PhDr. Ján Mitošinka

Dátum narodenia: 29. 7. 1934

Dátum úmrtia: 22. 3. 2011

Uvedenie do siene slávy: 26. 11. 2011

Pracoval ako tréner, pedagóg, hokejový funkcionár. Po rozdelení Česko-Slovenska bol v rokoch 1992 - 1997 prvým prezidentom SZĽH. V tejto ére sa slovenský hokej prepracoval z C-kategórie medzi svetovú hokejovú elitu.


Popis

Pracoval ako tréner, pedagóg, hokejový funkcionár. Po rozdelení Česko-Slovenska bol v rokoch 1992 - 1997 prvým prezidentom SZĽH. V tejto ére sa slovenský hokej prepracoval z C-kategórie medzi svetovú hokejovú elitu. Jedným z najväčších úspechov v tomto období bolo víťazstvo na predolympijskej kvalifikácii v Sheffi elde (1993) a následne skvelé šieste miesto na ZOH 1994 v Lillehammeri, keď Slovensko suverénne vyhralo základnú skupinu.

Ján Mitošinka bol riaditeľom Telovýchovnej školy v Bratislave, ktorá vychovala stovky trénerov - nielen hokejových. Ako tréner viedol o. i. Slovan Bratislava, reprezentácie Československa B a Španielska i FC Barcelona. V sedemdesiatych rokoch minulého storočia pomáhal uviesť do života úspešnú koncepciu športových hokejových tried (súbežne s projektom Fínskeho hokejového zväzu).

Bol autorom 35 trénersko-metodicko-pedagogických publikácií, z toho 11 pre ľadový hokej. V rokoch 1990 - 1992 bol olympijským atašé česko-slovenskej výpravy pre letné OH 1992 v Barcelone. O dva roky prevzal od vtedajšieho predsedu Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Juana Antonia Samarancha Trofej k storočnici MOV. Významným krokom pre zvýšenie popularity hokeja na Slovensku bola myšlienka Jána Mitošinku na založenie Slovenského hokejového klubu, občianskeho združenia fanúšikov slovenského hokeja. V čase svojho rozkvetu združovalo vyše 130 tisíc členov.

Trénerská kariéra:
Slovan Bratislava, Československo B, FC Barcelona, reprezentácia Španielska

Pedagogická činnosť:
bol riaditeľom Telovýchovnej školy v Bratislave, ktorá vychovala stovky trénerov – nielen hokejových.  Je autorom 35 trénersko-metodicko-pedagogických publikácií, z toho 11 pre ľadový hokej.

Ďalšie funkcionárske úspechy:
V sedemdesiatych rokoch minulého storočia pomáhal uviesť do života úspešnú koncepciu športových hokejových tried.  V rokoch 1990 - 1992 bol olympijským atašé česko-slovenskej výpravy pre letné OH 1992 v Barcelone. O dva roky prevzal od vtedajšieho predsedu Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Juana Antonia Samarancha Trofej k storočnici MOV. Bol čestným členom SOV a SZĽH.