V nominácii na Nemecký pohár viacero zmien, do Krefeldu napokon až šesť nováčikov

BRATISLAVA (SZĽH) – Na Nemeckom pohári 2022 sa v drese slovenskej hokejovej reprezentácie predstaví napokon až šesť nováčikov. V porovnaní s pôvodnou nomináciou prišlo v uplynulých dňoch k viacerým vynúteným zmenám z dôvodu zranení. Okrem pôvodne avizovaných dvoch nováčikov Michala Beňa a Samuela Haina si v Krefelde premiérovo oblečú reprezentačný dres aj Patrik Maier, Viliam Čacho, Maroš Jedlička a Patrik Marcinek.

Spomínaná šestica sa spolu s ďalšími hráčmi pripojí k národnému tímu v pondelok popoludní na zraze v Bratislave. Siedmym nováčikom na zozname je brankár Samuel Hlavaj, ktorý absolvuje dvojdňový výcvikový tábor, do Nemecka však nepocestuje. Reprezentačnú prestávku si trojzápasom na tradičnom novembrovom turnaji nespestrí ani ďalší brankár Matej Tomek. Pred niekoľkými dňami si zlomil kľúčnu kosť a Litvínovu, kde je na hosťovaní z Komety Brno, bude chýbať niekoľko týždňov. Pre zranenie sa na prvej reprezentačnej akcii v sezóne nezúčastní ani Peter Čerešňák, ktorý bol so 105 štartmi najskúsenejším hráčom v pôvodnom výbere trénera Craiga Ramsayho. Účasť v národnom tíme z rovnakého dôvodu museli odrieknuť aj Andrej Golian, Andrej Kollár a Róbert Lantoši.

Voľné kolónky na nominačnom zozname obsadili prevažne nováčikovia. Obranca Patrik Maier s útočníkom Viliamom Čachom si síce reprezentačný dres v minulosti už obliekli, ale ako súčasť Olympijského výberu SR na sprievodných prípravných podujatiach, ktoré sa za oficiálne reprezentačné štarty nepočítajú. Debut za mužský národný tím si odkrútia až v Nemecku. Rovnako aj dvojica útočníkov zo zvolenského HKM – dvadsaťštyriročný Patrik Marcinek a o štyri roky mladší Maroš Jedlička, ktorý reprezentoval Slovensko na dohrávanom letnom juniorskom šampionáte v Kanade. V uplynulom ročníku patril k lídrom zvolenskej ofenzívy, v 48 dueloch zaknihoval 38 bodov za 17 gólov a 21 asistencií. Nebyť nepríjemného zranenia kolena, v júli tohto roka mohol byť napriek vyššiemu veku draftovaný do NHL. Staronovými tvárami v nominácii sú obranca Martin Bučko a brankár Denis Godla, ktorý sa do reprezentácie vracia po jedenapolročnej prestávke.

„Všetkých chalanov z pôvodnej nominácie, ktorí neprídu, trápia zdravotné ťažkosti. Nevyšiel nám plán ísť do Nemecka s ideálnou zmesou nováčikov, mladíkov a skúsenejších hráčov. Pocestujeme s omladeným tímom. Verím, že ho stmelí zopár ostrieľanejších borcov. Zároveň sme zvedaví, ako sa nám ukážu nováčikovia vo svojej prvej veľkej konfrontácii na medzinárodnom ľade. Hoci prišlo k početným zmenám, naša predstava herného systému sa nemení. Chceme byť rýchli, nepríjemní na forčeku a strelecky aktívni,“ vraví na margo zmien asistent trénera a zároveň reprezentačný skaut Peter Frühauf.

Najskúsenejším hráčom v aktuálnom výbere trénera Craiga Ramsayho je obranca Mislav Rosandič s 56 štartmi, nasleduje útočník Matúš Sukeľ so 45. Najpočetnejšie zastúpenie v menoslove hráčov, ktorí pocestujú do Krefeldu, má klub HKM Zvolen. Do národného tímu dodal päť hokejistov – Haina, Mudráka, Hecla, Jedličku a Marcineka.

Fanúšikovia, ktorí majú záujem pricestovať do Krefeldu, si môžu zakúpiť lístky na jednotlivé stretnutia na tomto odkaze.  

Aktualizovaná nominácia SR A na VT v Bratislave na Nemecký pohár 2022 v Krefelde (7. - 13. 11. 2022):

Meno Klub Zápasy Góly
BRANKÁRI
Denis GODLA HC Litvínov (ČR) 15 0
Samuel HLAVAJ (7.-8.11.) HC Slovan Bratislava 0 0
Dominik RIEČICKÝ HC Košice 1 0
OBRANCOVIA
Michal BEŇO HC Slovan Bratislava 0 0
Martin BUČKO HC Dynamo Pardubice (ČR) 19 1
Mário GRMAN HC Vítkovice Ridera (ČR) 51 0
Samuel HAIN HKM Zvolen 0 0
Patrik KOCH HC Vítkovice Ridera (ČR) 44 1
Patrik MAIER HC Slovan Bratislava 0 0
Dávid MUDRÁK HKM Zvolen 7 0
Mislav ROSANDIČ Bílí Tygři Liberec (ČR) 56 2
ÚTOČNÍCI
Viliam ČACHO HK Dukla Trenčín 0 0
Martin FAŠKO-RUDÁŠ Bílí Tygři Liberec (ČR) 15 1
Daniil FOMINYCH HC Slovan Bratislava 7 2
Marek HECL HKM Zvolen 7 0
Adrián HOLEŠINSKÝ HC Plzeň (ČR) 17 4
Maroš JEDLIČKA HKM Zvolen 0 0
Mário LUNTER BK Mladá Boleslav (ČR) 27 1
Patrik MARCINEK HKM Zvolen 0 0
Jakub MINÁRIK HC Slovan Bratislava 13 1
Oliver OKULIAR Mountfield HK (ČR) 7 1
Adam SÝKORA HK Nitra 8 3
Matúš SUKEĽ HC Litvínov (ČR) 45 9
Alex TAMÁŠI HC'05 Banská Bystrica 14 2
REALIZAČNÝ TÍM
Generálny manažér Miroslav Šatan
Manažérka Zuzana Chrenková
Hlavný tréner Craig Ramsay
Asistent trénera Peter Frühauf
Asistent trénera Andrej Podkonický
Tréner brankárov Ján Lašák
Kondičný tréner Ján Kovačič (7.-8.11.)
Video analytik Igor Andrejkovič
Lekár MUDr. Roman Hunák
Výstrojový manažér Marek Jenčík
Výstrojový manažér Juraj Stopka
Média manažér Peter Jánošík
Foto a video Andrej Galica

 

PROGRAM NEMECKÉHO POHÁRA 2022 V KREFELDE

ŠTVRTOK 10. NOVEMBRA

16.15 Rakúsko– Slovensko

19.45 Nemecko – Dánsko

SOBOTA 12. NOVEMBRA

14.00 Slovensko – Dánsko

17.30 Nemecko – Rakúsko

NEDEĽA 13. NOVEMBRA

11.00 Dánsko – Rakúsko

14.30 Nemecko – Slovensko