Víťazkami Viliam Pongrác memoriál CUP 2018 sú ST Hockey Girls

ŽILINA (SZĽH) - Uplynulý víkend sa na Zimnom štadióne v Žiline predstavili mladé, ale aj začínajúce slovenské hokejistky v boji o trofej Viliama Pongráca.

Myšlienka organizácie série turnajov pre dievčatá, ktoré pre svoj vek alebo pre svoju výkonnosť ešte nemôžu hrať extraligu žien vznikla v sezóne 2015/16 pod názvom WOMEN´S DEVELOPMENT TOUR z pera autoriek projektu Evky Molekovej z Košíc a Márie Zemiakovej zo Žiliny (mimochodom jedny z prvých hokejistiek v histórii Slovenska vôbec a neskôr dlhoročných medzinárodných rozhodkýň ľadového hokeja a dnes aktívnych manažérok hokejových športových klubov). Turnaj v Žiline sa plánoval v marci v roku 2016. 29.januára 2016 však otriasla hokejovou verejnosťou smutná správa o náhlom odchode nestora ženského hokeja na Slovensku a prvého reprezentačného trénera žien Viliama Pongráca do hokejového neba. Práve jeho pamiatke sa rozhodli jeho bývalé zverenkyne venovať toto podujatie, ktoré organizátor HOGO, s.r.o. v spolupráci s mestom Žilina a MsHKM Žilina už tretí rok realizuje v meste Žilina, kde tréner Viliam Pongrác pri ženskom družstve pôsobil a s ktorým získal dva tituly Majstra Slovenska (1992, 1995) a kde sa história ženského hokeja na Slovensku v roku 1991 začala. A práve uplynulý víkend sa písal už jeho tretí ročník.

Zúčastnilo sa ho 5 družstiev, v ktorých sa sústredili dievčatá zo širších regiónov a ktoré odohrali celkovo 10 vyrovnaných zápasov. Celkovým víťazom sa stalo družstvo s názvom Super Talent Hockey Girls (dievčatá z Nitry, Zlatých Moraviec, Levíc a pod.) a to len o výhodu vzájomného zápasu pred druhým družstvom v poradí MsHKM Žilina s rovnakým počtom bodov za 3 víťazstvá. Na 3. mieste bolo družstvo z Banskej Bystrice, 4. miesto obsadilo družstvo HOGO (s dievčatami z Martina, Púchova, ale i hokejbaistkami) a na 5. mieste družstvo ICE DREAM Košice, ktoré dalo príležitosť hlavne dievčatám začiatočníčkam. Ceny odovzdával člen Siene slávy žilinského hokeja, bývalý žilinský brankár, kamarát a spoluhráč zosnulého Viliama Pongráca, a rovnako tak človek spätý s históriou ženského hokeja Ján Hajduk, hokejovej verejnosti známy tiež ako odborník na opravu hokejovej výstroje.

Za najlepšie hráčky jednotlivých družstiev boli vyhlásené hráčky:

Dominika Tabačková (MsHKM Žilina)

Petronela Sušienková (HOGO)

Ema Zaňová (ST HOCKEY GIRLS)

Petronela Eva Gáliková (Banská Bystrica)

Klára Borovská (ICE DREAM Košice)

Do ALL STARS TEAMu (TOP najlepšie hráčky turnaja) boli vyhlásené:

Nikola Nemčeková (MsHKM Žilina)

Nicol Polomová (ST HOCKEY GIRLS)

Lea Giertlová (Banská Bystrica)

Romana Halušková (HOGO)

Eva Mária Moleková (ICE DREAM Košice)

 

Eva Moleková (ICE DREAM Košice):Na Slovensku bol dopyt po podujatí s konfrontáciou mladých hokejistiek vo veku od 11 do 23 rokov. Extraligu žien mohli v minulosti hrať dievčatá od 16 rokov a mladšie dievčatá mali možnosť pravidelnej súťaže len v žiackych družstvách medzi chlapcami a to hlavne v kluboch, kde nebol dostatok chlapcov. Pre dievčatá, ktoré s hokejom začali neskôr neexistuje prakticky okrem tohto podujatia žiadna príležitosť súťaže. Takýto turnaj je pre nich obrovskou motiváciou a zároveň príležitosťou na konfrontáciu ich hokejových zručností a schopností a my sme rady, že sa teší veľkému záujmu.

Organizátorka podujatia Mária Zemiaková (HOGO Žilina):Som rada, že môžeme mladým hokejistkám okrem športového zápolenia priblížiť kus histórie tohto športu a pripomínať si športovú osobnosť, ktorá už nie je medzi nami aj takýmto spôsobom. Pôvodne malo podujatie medzinárodný charakter, v prvom ročníku štartovali družstvá z Poľska, Českej republiky aj Maďarska. Pre veľký záujem hokejistiek zo Slovenska sme 2. ročník v roku 2017 organizovali len na národnej úrovni. Podujatie bolo úspešné tak, že v marci 2018 dokonca získalo ocenenie v ankete ŠPORTOVEC ROKA ŽILINA 2017 v kategórii Významné športové podujatie v Žiline. Reflektovaním Slovenského zväzu ľadového hokeja na našu výzvu, resp. žiadosť implementovať podujatie do elektronického live štatistického systému SZĽH dostal 3. ročník úplne iný rozmer a adresujem kompetentným, na čele s prezidentom Martinom Kohútom veľké poďakovanie, za ich ústretovosť a podporu, pričom veríme, že spolupráca do ďalších rokov sa môže rozšíriť o komplexný projekt. Zároveň si vážim podporu Mesta Žilina na čele s jeho primátorom Igorom Chomom, ktorý má každoročne nad podujatím záštitu.“

Už teraz sa zamýšľa organizátor nad 4. tým ročníkom turnaja a nad projektom rozšírenia turnajov aj v iných mestách Slovenska, v pokračovaní myšlienky WOMEN´S DEVELOPMET TOUR v sezóne 2018/19.

Kompletné výsledky je možné nájsť na tomto odkaze.


Fotogaléria


Odporúčame