V Austrálii hral v nákupnom centre, klokana neokúsil

NITRA (SZĽH) - Narodil sa na Slovensku, no hokejovo vyrastal v Kanade a Amerike. Po 18 rokoch v zahraničí sa rozhodol vrátiť a dať šancu Tipos extralige. 25-ročný bratislavský rodák Adam Dauda sa pred novou sezónou upísal Nitre.

Slovenským hokejom tak doplní svoje pôsobenie v širokej škále zámorských líg. Dauda sa po dvoch sezónach strávených v GOJHL a rovnakom počte ročníkov v CCHL dostal na štyri sezóny aj do americkej univerzitnej ligy NCAA. Nastupoval v nej v drese Colgate University, na ktorej vyštudoval odbor ekonómie. „Užil som si to, boli to krásne štyri roky. Liga bola veľmi rýchla a bolo ťažké presadiť sa v nej. Jasné, prial by som si v tom čase hrať aj viac, ale skúsenosť s takýmto hokejom bola skvelá,” hovorí hokejista, ktorý musel na univerzite skĺbiť život športovca a študenta. „Nebolo to jednoduché. Občas som mal pocit, že som stále buď na ľade, v škole alebo sa pripravujem doma. Napriek tomu som ale nevynechal žiaden test ani skúšku.”

V Austrálii hral v nákupnom centre

Po doštudovaní sa Daudovi otvorili dvere do netradičného hokejového sveta u protinožcov. „Na Facebooku ma kontaktoval asistent trénera Sydney Bears. Spočiatku som si vravel, že hrať hokej v Austrálii je zvláštne, ale keď sme sa o tom rozprávali dlhšie, zistil som, že je to vlastne príjemný spôsob, ako stráviť leto na ľade. Na jeho ponuku som teda prikývol.” Ako však Dauda rýchlo zistil, ďaleko od domova ho čakal úplne iný štýl hokeja, než na aký bol zvyknutý. „Pravdou je, že naše klzisko bolo uprostred nákupného centra. To sa nedalo s Amerikou ani porovnať. Na druhej strane sme však boli skvelý kolektív. Spoluhráči mi pomáhali, starali sa o mňa skutočne dobre,” hovorí napokon aj víťaz austrálskej hokejovej súťaže.

Pre Daudu bol pobyt v Austrálii aj o spoznávaní novej kultúry. Nie na všetko si však trúfol. Nie, mäso z klokana som nevyskúšal. Dal som sa ale nahovoriť na Vegemite nátierku (z kvasníc, soli, cibule a zelera), aj keď musím povedať, že to nebolo nič pre mňa. Tiež sa mi ťažko zvykalo na to, že sa v Austrálii jazdí po opačnej strane cesty. Zvyknúť som si nevedel ani na austrálsku zimu, v júli bola tma už o sedemnástej.”

K corgoňom

Dauda si vyskúšal hokej na Slovensku už v sezóne 2011/2012, keď nastúpil na 35 zápasov vo výberoch Senice do 18 a 20 rokov. V Nitre však pôjde o jeho prvú skúsenosť so seniorskou súťažou v rodnej krajine. „Trochu som to sledoval a zistil som, že je tu preferovaný skôr technický štýl hokeja. Na Slovensku je veľký ľad, mám viac času niečo vymyslieť,” hovorí Dauda, ktorý sa netají tým, že na ľade vyhľadáva všetky situácie. „Pre mňa je dôležité, aby som bol platnou súčasťou tímu a aby som Nitre dokázal pomôcť. Či už v defenzívnej činnosti, alebo gólmi.”

Mal som možnosť sa vrátiť do ECHL, bolo pre mňa ale dôležité hrať hneď a v Amerike sa bude sezóna zrejme posúvať.

Dauda sa rozhodol pre hokej na Slovensku, hoci mal možnosť zotrvať aj v Amerike. Ako však vraví, rozhodujúca bola preňho istota zápasovej praxe. „Áno, je pravda, že hokej v zámorí ma stále láka. Mal som možnosť sa vrátiť do ECHL, bolo pre mňa ale dôležité hrať hneď a v Amerike sa bude sezóna zrejme posúvať. Uvedomil som si, že aj z Nitry mám dvere do sveta otvorené a môžem tu veľa dosiahnuť. Presvedčila ma aj komunikácia s manažérmi.”


Ďalšie články