Ženy priamo do finále kvalifikácie ZOH 2022, Kožanová: Skvelá správa

BRATISLAVA (SZĽH) – Slovenskú ženskú hokejovú reprezentáciu potešilo pondelňajšie rozhodnutie mimoriadneho kongresu Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF). V blížiacich sa bojoch o postup na zimné olympijské hry 2022 v Pekingu nemusí absolvovať predkvalifikáciu, ktorá jej v marci reálne hrozila. O účasť pod piatimi kruhmi, druhú v histórii po vancouverskom dobrodružstve v roku 2010, zabojuje priamo vo finálovej fáze kvalifikačných bojov. Od 26. do 29. augusta 2021 v nej vyzve domáce Švédky, Francúzky a zatiaľ neznáme, renkingovo nižšie postavené súperky z predkvalifikácie. 

Slovenky si pre pandémiu koronavírusu nezahrali na aprílovom turnaji A-skupiny I. divízie majstrovstiev sveta vo francúzskom Angers. Nemohli tak súperiť o body do rebríčka, ktorý určuje nasadenie ženských reprezentácií do olympijskej kvalifikácie. A keďže v marci nemali vedomosť, či IIHF zmrazí body za zrušené šampionáty, alebo ich započíta na základe nasadenia do turnajov, reálne im hrozila opätovná účasť v olympijskej predkvalifikácii. Napokon sa jej vyhli. IIHF pripočítala ženským reprezentáciám body na základe nasadenia, vďaka čomu si Slovenky v rebríčku udržali pätnástu pozíciu. Poslednú, ktorú zaručovala účasť vo finálovej fáze kvalifikácie.  

Dovolím si povedať, že boj o jedinú miestenku vo finálovej kvalifikačnej skupine nie je z našej strany nereálny. ĽUBOMÍRA KOŽANOVÁ, manažérka ženskej reprezentácie 

V nej o rok v auguste, v čase konania finálového kvalifikačného turnaja v Bratislave so slovenskou mužskou reprezentáciou o účasť na ZOH 2022, zabojujú v zatiaľ neurčenom švédskom dejisku proti domácim reprezentantkám, Francúzkam a postupujúcim kvalifikantkám z predošlej fázy. „Je skvelé, že nemusíme hrať predkvalifikáciu. Navyše si dovolím povedať, že boj o jedinú miestenku v spomínanej skupine nie je z našej strany nereálny. Francúzky sú s nami v rovnakej divízii v rámci majstrovstiev sveta, Švédky tiež. Dlhé roky hrali v elitnej kategórii, ale v posledných rokoch zaznamenali ústup z pozícií, čo môže byť naša výhoda. Každý z nás bude na rovnakej štartovacej čiare. Dôležité je, aby sme sa v nasledujúcej sezóne kvalitne pripravili a v auguste si užili čerešničku na torte,“ uviedla pre hockeyslovakia.sk manažérka ženskej reprezentácie Ľubomíra Kožanová. 

Finálová fáza ženskej kvalifikácie sa mala podľa pôvodného kalendára hrať vo februári 2021. Keďže však pandémia koronavírusu oddialia štart predkvalifikačných bojov, museli sa posunúť aj záverečné boje o miestenky do Pekingu. „Čakali sme termínový posun z februára budúceho roka na august. V jednotlivých kvalifikačných fázach zabojuje o účasť na zimných olympijských hrách rekordný počet krajín, ktoré pre pandémiu nebudú môcť začať v pôvodne stanovených dátumoch. IIHF pri rozhodovaní o posune termínu reflektovala aj rovnaké podmienky v porovnaní s mužskou vetvou. Keďže jej finálna fáza bola preložená na august 2021, učinili tak aj v našom prípade,“ pripojila Ľubomíra Kožanová. 

Slovenské hokejistky čaká sezóna s dvoma vrcholmi. Prvý príde budúci rok v apríli, keď je na programe turnaj A-skupiny I. divízie majstrovstiev sveta vo francúzskom Angers. Druhý v auguste. „Po majstrovstvách sveta budú mať dievčatá voľno. V máji by sme sa začali pripravovať na kvalifikáciu rovnako ako v uplynulých dvoch rokoch so skupinou okolo kondičného trénera Milana Bališa. Na ľad budeme chcieť vykorčuľovať dozaista už v júli, aby sme vyladili formu a boli stopercentne pripravené na august,“ doplnil Ľubomíra Kožanová.  

Na ZOH 2022 v Pekingu sa predstaví desať tímov. Sedem z nich - prvých šesť v ženskom vydaní rebríčka IIHF, čiže USA, Kanada, Fínsko, Rusko, Švajčiarsko, Japonsko a usporiadateľská krajina Čína – má účasť istú. O zostávajúce tri vstupenky zabojuje 24 národných výberov v kvalifikácii, pozostávajúcej z dvoch predkvalifikačných a jedného finálového kola.