Zdeno Chára oprášil staré dresy, vrátil sa do Islanders

Kruh sa definitívne uzatvára, Zdeno Chára sa vracia do klubu, v ktorom začínal v NHL. Po ročnej anabáze vo Washingtone Capitals sa dohodol na na zmluve na jeden rok s tímom New York Islanders. Chára sa rozhodol predĺžiť si kariéru o ďalšiu sezónu a ešte nezavesiť korčule na klinec. Naďalej bude najstarším i najvyšším hráčom ligy.

O podpise zmluvy medzi Chárom a Islanders informoval klub z New Yorku v sobotu na poludnie východoamerického času. Finančné podmienky kontraktu zatiaľ nezverejnili.

„Musel som dresy trocha oprášiť, ale určite vyzerajú stále dobre!“ napísal na instagrame po zverejnení informácie o dohode Zdeno Chára.

Rýchlosťou korčuľovania už síce najvyšší i najstarší muž NHL nevyniká, ale naďalej môže pomáhať tímu fyzickou hrou a veľkými skúsenosťami. Vzhľadom na kvalitu defenzívy Islanders s Adamom Pelechom, Scottom Mayfieldom či Andym Greenom nebude pod enormným tlakom, čo môže znamenať, že bude oddýchnutejší a efektívnejší na konci sezóny v play-off.

Chcel zostať na východnom pobreží

Chára viackrát pred podpisom kontraktu naznačoval, že jeho prioritou je zostať na východnom pobreží USA v blízkosti svojej rodiny, ktorá žije v Bostone. Zároveň chcel byť súčasťou tímu, ktorý by mu mohol dať poslednú šancu na Stanleyho pohár. Súčasní Islanders týmto podmienkam stopercentne vyhovujú. Keď k tomu pripočítame návrat do tímu, ktorý odštartoval jeho slávnu kariéru, zdá sa, že spojenie Cháru s Islanders sa k sebe výborne hodí.

Zdeno Chára naďalej zostáva v Metropolitnej divízii. Islanders si ho vybrali v treťom kole draftu 1996, v ich drese debutoval v sezóne 1997/98. Rodáka z Trenčína v roku 2001 klub vymenil do Ottawy za Alexeja Jašina. Podľa mnohých to bol jeden z najhorších krokov manažmentu v Islanders v celej klubovej histórii.

V drese Senators sa vypracoval na jedného z najlepších obrancov svojej generácie. Chára dosiahol odvtedy viac, ako by niekto mohol očakávať. V roku 2006 sa stal kapitánom Bostonu Bruins, kde vydržal až do minulého leta. Na konte už má triumf v Stanleyho pohári, je držiteľom Norrisovej trofeje pre najlepšieho obrancu ligy, dominuje štatistikám plus/minus a trestných minút medzi aktívnymi hráčmi NHL. Na svoju poličku s úspechmi chce pridať aj ďalší úspech a cíti, že návrat do New Yorku môže byť tou najlepšou voľbou.

Paradoxne, prichádza do tímu, v zápasoch proti ktorému sa v minulej sezóne veľmi hneval. Vo dvoch dueloch zhodil rukavice s kapitánom Islanders Mattom Martinom.

Vo Washingtone môže dostať väčšiu šancu Fehérváry

Chára napriek tomu, že v marci oslavoval 44. narodeniny bol jeden z najkonzistentnejších hráčov Capitals v sezóne 2020/21. Nastúpil na 55 stretnutí s bilanciou dvoch gólov a ôsmich asistencií, v priemere na ľade strávil za jeden zápas 18:19 min. Vzhľadom na platový strop si ho klub z Washingtonu nemohol dovoliť ponechať, v ďalšom ročníku sa bude preto viac spoliehať na ďalšieho Slováka Martina Fehérváryho.