Windgate, či VO2 max. Hráči „osemnástky“ podstúpili testovanie

BRATISLAVA (SZĽH) – Minulotýždňový výcvikový tábor reprezentácie do osemnásť rokov neslúžil len na vyskúšanie širšieho portfólia reprezentantov, ktorých v Bratislave bolo dovedna až tridsaťštyri. Niečo vyše troch dní sústredenia využil realizačný tím reprezentácie do osemnásť rokov aj na kompletnú diagnostiku hráčov prostredníctvom testov na suchu, ktoré za prítomnosti kondičného trénera vykonali pracovníci Národného športového centra.

Účel a význam testovania boli presne dané. „Keďže je už sezóna rozbehnutá, tak chceme zistiť, ako hráči pracujú vo svojich materských kluboch, nielen na ľade, ale i na suchu. To znamená, aká je ich silová stránka, alebo rýchlostno-silová stránka,“ ozrejmil Branislav Lobotka, ktorý v pozícii kondičného trénera absolvoval prvú akciu v reprezentácii do osemnásť rokov, s ktorou by mal spolupracovať aj v ďalšom priebehu sezóny.

31-ročného absolventa Fakulty telesnej výchovy a športu Pražskej Karolovej univerzity potešilo, akým spôsobom pristúpili hráči k diagnostike ich kondično-koordinačných schopností. „Môj prvý dojem je veľmi pozitívny nielen z toho pohľadu, ako sú na tom hráči fyzicky pripravení, ale aj z toho, ako k testovaniu pristupujú. Nejde totiž len o to, kto z hráčov má fyzickú zložku najlepšiu, ale je to aj o ich prístupe k samotným testom, ktorý je veľmi zodpovedný,“ hovorí.

Hráči reprezentácie do osemnásť rokov boli počas celého výcvikového tábora rozdelení do štyroch skupín. Každá skupina absolvovala v stanovený termín batériu testov, v ktorej nechýbali napríklad série opakovaní tlaku na lavičke s päťdesiatkilogramovou činkou, zhyby, sed-ľahy, „windgate“ test, či VO2 max test. „Bolo to dosť náročné, zamerané skôr na nohy. Na druhý deň mala naša skupina už ‚iba‘ testy na bicykli, čo bolo jednoduchšie. Vo všeobecnosti to však bolo dosť náročné,“ priblížil svoje dojmy z testovania útočník slovenskej „osemnástky“ Michal Mrázik. „Vnímam to pozitívne. Hráčo treba testovať a zistiť tým, či sa nezhoršili počas sezóny,“ doplnil ďalší z útočníkov Oliver Okuliar

Michal MrázikMichal Mrázik, útočník reprezentácie do 18 rokov

Letná príprava na suchu nepatrí medzi obľúbené činnosti hokejistov, a nijak inak tomu nie je ani pri testovaní kondično-koordinačných schopností na suchu. Niet tak divu, že hráči skôr preferujú testovanie na ľade. „Je to pre nás predsa len prirodzenejšie,“ hovorí Mrázik. „Hráme hokej, tak myslím si, že radšej testy na ľade. Od sucha sa toho toľko neodvíja, aj keď je to taktiež dôležité,“ doplnil Okuliar.

Výsledky testov sú však pre realizačný tím neoceniteľným poznatkom. Podrobná diagnostika navyše umožňuje individuálny prístup k hráčom, ktorí taktiež dostanú na základe analýzy od realizačného tímu spätnú väzbu. „Hráčov a ich výsledky si vieme porovnať a na základe toho vieme niektorým chlapcom, ktorí majú v niečom nedostatky, pripraviť individuálne plány,“ vysvetľuje Lobotka. „Napríklad, ak niektorý hráč je slabší po silovej stránke, tak mu vieme pripraviť individuálny plán, na ktorom môže pracovať vo svojom klube. Samozrejme, v tomto prípade je to aj o individuálnom prístupe samotného hráča, vzhľadom na to, že ‚osemnástka‘ nemá centralizovanú kolektívnu prípravu.“

Hokej sa síce hrá na ľade, no nemenej dôležitá je aj tréningová zložka mimo ľadu. Aj z tohto dôvodu boli do programu výcvikového tábora reprezentácie do osemnásť rokov zaradené aj hodinové tréningy na suchu. Tie viedol práve Branislav Lobotka, pričom väčšmi než samotným cvikom sa venoval edukačnému rozmeru. „Keďže hráči absolvujú dosť náročné testovanie, tak nemá význam pripravovať pre nich ťažký tréning na suchu. Preto sa zameriavame skôr na ukážku kompenzačných cvičení alebo cvikov na prevenciu proti zraneniam.“