Viliam Pongrác memoriál CUP 2019

Uplynulý víkend sa na Zimnom štadióne v Žiline uskutočnil už štvrtý ročník hokejového turnaja dievčat venovaný pamiatke zosnulého nestora ženského hokeja na Slovensku Viliama Pongráca.

Podujatie s názvom Viliam Pongrác memoriál cup 2019, sa koná tradične v rámci projektu Women´s development tour a dáva príležitosť odprezentovať svoje hokejové umenie predovšetkým dievčatám, ktoré pre svoj vek, alebo výkonnosť nemôžu ešte hrať extraligu žien. Záštitu nad ním prevzal primátor mesta Žilina Peter Fiabáne.

Turnaj silných emócií, kvalitných výkonov, obrovskej bojovnosti, kolektívnosti, s množstvom dobrovoľníckych aktivít, spolupráce, priateľstva, spolupatričnosti a v duchu FAIR PLAY je turnajom tohto druhu pre hokejistky na Slovensku jedinečný.

Aj preto sa teší čoraz väčšiemu záujmu dievčat, predovšetkým tých, ktoré hrajú celoročnú súťaž iba s chlapcami a nepoznajú chuť a zážitky z čisto dievčenského kolektívu.

Organizátor HOGO, s.r.o. v spolupráci s MsHKM Žilina, Mestom Žilina a s priamou podporou Slovenského zväzu ľadového hokeja si pri organizácii tohto podujatia každoročne kladie za cieľ popri samotných športových výkonoch zúčastnených družstiev a ich hráčok, pripomenutie histórie slovenského ženského hokeja, navodiť atmosféru priateľstva, radosti s vytvorením silných pozitívnych emócií, ktoré si športovkyne a ich rodičia, či sympatizanti ešte dlho v sebe zachovávajú.

Tú správnu atmosféru celému podujatiu navodil aj samotný priebeh slávnostného úvodného i záverečného ceremoniálu, na ktorom sa okrem iného predstavili v krátkom vystúpení aj najmladšie dievčatá zo žilinskej hokejovej prípravky, krasokorčuliarky z miestneho Figur skating clubu Žilina a na ktorom sa každoročne oceňujú dobrovoľníci, ktorí akokoľvek participujú pri príprave a realizácii podujatia. Po slávnostnom buly sa v hneď v úvodnom zápase postavili proti sebe družstvá, ktoré stoja za projektom WDT; ICE DREAM Košice a MsHKM Žilina.

Celkovo sa odohralo 10 zápasov, v ktorých sa predstavilo 87 hokejistiek v piatich družstvách, padlo 66 gólov, a do sprievodných činností sa zapojilo spolu 48 dobrovoľníkov, pomocníkov a športových odborníkov.

Podujatie okrem organizátorov podporili: Interšport Žilina, Sates Morava, Deltech, Street life, Drevenice rezort Terchová, Pivovar Vŕšky, CVAK.sk, Kaufland

Kompletné výsledky na stránkach HockeySlovakia.sk

Kompletné výsledky, ako aj priebeh stretnutí bolo možné sledovať online na oficiálnych stránkach SZĽH HockeySlovakia.sk.

https://www.hockeyslovakia.sk/sk/stats/home/732/viliam-pongrac-memorial-cup-2019

Víťazom sa stali hokejistky z družstva Super Talent Hockey Girls pod vedením Tomáša Segiňa. Cenu odovzdával súputník Viliama Pongráca a zároveň prvý vedúci družstva pri žilinských hokejistkách z roku 1991 – Ján Hajduk.

Strieborné boli domáce hokejistky MsHKM Žilina, ktoré výnimočne kaučoval Stanislav Škorvánek a bronz si odniesli hokejistky z družstva Iskra Banská Bystrica

Celkové poradie:

  1. Super Talent Hockey Girls

  2. MsHKM Žilina

  3. Iskra Banská Bystrica

  4. Výber SR

  5. ICE DREAM Košice

Za najlepšie hráčky z jednotlivých družstiev boli vyhlásené: Alexandra Mendrejová, Edita Šlauková, Patrícia Ágoštonová, Daniela Kánová a Veronika Čorňaková.

Za najlepšie hráčky turnaja (All stars team) boli vyhlásené: Ivana Látková, Eva Mária Moleková, Martina Vrbinská, Barbora Kapičáková, Emma Plankenauerová a Nikola Nemčeková.

Realizačné tímy zúčastnených družstiev sa na krátkom mítingu počas turnaja zhodli na potrebe organizácie minimálne troch až štyroch takýchto turnajov pre mladé dievčatá počas sezóny. Budú preto iniciovať stretnutie so zástupcami SZĽH a ponúknu pomoc, participáciu a spoluprácu v komplexnom návrhu, resp. v modeli implementácie projektu Women ś development tour do oficiálneho súťažného kalendára podujatí SZĽH.

Podujatie malo veľa pozitívnych ohlasov, za všetko však hovorí jeden telefonát nemenovanej mamičky: „Je to neuveriteľné, ale dcéra prvýkrát nebola sklamaná z neúspechu svojho tímu. Celý večer rozprávala zážitky, dojmy, opisovala nové priateľstvá a postrehy s úsmevom na tvári a so šťastím v očiach. Bol to jej historicky prvý zápas s dievčatami a bola doslova nadšená z toho, aký víkend zažila. Ďakujeme za túto príležitosť.“