Zvolen vybavený, Trenčín formalitou. Splní sa Topoľčanom sen?

TOPOĽČANY (SZĽH) – Tipsport Kaufland Cup sa ešte ani poriadne nezačal a už je na svete prvé prekvapenie. Postaral sa oň prvoligový klub HC Topoľčany. Po dvoch výhrach sa usalašil na vedúcej priečke D-skupiny, a to aj napriek tomu, že sú po jeho boku dva silné extraligové tímy.

V Topoľčanoch sa výborne naladili minulotýždňovou výhrou nad Novými Zámkami, s ktorými si každý rok merajú sily pred príchodom sezóny. Prvoligisti poslali šesť pukov za chrbát Kožiaka, resp. Trutta. O to viac si trúfali na Zvolen, ktorý bol ich úvodnou prekážkou na turnaji. Konečný výsledok všetkých prekvapil. „Už len to, že sme privítali Zvolenčanov, bol obrovský sviatok topoľčianskeho hokeja. Pre nás to nie je bežná záležitosť, aby sme hostili takýchto súperov. Súperovho mena sme sa nezľakli a verili si naň. Rezultát je veľmi cenný, a to aj z dôvodu, že naše srdce pokorilo kvalitu hostí. Boli sme svedkami skvelého večera, no zabolel nás pohľad do hľadiska. Tento úspech malo vidieť omnoho viac fanúšikov, ale rešpektujeme aktuálne nariadenia,“ vyjadril sa obranca Topoľčian Miloš Bystričan, ktorý opisoval prvé kolo turnaja po skvelom víťazstve 4:3.

Hneď nato predložil riport z diania v Dubnici. Aj tam to bola veľká dráma, ale opäť v prospech Topoľčian (5:6). „Za kabínu poviem, že sme cítili únavu. Zvolen nás stál pochopiteľne veľa síl, ale stálo to za to. Celé mužstvo je v plnej záťaži, kde sa nepozerá na to, kedy je zápas alebo tréning. Toto letná príprava nepozná. Stále ideme do plných. Museli sme bojovať do posledného klaksónu, hoci sme už toho mali plné zuby. Zisk troch bodov si však vysoko vážime,“ doplnil k dvom uskutočneným stretnutiam Tipsport Kaufland Cupu Bystričan, ktoré Topoľčanom zabezpečili šesť bodov v tabuľke. A keby len to.

Kapitán Miloš Bystričan sa snaží zabrániť v strele či prihrávke súperovi z Dubnice. Zdroj: Facebook/HK Spartak Dubnica

Po príchode do šatne vytryskol nefalšovaný gejzír radosti. Nech sa akokoľvek skončia záverečné skupinové zápasy, „žochári“ sa už nemajú ničoho obávať. Výsledok z Trenčína, odkiaľ si Zvolenčania zobrali dva body (4:3 pp), pomohol k postupu do štvrťfinále. „Mali sme indície, žeby nám to mohlo vyjsť. Okamžite sme si pozreli, ako hrali naši skupinoví protivníci a bolo jasné, že to máme vo vrecku. Prežívame veľkú radosť. V tomto momente netušíme, či existuje nejaký pavúk, podľa ktorého sa bude hrať ďalšia časť. Každopádne, nasledujúca fáza turnaja by si zaslúžila korenie v podobe Slovana alebo Košíc. Keď už sme tam, nech to má šťavu,“ nahodil úsmev Bystričan. Kľúčový duel zohrajú Topoľčany budúci utorok.

V Topvar aréne vykorčuľuje na ľad slávna Dukla Trenčín. Po skončení súboja sa odhalí definitívna podoba tabuľky. V prípade, že „hurtajovci“ zaskočia slovenského šampióna zo sezóny 2003/04, vyhrajú svoju skupinu so ziskom deviatich bodov. „Bolo by to niečo neskutočné, ak by sa to stalo realitou. Nechceme ale dávať veľkohubé vyhlásenia a s plnou vážnosťou vnímame silu Trenčína. Vyrukujeme na neho svojou hrou. Jednoducho musíme schádzať z ľadu s pocitom, že sme pre zvládnutie duelu urobili všetko. Či budeme prví, alebo druhí, je úplne jedno. My už sme vybojovali víťazstvo.“ 30-ročný hráč už dvanásť rokov oblieka rovnaký dres a v začiatkoch seniorskej kariéry operoval v útoku.

Neskôr z neho tréneri urobili obrancu a táto rola mu zapasovala dodnes. Je služobne najstarší muž pod Tribečom, a preto privádza spoluhráčov na ľadovú plochu vo funkcii kapitána. „To, čo sa nám podarilo, má pre mňa osobitnú váhu. Veľké ambície v hokeji už nemám. V mysli by som však privítal veľký kolektívny úspech. Posledné štyri roky sme sa k nemu približovali. Najviac sme trpeli tento rok v marci, keď sa to z minúty na minúty skončilo,“ zamrzelo skúseného „praváka“ nedokončenie posledného ročníka. „V súčasnosti nemáme k dispozícii juniorov, takže máme širšie spektrum hráčov na výber. Obrovskú zásluhu na našej kolektivite má tréner Ľubomír Hurtaj. Vždy nás vie správne nasmerovať a darí sa mu to zakaždým, keď dôjde k zmenám v tíme. Teraz to bude možno trochu ťažšie, pretože som ostal zo starej obrany iba ja a Michal Novák. Zvyšok odišiel, ale zvykáme si na nových chlapcov. O chvíľu sa skončí prípravné obdobie, tešíme sa už na príchod ligy,“ uviedol na záver Miloš Bystričan s vedomím, že čo sa nepodarilo mužstvu pred pár mesiacmi, pokúsi sa to splniť v najbližšom období.


Ďalšie články