Ženská osemnástka hrala prvýkrát medzi elitou, nestačila na favorizované Švédky

BRATISLAVA (SZĽH) – Premiérový zápas ženskej hokejovej reprezentácie do 18 rokov v elitnej kategórii majstrovstiev sveta nevyšiel. Na domácom šampionáte v Bratislave prehrali mladé Slovenky s favorizovaným výberom Švédska 2:4.

Slovenské reprezentantky dokázali do severankami držať v úvodných minútach krok. K tomu im dopomohlo aj vylúčenie na strane Švédska, keď odišla za podrazenie na trestnú lavicu Karlssonová. A práve v oslabení zachránila Slovenky od úvodného gólu žŕdka, po pár minútach skončila na konštrukcii bránky aj strela Ahlmovej. Družstvá odišli do kabín za bezgólového stavu – v prvej tretine boli strelecky aktívnejšie Švédky 12:8.

V úvode druhej tretiny mali Slovenky možnosť druhej presilovky v zápase, no veľké šance Vysokajovej a Leskovjanskej ostali nevyužité. Na druhej strane, Švédky svoju príležitosť využili – v 28. minúte svoj nájazd premenila Linnea Johanssonová. O dve minúty neskôr mala podobnú príležitosť Alexandra Štetiarová, no tá zoči-voči brankárke Bomanovej neuspela. Od tohto momentu už začali na ružinovskom ľade dominovať Švédky. Na 2:0 zvýšila v presilovej hre Elin Svenssonová, na rozdiel troch gólov v závere druhej tretine upravila Hanna Thuviková.

Švédsku aktivitu potvrdzovala aj početnosť streľby. Slovenky v druhej tretine prestrieľali 16:7. Naše reprezentantky nepoložil ani nepriaznivo sa vyvíjajúci stav a od úvodu tretej tretiny bola očividná ich snaha po znížení skóre. No pozorne brániace súperky nepúšťali národný tím do vyložených šancí. Jedenásť minút pred koncom sa Slovenkám naskytla možnosť 55 sekúnd presilovej hry piatich proti trom. Aj napriek výraznej prevahe si švédska brankárka Bomanová držala naďalej čisté konto. Štyri minúty pred koncom duelu ešte po peknej individuálnej akcii skórovala Lova Blomová a upravila na 4:0. Veľká túžba Sloveniek po gólovom úspechu bola napokon dosiahnutá. A hneď dvakrát. V 56. minúte dala prvý gól ženskej osemnástky na domácom šampionáte v presilovej hre Barbora Kapičáková. Osem sekúnd pred koncom upravila na konečných 2:4 Emília Leskovjanská.

Majstrovstvá sveta žien do 18 rokov, Bratislava
Švédsko 18 – SLOVENSKO 18  4:2 (0:0, 3:0, 1:2)

Vylúčené: 5:4, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, strely: 36:22
Góly SR: 57. Kapičáková (Halušková, Vysokajová), 60. Leskovjanská.

Zostava SR: Medviďová – Vysokajová, Leskovjanská, Stern, Slováková, Jašková, Kušmireková, Giertlová – Matejková, Halušková, Kapičáková, Fančovičová, Schredlová, Nemčeková, Vrbinská, Dobošová, Štetiarová, Klimantová, Hudáková, Lahová, Kučerová.

Peter Kúdelka – tréner ženskej reprezentácie do 18 rokov:
„Na prvý zápas na domácom šampionáte nastúpili dievčatá vysoko motivované. Prvá tretina nám naozaj herne vyšla, dobre sme dostupovali k hráčkam súpera, predvádzali dobrú hru v obrannom pásme. Škoda nevyužitých šancí. V druhej tretine nám trochu problém robila ďaleká striedačka. Súperky nám utekali v strednom pásme, boli sme viackrát vylúčení a dostali sa pod tlak. Čo nás teší, je, že ani za stavu 0:4 sme zbrane nezložili, bojovali sme o dobrý výsledok a vďaka skvelému záveru sme dali dva góly, čo je pozitívne do ďalšieho priebehu turnaja. Za stavu 0:1 sme mali šancu na vyrovnanie, škoda, že sme ju nepremenili. Ale dôležité tiež bolo, že sme sa do nich dokázali dostávať. Dnes sme boli proti súperovi konkurencieschopní. Pevne verím, že moje pracovité a poctivé zverenky s vysokým tímovým duchom sa spolu so mnou dočkajú víťazstva už v najbližšom zápase.“