Vláda uvoľnila na rozvoj hokeja vyše 10 miliónov eur

BRATISLAVA (SZĽH) – Rozvoj športu športovej infraštruktúry. To je hlavný dôvod, pre ktorý slovenská vláda v strede týždňa uvoľnila sumu 21,2 milióna eur na podporu športu. Z nej putuje najvyššia časť, konkrétne 10,2 milióna eur pre Slovenský zväz ľadového hokeja. Túto čiastku plánuje využiť na rozvoj v štyroch oblastiach.

1. Multifunkčné ihriská

Najväčšia časť - vyše päť miliónov eur – plánuje SZĽH použiť na vybudovanie multifunkčných ihrísk v areáloch základných škôl. „Tieto ihriská majú zabudované chladenie, preto sa v zimných mesiacoch dokážu premeniť na klziská,povedala Diana Kosová, projektová a rozvojová riaditeľka SZĽH. Klziská budú nainštalované v obciach so strediskovými základnými školami. Podmienkou na získanie takéhoto klziska bude organizácia školského korčuliarskeho programu v danej škole po dobu desiatich rokov. “V najbližšej dobe sa chystáme osloviť aj krasokorčuliarov, rýchlokorčuliarov a hokejbalistov a prizvať ich k spolupráci. Cieľom je totiž rozpohybovať deti na Slovensku v bezpečnom prostredí školy, aby ich pohyb bavil a aby vyskúšali čo najviac športov. Z našej vzájomnej spolupráce budú mať nakoniec úžitok všetky športy, a samozrejme aj rodičia a ich deti,dodala Diana Kosová.

2. Vybavenie
Aby sa na ľad dostalo v najbližšom období čo najviac detí a mládeže, milión eur z vládnej dotácie bude smerovať na zabezpečenie pomôcok pre korčuľovanie detí a mládeže. A to tak na nainštalovaných klziskách, ako aj do všetkých hokejových klubov. „Súčasťou pomôcok je sada prilieb, korčúľ a farebných dresov. Tie slúžia pre náborové programy a školský korčuliarsky program,upresňuje Kosová. Počíta sa tiež so zaobstaraním ďalších pomôcok na zabezpečenie chodu týchto programov.

3. Podpora klubov
Tri milióny eur sú vyčlenené na podporu hokejových klubov. Každý mládežnícky tím dostane v priebehu nasledujúcej sezóny 200 kusov hokejok. Presný spôsob ich odovzdávanie do klubov je momentálne v štádiu riešenia. „Radi by sme ponechali výber hokejok na každom klube. Musíme však nájsť mechanizmus, cez ktorý prebehne obstaranie tovaru v súlade so zákonom,“ vysvetľuje projektová a rozvojová riaditeľka SZĽH. Okrem toho sa na štadiónoch, kde doteraz neboli inštalované strelnice, sa z tejto dotácie plánuje ich dobudovanie. Záujmom SZĽH je vyrovnávať podmienky pre deti a mládež na zimných štadiónoch na Slovensku.

4. Tvorba projektov
Posledná a najnižšia čiastka z vládnej dotácie, 850-tisíc eur, má poslúžiť na tvorbu projektovej dokumentácie až do fázy realizačného projektu pre Multifunkčnú športovú halu. Nová aréna by mala spĺňať vysoké kritériá nie len pre organizáciu ďalších majstrovstiev sveta v hokeji, ale aj pre organizáciu iných medzinárodných športových a kultúrnych podujatí. Zaujímavosťou arény by mala byť jej efektívna prevádzka. „Hala bude naprojektovaná tak, že jej prevádzkovanie bude možné v niekoľkých nezávislých energetických okruhoch. A to podľa počtu návštevníkov podujatia,hovorí Diana Kosová. Dotáciu pomôže aj pri príprave projektovej dokumentácie Národného hokejového centra, ktoré má slúžiť na prípravu hokejových reprezentácií. A to nie len na samotnej ľadovej ploche, ale aj v súvislosti s výskumom a diagnostikou v ľadovom hokeji a iných športoch. Jeho súčasťou majú byť diagnostické centrum, regeneračná linka a priestory pre vzdelávanie.


V najbližších týždňoch bude SZĽH pripravovať poklady na obstarávanie tak, aby všetko prebiehalo v súlade so zákonom. K vyčerpaniu dotácie má prísť ešte do konca roka 2019, preto sa činnosti v rozvojových oblastiach budú uskutočňovať v poslednom kvartáli tohto roka.

 

SZĽH chce aj touto cestou poďakovať vláde Slovenskej republiky za uvoľnenie tejto účelovej dotácie pre rozvoj športu v takom objeme pre Slovenský zväz ľadového hokeja.