V Slovane sa niečo udeje. Sersen: Za 19 rokov som toto nezažil, je to hanba

Nedokázali to tímy Slovana hrajúce v pohode a ten súčasný jednoducho nemal nárok. Bratislavskí hokejisti nevyhrali na ľade Spišskej Novej Vsi od 21. januára 2010, kedy im tam doposiaľ posledný triumf vystrelil Spišiak Ľubomír Vaic. Forma „orlov“ z úvodu sezóny naznačovala, že s eufóriou poháňanými „rysmi“ to budú mať ťažké i teraz a samotný zápas 4. kola Tipos extraligy to dokonale potvrdil.

Slovan je veľkoklub. Vlani hrali výborné zápasy v Lige majstrov a na Slovensku je to stále pojem. Prirovnal by som to k zápasom českej extraligy proti Sparte či Pardubiciam. Je to jednoducho sviatok. Zápas bol v televízii a hala bola napriek tomu plná. Značka Slovan teda ťahá a nedá sa čudovať, že hráči podávajú v týchto zápasoch najlepšie výkony,“ okomentoval tréner Spišiakov Vlastimil Wojnar schopnosť hokejistov od Slovenského raja vybičovať sa na Slovan.

Spišiaci strelili tri góly v prvej tretine, v druhej časti pridali ďalšie dva a čestný zásah hostí prišiel až v úvode záverečnej dvadsaťminútovky za dávno rozhodnutého stavu.

Sú to pre mňa ťažké slová, ale gratulujem súperovi k zaslúženému víťazstvu,“ rozhovoril sa ťažkým tónom asistent trénera Slovana Richard Kapuš po prehre 1:5. „Nebudem teraz strieľať od pása ostrými nábojmi do vlastných hráčov, ale stojím si za tým, že niečo sa musí udiať. Niečo totiž nie je v poriadku. Góly sme inkasovali po veciach, na ktoré sme sa pred zápasom upozorňovali. Boli sme na to pripravení a napriek tomu sme to nezvládli. Slovan však nemôže byť tímom, ktorý za stavu 0:3 zasunie hlavu medzi ramená a skloní sa pred súperom. Musíme bojovať do konca a táto bojovnosť mi tu chýba.“

Podľa kapitána Michala Sersena nebol debakel na Spiši ojedinelým výpadkom a o to varujúcejšie je jeho posolstvo.

„To nebol iba tento zápas. Za devätnásť rokov v Slovane som ešte toto nezažil. Je to hanba, niečo je zlé. Musíme prísť na to, čo je to. Niektoré veci by sa pomenovať dali, ale nechcem to riešiť cez médiá. Musíme vychladnúť, ale namočení sme v tom všetci a potrebujeme sa z toho dostať,“ vliekli sa slová sklamania z očividne nešťastného kapitána belasých. „Ťažko sa mi zaspáva po takýchto zápasoch. Pri všetkých troch prehrách sa opakovali rovnaké veci. Kopia sa chyby a sú stále tie isté. Potom odchádzame psychicky a takto to vyzerá.“

Slovan má po úvodných štyroch kolách na konte iba tri body a fanúšikovia volajú po zmenách. Tie sú podľa všetkého neodvratné, otázkou ostáva ich forma.

„Nepoukazujem iba na hráčov, všetci sme na jednej lodi. Vrátane realizačného tímu. Niečo sa musí stať. Čo, to ukáže krátky čas. Takto sa však za Slovan nehrá. Spišská nadväzuje na výborný záver minulej sezóny, my naopak nadväzujeme na zlý záver predošlého ročníka. Sezóna sa síce iba rozbieha, ale vlak nám môže utiecť a musíme teda konať,“ uvedomuje si Kapuš.

Na Spiši naopak nemusia meniť nič. Rysy vyhrali prvé štyri zápasy sezóny a sú tak jediným tímom bez bodovej straty. Takáto bilancia ich logicky vystrelila na čelo tabuľky.

„Veľa ľudí nás možno stále neberie vážne, ale už minulý rok sme ukázali kvalitu tímu. Zároveň ostávame nohami na zemi. Prídu aj ťažšie časy a to vieme všetci. Nesmieme sa poblázniť a to stále zdôrazňujú tréneri, starší hráči i manažér. Musíme si zachovať pokoru a skromnosť. Mužstvo však má potrebné sebavedomie a to je fajn,“ pochvaľuje si útočník Róbert Džugan, ktorý strelil v súboji proti Slovanu tretí gól Spišiakov. Silné emócie z neho nevyprchali ani pár minút po ďakovačke fanúšikom. „Super, pecka! Mali sme vynikajúci začiatok, ale vedeli sme, že vedenie o tri góly ešte nič neznamená. Sami sme v piatok otočili takýto zápas v Michalovciach. Postrážili sme si to však výbornou hrou a potvrdilo sa, že Slovan nemá dobrý začiatok do sezóny. Úprimne, nečakal som, že to pôjde takto hladko. Mrzí ma len to, že sme Marcelovi v závere nepomohli k nule. Inak to však bol perfektný zážitok a užili sme si to s výbornými divákmi.“

Fanúšikovia Novejši po zápase tradične vyvolávali meno brankára Marcela Melicherčíka, no ešte pred ním si pred seba pozvali aj obrancu Juraja Valacha. Bývalý zadák Slovana si duel proti bývalým spoluhráčom dokonale užil. Po cennom triumfe vyzdvihol silu partie.

„Už v minulej sezóne sme mali výborný kolektív a máme to postavené na súdržnosti a hre srdcom. Tešíme sa jeden z druhého a nikto nikomu nič nezávidí. Hráme tímovo a tak tomu bolo aj v zápase proti Slovanu. Nebolo to také ľahké, ako hovorí skóre. Slovan sa však momentálne trápi a cítiť, že sú pod veľkým tlakom,“ zamyslel sa 34-ročný topoľčiansky odchovanec. Jednou z jeho úloh je práve vytváranie správnej chémie v šatni a korigovanie hry emócií. „My starší to musíme ustrážiť. Nesmieme uletieť, pretože nikto nemôže vyhrať všetky zápasy. Prídu aj prehry, ale kým sa nám darí, musíme z toho vyťažiť maximum. Rozhodne však nelietame v oblakoch. Ostávame skromní. Sú tu mužstvá ako Košice či Slovan, ich ambície sú obrovské. Naša cesta je o skromnosti a bojovnosti.“