Ženská liga vstúpi do sezóny 2023/24 s novým názvom aj logom, počet účastníkov vzrástol na deväť

BRATISLAVA (SZĽH) – Extraliga žien sa mení na Slovenskú ženskú hokejovú ligu (SŽHL). Jediná domáca ženská súťaž bude mať od sezóny 2023/24 okrem nového názvu aj moderné logo. Počet účastníkov ligy stúpol oproti predchádzajúcemu ročníku z ôsmich na deväť klubov. 

Zápasy úvodného kola sú naplánované na prvý októbrový víkend (7. – 8. 10.). V rámci základnej časti bude súťaž rozdelená na dve polovice. V západnej časti (A-skupina) odohrá štvorica klubov deväť zápasov (trikrát každý s každým), na východe (B-skupina) absolvuje pätica klubov osem duelov (dvakrát každý s každým). 

Slovan zaplnil prázdne miesto na mape

Na západe si zmerajú sily HC Slovan Bratislava, ŽHKm Zvolen, Vlci Žilina a MHK Martin. Vo východnej časti budú súperiť kluby ŽHK 2000 - Šarišanka Prešov, HC Osy Spišská Nová Ves, ICE Dream Čaňa, ŽHK Michalovce a Popradské líšky. 

„Teší nás rastúci trend počtu účastníkov Slovenskej ženskej hokejovej ligy. Na západe krajiny v posledných sezónach chýbal klub pôsobiaci v domácej súťaži, a tak museli dievčatá dochádzať stovky kilometrov, aby mohli hrávať zápasy. Vstupom Slovana do ligy sa to zmení a hráčky z regiónu dostanú priestor v hlavnom meste, kde už dlhodobo funguje aj centralizovaná príprava ženskej reprezentácie pod hlavičkou ŠKP Bratislava, ktorý nastupuje v nadnárodnej EWHL,“ povedal manažér športového oddelenia SZĽH Rastislav Konečný. 

Základná časť Slovenskej ženskej hokejovej ligy vyvrcholí do polovice decembra. Potom bude nasledovať približne mesačná prestávka, počas ktorej sa uskutočnia majstrovstvá sveta hráčok do 18 rokov vo Švajčiarsku. Na základe utorňajšej požiadavky klubov došlo k zmene pôvodného termínovníka a hracieho modelu. Namiesto nadstavbovej časti v januári odštartuje play-off.

Do štvrťfinále postúpia všetky tímy zo západnej časti a štyri najvyššie postavené kluby z východnej polovice. Štvrťfinálové série sa budú hrať na dva víťazné zápasy (krížovým spôsobom 1A-4B, 2A-3B, 1B-4A, 2B-3A). Semifinále, finále a séria o tretie miesto sa bude hrať na tri víťazstvá. Nového šampióna spoznáme najneskôr v polovici marca, majstrovský titul obhajujú hráčky Martina. 

Pre neúspešných štvrťfinalistov sa sezóna neskončí vypadnutím v play-off. Vo zvyšku ročníka budú bojovať o konečné umiestnenie na piatej až deviatej pozícii. K štyrom zdolaným tímom zo štvrťfinále sa pridá piaty klub východnej skupiny po základnej časti.

Oživenie súťaže

Riadenie súťaže bude mať po novom na starosti trojčlenná Ligová rada SŽHL. Jej predsedníčkou sa stala Kristína Šinkovič, ktorej budú sekundovať Pavol Remžík a zástupkyňa klubov SŽHL Eva Moleková. V snahe oživiť domácu ženskú súťaž vzniklo nové ligové logo aj vizuálna identita, ktorá bude prezentovaná na sociálnych sieťach SŽHL (oficiálny facebookový a instagramový profil). Fanúšikovia môžu očakávať aj spravodajské a publicistické texty z prostredia ženskej ligy na webe Hockey Slovakia.

„Podpora a rozvoj ženského hokeja patria medzi strategické priority SZĽH. V rámci náborových aktivít sa nám darí prilákať k hokeju čoraz viac dievčat, pre mladé hráčky do 15 rokov organizujeme turnaje Hokejová galaxia a radosť nám robia aj výsledky mládežníckych reprezentácií. V ďalšej fáze rozvoja však potrebujeme zatraktívniť ligovú súťaž. Prvým krokom je zmena vizuálnej identity a zvýšenie propagácie. Veríme, že postupne vytvoríme v ženskej lige prostredie, ktoré bude lákavé nielen pre hráčky, ale aj pre potenciálnych sponzorov,“ uviedla predsedníčka Ligovej rady SŽHL Kristína Šinkovič.

Program 1. kola SŽHL 2023/2024

A-skupina (Západ)

SOBOTA 7. OKTÓBRA
17.00 MHK-Martin – HC SLOVAN Bratislava 

NEDEĽA 8. OKTÓBRA
14.30 ŽHKm Zvolen – Vlci Žilina

B-skupina (Východ)

NEDEĽA 8. OKTÓBRA
14.45 ICE Dream Čaňa – Popradské líšky
16.30 ŽHK Michalovce – ŽHK-2000 Šarišanka Prešov
HC OSY Spišská Nová Ves – voľno

- prípadné zmeny programu budú aplikované priamo do rozpisu zápasov na podstránke Slovenskej ženskej hokejovej ligy.