Vydarená rozlúčka, šestnástka zdolala vysoko Lotyšsko 8:3

ROMANSHORN (SZĽH) – Slovenskej hokejovej reprezentácii do 16 rokov sa vydaril záverečný zápas na Turnaji štyroch krajín vo Švajčiarsku. Nad rovesníkmi z Lotyšska zvíťazili zverenci trénera Romana Sýkoru vysoko 8:3.

V celkovom poradí podujatia tak mladí Slováci obsadia takmer s istotou druhé miesto. O víťazovi rozhodne až záverečné stretnutie turnaja, v ktorom sa domáce Švajčiarsko popoludní predstaví proti zatiaľ nezdolanému Bielorusku.

V rozlúčkovom stretnutí zaskočil národný tím súpera dvomi rýchlymi gólmi – už v 6. minúte otvoril skóre Boris Žabka, a o necelé štyri minúty zvyšoval rovnaký hráč na 2:0. Vydarenú úvodnú tretinu potvrdil gólom 23 sekúnd pred prvou sirénou Servác Petrovský.

Lotyšom sa v priebehu druhej tretiny podarilo čiastočne vrátiť do zápasu. Na zásah Samuela Sisíka v presilovej hre reagovali dvoma zlepenými gólmi z hokejok Vitolsa a Veckaktinsa. Na začiatku tretej tretiny ešte dokázal znížiť na rozdiel jediného gólu Bikse, no záverečných desať minút bolo v plnej réžii Slovenska. Góly Patrika Gabriela, Sebastiana Nahalku a Filipa Mešára stanovili konečné skóre na 8:3.

Slovenská šestnástka absolvovala v tejto sezóne poslednú turnajovú previerku. Ročník 2019/20 zakončí v apríli dvoma prípravnými duelmi proti rovesníkom z Česka.

Turnaj 4 krajín– Romanshorn, Švajčiarsko:

SLOVENSKO “16“ – Lotyšsko “16“  8:3 (3:0, 1:2, 4:1)
Góly SR:
6. Žabka, 9. Žabka (Bartakovics, Žlnka), 20. Petrovský (Nahalka, Mešár), 25. Sisík (Žabka, Kmec), 51. Gabriel (Molnár O.), 53. Nahalka (Sisík, Mešár), 55. Mešár (Sisík, Nahalka), 55. Sýkora (Žlnka, Bartakovics).

Výlúčení: 5:2, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0,

Zostava SR 16: Jurčák– Nátny, Patzelt, Žabka, Kmec, Čulík, Kremnický, Čulík, Nahalka, Molnár M. – Sisík, Petrovský, Mešár, Sýkora, Bartakovics, Žlnka, Gabriel, Suchý, Molnár O., Kukumberg, Repčík, Križan.

Roman Sýkora – tréner reprezentácie do 16 rokov:
„Išli sme do zápasu s jednoznačným cieľom, aby sme zmenili obraz hry potom, čo sme ukázali proti Bielorusku. Chceli sme byť agresívni, dôrazní – to sa nám v prvej tretine podarilo. Išli sme do vedenia 4:0, potom akoby sme sa uspokojili a mužstvo trocha vyplo. Súper akoby to vycítil, dal dva góly a na začiatku poslednej časti znížil na 3:4. Tam sme sa trochu obávali. Mužstvo psychicky takéto zápasy občas nezvláda. Ale piaty gól nám dodal pohodu a následne sme výsledok ešte prikrášlili. Napriek tomu, že sme nakoniec zápas zvládli, tak ja nie som až taký spokojný. A to víťazstvo ma až tak neteší. Čakal som od niektorých hráčov viac a s týmto ročníkom je ešte veľa práce. V kádri nám chýbali hráči, ktorí sú kostrou tímu. Mali sme v tíme už troch hráčov ročníka 2005. Cieľom na turnaji bolo vyhrať ho. Prvý zápas proti domácim sme odohrali dobre. Ale v piatok sme to nezvládli a dnes aj napriek vysokej výhre som čakal viac. Vieme, kde nás tlačí topánka a budeme s chlapcami pracovať. Pokiaľ na určitých bodoch v prípade chlapcov nebudeme pracovať, tak môže o dva roky nastať problém.“