Výborný zápas dvadsiatky proti Švédom, napriek silnému finišu prehrala 3:5

POPRAD (SZĽH) – Slovenskí hokejoví reprezentanti do 20 rokov odohrali v sobotu výborný duel proti Švédsku v zostave s viacerými draftovanými hráčmi do NHL. Na Turnaji piatich krajín v Poprade napriek silnému finišu v tretej tretine napokon prehrali s favoritom 3:5.

Priebeh úvodnej tretiny poznačila obrovská švédska nedisciplinovanosť. V 7. minúte mali severania na konte už štyri menšie tresty, čo Slováci využili na otvorenie skóre. V 3. minúte sa v početnej prevahe presadil Ondriš efektívnym príklepom z prvej po rýchlej prihrávke Žabku do ideálnej streleckej parkety. Na slovenských mladíkoch boli aj v ďalšom priebehu vidieť chuť a odhodlanie biť sa o dobrý výsledok proti favoritovi v domácom prostredí. V 15. minúte však neustáli prvé oslabenie, vylúčenie Mamonova potrestal dve sekundy pred koncom vylúčenia Johansson, ktorý využil hradbu tiel pred brankárom Jurčákom.

Druhá tretina odštartovala faulom Žabku, ktorý dostal trest v hre a Švédi päťminútovú presilovku pretavili do dvoch gólov. Najskôr sa presadil Pahlsson a následne dorazil puk do bránky Rudslätt. V 29. minúte podčiarkol dominantnú švédsku pasáž Hävelid, ktorý sa sám prekľučkoval k bránke a efektívne zakončil. Slováci znížili skóre v 32. minúte, po Suchého vyhratom buly zakončil z prvej v tesnej blízkosti bránky Jendek – 2:4.

Tretiu tretinu poznačili tvrdé zákroky a dva tresty do konca stretnutia. Na slovenskej strane dohral Hruška, na švédskej Johansson. Slováci mali opäť k dispozícii početnú prevahu piatich proti trom a opäť ju využili, tentoraz vďaka Suchému. Zverenci trénera Ivana Feneša výborne finišovali, so Švédmi hrali za tesného stavu 3:4 vyrovnanú korčuliarsku partiu, no vytúženého vyrovnania sa nedočkali. Skóre duel stanovil 13 sekúnd pred tretím klaksónom do prázdnej bránky Hellberg.

Slovákov čaká na kvalitne obsadenom turnaji ešte jeden súboj. V nedeľu zakončia účasť na podujatí derby súbojom s Českom (16.00 h). Všetky zápasy na podujatí môžete sledovať online na youtubovom kanále SZĽH, na JOJ Športe, respektíve na novej platforme JOJ Šport Plus v rámci Joj Play.

Turnaj piatich krajín hráčov do 20 rokov v Poprade

Slovensko – Švédsko 3:5 (1:1, 1:3, 1:1)

Góly: 3. Ondriš (Žabka), 32. Jendek (Suchý), 48. Suchý (Mamonov, Nátny) – 15. Johansson (Lagerberg, Pahlsson), 27. Pahlsson (Johansson, Nässén), 27. Rudslätt (Wagner, Pettrsson), 29. Hävelid (Vesterlung, Nässén), 60. Hellberg (Lagerberg).

Vylúčení: 4:6 na 2 min, navyše Žabka trest v hre za napadnutie hlavy a krku, Hruška 5+DKZ za vrazenie na mantinel – Johansson trest v hre za napadnutie hlavy alebo krku, presilovky: 2:3, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 17:36.

Rozhodovali: Korba, Žák – Šoltés, Bogdaň – 691 divákov.

Zostava SR 20: Jurčák – Žabka, Nátny, Tomas, Čulík, Pánik, Nahalka, Sakmár, Hruška – L. Jendek, Suchý, Ondriš – Ferkodič, Mamonov, Stašiniak – Gabriel, Dudáš, Ružek – Benko, Križan, Hodas. Tréner I. Feneš.

Hlas po zápase:

Ivan Feneš, hlavný tréner SR 20: „Takéto zápasy posúvajú hráčov dopredu. Odohrať kvalitný zápas pred výbornou diváckou kulisou je odmena pre chlapcov i nás, trénerov. Duel sme si trošku skomplikovali zbytočnými faulami. Pri kvalite súpera, ktorý mal v tíme viacero draftových výberov, si to nemôžeme dovoliť. Týmito momentami sme sa pripravili o lepší výsledok.“