5:4
(1:0, 2:2, 2:2)
1. kolo, Číslo zápasu 50020 ZŠ Piešťany - Easton Aréna

SR 18 v prvom prípravnom dueli zdolala Čechov 5:4, Mešár sa blysol hetrikom

PIEŠTANY (SZĽH) – Slovenskí hokejisti do 18 rokov zvíťazili v prvom z dvoch prípravných zápasov nad českými rovesníkmi 5:4. V stretnutí napriek ročnej odmlke od medzinárodnej konfrontácie ukázali odhodlanie i charakter a kompaktným tímovým výkonom ho doviedli do úspešného konca. Hetrikom sa blysol útočník Filip Mešár.

Druhý duel je na programe v sobotu v Piešťanoch rovnako od 17.00 h. Slovenský zväz ľadového hokeja ho opäť odvysiela na svojom facebookovom i youtubovom kanáli.

Prípravný zápas hráčov do 18 rokov, Piešťany

SR – ČR 5:4 (1:0, 2:2, 2:2)

Góly: 12. Mešár (Demek, Bačo), 27. Mešár (Dvorský, Nemec), 32. Petrovský (Sýkora, Kapičák), 44. Dvorský (Nemec, Mešár), 49. Mešár (Demek) – 30. Brabenec (Šapovaliv, Moravec), 38. Moravec (Ticháček, Brabenec), Ticháček, 44. Moravec (Ryšavý, Brabenec), 60. Chmelař (Ryšavý). Vylúčení: 5:4 na 2 min, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0.

Rozhodovali: Stano, Žák – Hercog, D. Konc ml. – bez divákov.

zostavy:

SR 18: Marinov – Nemec, Groch, Kapičák, Štrbák, Miklovič, Socha, Žabka, Krakovský – Mešár, Demek, Bačo – A. Sýkora, Petrovský, Žlnka – Kupčo, Dvorský, Molnár – Danielčák, Šramaty, K. Horváth. Tréner I. Feneš.

ČR 18: Suchánek – Jiříček, Moravec, Špaček, Ticháček, Cubo, Pinkas, Jasečko, Chvátal – Chmelař, Szturc, Altrichter – Moravec, Brabenec, Ryšavý – Pajer, Šapovaliv, Brada – Gajda, Měchura, Krejsa. Tréner J. Petr.

Úvodné minúty prvého prípravného zápasu sa niesli skôr v bojovnom duchu. Oba tímy sa po dlhej odmlke od medzinárodných konfrontácií skôr oťukávali, hrali trpezlivo a zo zabezpečenej obrany. V druhej polovice prvého dejstva sa čoraz častejšie začali osmeľovať slovenskí reprezentanti, ktorí išli v 12. minúte do vedenia zásluhou šikovného prieniku Filipa Mešára po pravom krídle. Popradský útočník videl pred bránkou stojaceho Jakuba Demeka. Poslal mu aj prihrávku, ktorú si napokon tečoval do bránky český brankár Suchánek.

Druhá tretina priniesla otvorenejší hokej. Pribudli vybičované situácie, šance, vylúčenia i góly. Slováci skórovali zásluhou šikovných Filipa Mešára v 27. minúte aj v úvode druhej polovice stretnutia po zakončení Serváca Petrovského, ktorému elegantne a so zdvihnutou hlavou naservíroval puk Adam Sýkora po zavedení puku do útočného pásma. Česi kontrolovali v presilovkách. K dispozícii mali tri, využili dve. V 30. minúte zásluhou Jakuba Brabenca a v 38. čistým priestrelom Jiří Ticháček. V druhej tretine sa stal ešte jeden nepríjemný moment. V 33. minúte sa na ľadovej ploche po strete s Martinom Ryšavým a náraze na mantinel ocitol slovenský obranca Maxim Štrbák. Z ľadu ho odniesli na nosidlách. S podozrením na narazenú kostrč smeroval sanitkou do nemocnice na ďalšie vyšetrenia.

V tretej tretine padli ďalšie štyri góly. Slováci sa dvakrát dostali do dvojgólového vedenia, Česi dvakrát úspešne znížili. Druhýkrát počas hry bez brankára osem sekúnd pred koncom. Čas na snahu o vyrovnanie im už nezostal. Slováci pôsobili v celom stretnutí zohratejším dojmom a obetavý tímový výkon korunovali cenným triumfom.

Ivan Feneš, tréner SR 18: „Milo ma prekvapil výkon našich i českých chalanov. Hoci sme rok bez medzinárodného zápasu, videli sme kvalitný hokej. Takéto stretnutia potrebujeme, pretože chlapcov posúvajú vpred a dvíhajú hore. Chlapci z extraligy a prvej českej ligy nás dobre doplnili, vhodne zapadli do tímu. Vyzdvihol by som však celotímový výborný výkon. Zaspávať budem s dobrým pocitom, no čaká nás ďalšia tvrdá práca. Stále máme v hlavách, že potrebujeme postúpiť do elitnej kategórie MS, kam patríme. Jedno víťazstvo nič neznamená, len tvrdá práca nás tam dostane.“

Matej Marinov, brankár SR 18: „Tešil som sa do bránky. S chlapcami sme pred zápasom v kabíne rozoberali, ako dlho sme nehrali medzinárodný zápas. Mali sme navyše veľmi dobrého súpera. Podali sme dobrý obetavý výkon, môžeme byť radi. Medzi nami a Čechmi panuje veľká rivalita, platí však, že nás teší každé víťazstvo, ktoré dosiahneme na medzinárodnom fóre.“

Filip Mešár, útočník SR 18, autor hetriku: „Hetrik chutí výborne. Ani neviem, kedy naposledy sa mi podarilo streliť tri góly v jednom zápase. Som veľmi rád, že mi to padlo. Nie je to však len moja zásluha, ale obraz celého tímu. Chlapci mi pomohli, mne sa zadarilo, ale dôležité je víťazstvo. Boli sme na zápas dobre nastavení, verili si. Hoci prišli aj výpadky v druhej či tretej tretine, som rád, že sme to vydreli.“