Ženskú osemnástku trápila v Púchove slabá efektivita, milo prekvapili brankárky

PÚCHOV (SZĽH) – Slovenskú ženskú hokejovú reprezentáciu do 18 rokov čakajú už začiatkom januára majstrovstvá sveta. Vo švajčiarskom Zugu bude čeliť v základnej skupine domácemu výberu, Švédsku a USA. Mladé Slovenky počas minulého týždňa okúsili kvalitu prvých dvoch spomenutých súperov. Na Turnaji Euro Hockey Tour v Púchove prehrali oba zápasy.

Zverenky trénerky Gabriely Sabolovej vo štvrtok podľahli Švédkam 0:3 a v sobotu Švajčiarkam 1:2. Jediný gól slovenského tímu dosiahla Ema Lacková. „Takéto turnaje sú pre nás veľmi prospešné. Videli sme, ako sme na tom v porovnaní s konkurenciou. Zistili sme, čo potrebujeme doladiť a získali sme cenné skúsenosti. Musíme pracovať predovšetkým na zlepšení efektivity streľby a zrýchlení našej hry,“ povedala kapitánka Tatiana Blichová, ktorá štartovala už na dvoch svetových šampionátoch do 18 rokov aj na augustovom turnaji A-skupiny I. divízie MS žien v Číne.

Oproti minulej sezóne došlo k zmenám v realizačnom tíme dievčenskej osemnástky. Miroslava Mosnára na pozícii hlavného trénera vymenila Gabriela Sabolová. Post asistenta koučky zastáva Michal Kobezda a brankárky má na starosti Adam Políček. Novozložená zostava si ešte musí počkať na prvé víťazstvo, hoci so špičkovými európskymi protivníkmi odohral slovenský výber vyrovnané zápasy.

„Proti Švajčiarkam sme hrali určite lepšie ako proti Švédkam. Bol to vyrovnaný zápas až do úplného konca a počas krátkej powerplay sme si vytvorili príležitosť na vyrovnanie. Do začiatku šampionátu by však bolo ideálne vylepšiť všetko. Potrebujeme zlepšiť efektivitu v koncovke a zrýchliť herné činnosti. Niekedy sa dievčatá zabudnú, nejdú im nohy a dostávajú sa pod tlak. Pred majstrovstvami však pribudnú do tímu ďalšie hráčky a veríme, že zvýšia kvalitu,“ povedala Sabolová, ktorá očakáva príchody útočníčky Nely Lopušanovej, brankárky Lívie Debnárovej alebo obrankyne Alexandry Mateičkovej.

Zatiaľ čo v útoku slovenské dievčatá nedokázali premieňať šance, v defenzíve sa vyhýbali veľkým chybám a mohli sa spoľahnúť na brankárky. Mariana Sumegová predviedla 40 úspešných zákrokov proti 43 švédskym strelám, Simona Hupková zlikvidovala 28 z 30 švajčiarskych pokusov. 

„Najväčšiu radosť na turnaji nám urobili obe brankárky. Ich výkony nás milo prekvapilo. Rovnako spokojní sme boli s presilovkami, hoci sme nemali veľa času na ich nácvik. V početných výhodách sme sa dokázali usadiť v útočnom pásme, vypracovali sme si šance, ale chýbala nám lepšia koncovka,“ doplnila Sabolová. 

Mladé Slovenky absolvujú v závere kalendárneho roka ďalšie kvalitné medzinárodné podujatie. Od 14. do 16. decembra sa predstavia na Turnaji štyroch krajín v Chomutove, kde nastúpia proti Fínkam, Švédkam a Češkám. Majstrovstvá sveta hráčok do 18 rokov vo Švajčiarsku odštartujú 6. januára.