Ženská osemnástka prehrala s Českom. Na MS bude hrať iba o záchranu

BRATISLAVA (SZĽH) – Slovenská ženská hokejová reprezentácia do 18 rokov si na domácich majstrovstvách sveta vo štvrťfinále nezahrá. V priamom súboji o postup do štvrťfinále elitnej kategórie MS prehrali zverenkyne trénera Petra Kúdelku s rovesníčkami z Česka 1:5. Znamená to, že mladé Slovenky sa predstavia v zápasoch o záchranu. V súbojoch o zotrvanie medzi elitou budú súperkami národného tímu v pondelok a stredu Švajčiarky. O záchranu na MS sa hrá na dva víťazné zápasy, prípadný tretí by bol na programe vo štvrtok.

Slovenské reprezentantky držali so súperkami krok úvodných deväť minút – až do prvého vylúčenia, keď na trestnú lavicu odišla Júlia Matejková. Češkám stačilo na využitie presilovej hry len 26 sekúnd, keď skóre duelu otvorila Kristýna Kaltounková. Slovenky následne pribrzdili v snahe o vyrovnanie ďalšie vylúčenia. V 10. minúte bola za držanie potrestaná Ema Jašková, v 13. minúte pykali Slovenky za príliš veľa hráčov na ľade. Napriek trom vylúčeniam bol pomer streleckých pokusov v úvodnej tretine vyrovnaný 8:8.

Na Slovenkách bola na začiatku druhej tretiny vidieť veľká snaha o vyrovnanie. Zo zvýšenej aktivity vyťažili možnosť presilovky o dve hráčky. Vyše minúty v hre 5 na 3 zasypali českú bránku piatimi strelami – no bez úspechu. Naopak, Slovenky pri útočnej aktivite pozabudli na z trestnej lavice vracajúcu sa Terezu Mazancová, ktorá v oslabení zvýšila na 2:0. Následne sa Češky zamerali najmä na pozornú defenzívu, no v závere pre Slovenky nešťastnej druhej tretiny sa ešte prízemnou strelou presadila Hana Haasová 0:3. V druhej časti mali Češky nie len výsledkovú, ale aj streleckú prevahu – na bránku Medviďovej vyslali 13 pokusov, Slovenky ich zaznamenali sedem.

V tretej tretine prišlo v tíme Slovenska k zmene na brankárskom poste, keď Lauru Medviďovú nahradila Nikola Zimková. Vrátiť národný tím späť do zápasu sa pokúsila pekným sólom od vlastnej modrej čiary Júlia Matejková, ale proti brankárke Pejšovej neuspela. Zimková sa v záverečnej časti hry predviedla niekoľkými pohotovými zákrokmi, no deväť minút pred koncom inkasovala z hokejky Daniely Pejšovej 0:4. Podobne ako v prvom súboji so Švédskom sa mladé Slovenky presadili až za veľmi nepriaznivého stavu. Päť minút pred koncom využila presilovú hru Romana Halušková a upravila na 1:4. Osem sekúnd pred koncom sa ešte podarilo súperkám zveľadiť výsledok, keď sa presadila Gabriela Hrubanová.

Majstrovstvá sveta žien do 18 rokov, Bratislava
SLOVENSKO 18 – Česko 18  1:4 (0:1, 0:2, 1:1)
Vylúčení: 4:4, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:1, strely: 20:33
Góly SR: 55. Halušková (Vysokajová).

Zostava SR: Medviďová – Stern, Vysokajová, Leskovjanská, Slováková, Jašková, Kušmireková, Giertlová – Matejková, Halušková, Kapičáková, Fančovičová, Schredlová, Klimantová, Vrbinská, Dobošová, Nemčeková, Štetiarová, Hudáková, Lahová, Kučerová.

Peter Kúdelka – tréner ženskej reprezentácie do 18 rokov:
"Prehrali sme dnes s lepším súperom, ktorý nás prevýšil najmä v korčuľovaní. My sme sa mohli udržať v zápase za istých okolností, ale vo veciach ktoré sme si ukazovali a na ktoré sme sa pripravovali sme zlyhali. Rozhodujúcim momentom bola naša nevyužitá presilová hra piatich proti trom v druhej tretine a inkasovaný gól na 0:2 z protiútoku. Súper sa dostal do hernej pohody a prevýšil nás vo všetkých činnostiach. Čo sa týka súbojov o záchranu so Švajčiarskom – náš prvý vzájomný zápas máme detailne zanalyzovaný, takže verím, že budeme schopní vychádzať z našich poznatkov a verím, že baráž zvládneme."