Július Haas

Dátum narodenia: 28. 9. 1948

Uvedenie do siene slávy: 26. 11. 2011

Ako osem ročný začínal s hokejom v rodnej Žiline v Dome pionierov a mládeže. Tam prešiel všetkými mládežníckymi výbermi a v necelých devätnástich rokoch prišiel do Slovana Bratislava. Do mužstva v ktorom na najvyššej úrovni prakticky odohral svoju celu hokejovú kariéru.


Popis

Hráč s pätnástkou na drese svojím vyzorom, ale aj hrou pripomínal našu hokejovú legendu Jozefa Golonku. Dokonca na svoje prvé MS 1970 v Stockholme práve po žiletke zobral v reprezentácii voľnú deviatku. Ale MS 1972 si zobral po ďalšom skončenom kapitánovi Pepčovi Černému svoju pätnástku a deviatka ostala pre jihlavského tiež ostrostrelca Jana Klápača.

Ako osem ročný začínal s hokejom v rodnej Žiline v Dome pionierov a mládeže. Tam prešiel všetkými mládežníckymi výbermi a v necelých devätnástich rokoch prišiel do Slovana Bratislava. Do mužstva v ktorom na najvyššej úrovni prakticky odohral svoju celu hokejovú kariéru.

V roku 1969 upozornil na seba skvelou hrou. Preto ho tréneri zaradili do reprezentácie, ale jeho forma poklesla. V sezóne 1972, pred pražskými MS dostal znova príležitosť.

Bol rýchly, nebojácny, dobrý korčuliar a vedel zakončovať akcie. Jeho typickou črtou bola rýchla kľučka z ľavej strany a účinná streľba zo strednej vzdialenosti. Chýbala mu vytrvalosť a najmä návyk vracať sa po útokoch späť. Čo bol vtedy v reprezentácii pri hre s brániacim ľavým krídlom veľmi nevyhovujúce. V Slovane to až takýto problém nebol, lebo ten hrával so stiahnutým centrom. Takže mohol sa viacej venovať útočeniu a dávať góly. A to on, keď mal formu vedel. V útoku s Vencom Nedomanským a Ivanom Grandtnerom predvádzali také kúsky, že pamätníci najme bratislavských tribún si na tieto chvíle radi zaspomínajú.

Preto aj v reprezentační tréneri, ktorí kvôli zohratosti si potrpeli na jednotlivé klubové väzby ho automatický stavali k Nedomanskému. Hrával na pravú ruku na ľavom krídle. Čo bolo pri stálom nedostatku pravákov istá rarita, ale netvoril samotnú vynimku. Lebo takto vtedy hrala aj Ruska hviezda zbornej ZSSR Toľa Firsov. U nás napríklad oveľa neskôr v osemdesiatych rokoch Igor Liba a Petr Klíma.

Na MS 1972 v Prahe v úvodnom zápase proti Švajčiarsku (19:1) tento temperamentný búrlivák strelil tri góly a bolo ho plné klzisko. Svojou hrou priam pracoval s publikom pražskej haly. Razom sa stal hviezdou československého tímu a miláčikom publika.

Svoju kariéru v prvoligových arénach ČSSR ukončil v roku 1977.

Ako hrajúci tréner začínal v Topoľčanoch 1978/79, potom trénoval rezervu Dukly Trenčín, dorastencov Slovan až ako asistent začal s Golonkom trénovať prvý tím Slovana.

Neskôr aj ako hlavný tréner Slovana, Dukly Trenčín a napokon mužstvá 1.SNHL.

Pozícia: Ľavý krídelný útočník

Hral za ZVL Žilina 1956 – 67 a 1977 – 78, Slovan Bratislava 1967 – 77, TS Topoľčany 1978/79 ako hrajúci tréner
V ligovej súťaži 10 sezón, 339 zápasov 172 gólov
Reprezentoval 45 krát – 21 gólov. Účastník MEJ 1968, MS 1970 Bronz,MS 1972 – zlato, Majster sveta a Európy.