aj také zápasy. Tlačili sme sa do bránky a mali sme aj trochu šťastie. Od začiatku sme si išli za víťazstvom a som rád, že sme uspeli v oboch vonkajších dueloch. To sa len tak nevidí. Stále však musíme ostať nohami na zemi a potrebujeme sa pripraviť na domáce súboje.“

Víťazstvá dodali nitrianskej šatni pohodu, no vo finále sa ešte „corgoni“ nevidia.

„Doma budeme mať veľkú podporu, ale nebudeme teraz vykrikovať, že ideme zavrieť sériu. Berieme to zápas po zápase. Tešíme sa na plný dom a verím, že budeme opäť úspešní,“ uzavrel Hrnka.

Fotogaleria