Tréneri a lídri tímov Tipos Extraligy aj TIPOS SHL absolvovali pred play-off stretnutie s rozhodcami

ŽILINA (SZĽH) – Podobne ako pred začiatkom aktuálnej sezóny, aj pred nadchádzajúcim play-off sa uskutočnilo spoločné stretnutie zástupcov klubov Tipos Extraligy a TIPOS SHL s predstaviteľmi komisie rozhodcov SZĽH aj samotnými arbitrami, ktorí budú súčasťou vyraďovacích bojov.

Program utorňajšieho stretnutia v Žiline odštartoval dopoludňajším seminárom rozhodcov, ktorí rozoberali rôzne potenciálne sporné situácie. Neskôr sa k ním pripojili predstavitelia tímov z dvoch najvyšších domácich súťaží, ktorých reprezentovali predovšetkým kapitáni a tréneri.

Na stretnutí zástupcov Tipos Extraligy a TIPOS SHL s rozhodcami nechýbali ani generálny sekretár Slovenského zväzu ľadového hokeja Miroslav Lažo a členovia športového oddelenia SZĽH, ktorí prítomným objasnili systémy predĺžení a samostatných nájazdov v blížiacich sa kvalifikáciách o postup aj v play-off oboch súťaží. 

Seminár rozšíril obzory

„Myslím si, že takýto seminár pred štartom play-off je potrebný. Aj vďaka tomu môže byť komunikácia medzi hráčmi a rozhodcami na vyššej úrovni. Počas zápasov nemáme na ľade priestor porozprávať sa pokojne. Teraz sme mohli prediskutovať rôzne situácie a rozšíriť si obzory,“ povedal jeden z lídrov Dukly Michalovce Dávid Buc a následne doplnil: „V minulosti som bol impulzívnejší voči rozhodcom. Teraz sa aj na základe skúseností z iných líg snažím komunikovať s arbitrami s chladnou hlavou.“

Členovia komisie rozhodcov SZĽH objasňovali možné sporné momenty prostredníctvom videoukážok z domácich súťaží, ale poukazovali aj na trendy v rozhodovaní zo zahraničných súťaží vrátane NHL. Hráči a tréneri sa zároveň mohli podeliť o svoje názory s rozhodcami. 

„Takéto stretnutia považujem za prospešné. Absolvovali sme už druhé v sezóne a tréneri s hráčmi dostali informácie priamo od rozhodcov. Niekedy si myslíme, že jednotlivé situácie vieme posúdiť aj z ľadu či zo striedačky, ale na seminári sme sa dozvedeli, že je to inak. Vďaka tomu sa vieme s arbitrami lepšie pochopiť. Považujem za potrebné, aby bola vzdelanosť v rámci pravidiel na čo najvyššej úrovni. Zároveň je však dôležité, aby sme edukovali aj fanúšikov,“ vyjadril sa prezident HK Skalica a taktiež člen Ligovej rady TIPOS SHL Miroslav Lipovský. 

Zlepšená komunikácia

Informácie zo spoločného stretnutia ocenili aj tí najskúsenejší extraligoví hráči. „Musím povedať, že komunikácia medzi rozhodcami a hráčmi sa zlepšila z oboch strán. V minulosti to bolo divokejšie, teraz to má lepšiu úroveň. Cieľom týchto stretnutí je, aby sme my hráči videli, ako herné situácie vnímajú rozhodcovia a zároveň, aby rozhodcovia vnímali, ako ich vidia hráči. Na základe toho potom vychádzajú rozumnejšie rozhodnutia,“ hovoril Ivan Ďatelinka, ktorý odohral počas minulého týždňa tisíci zápas v najvyššej súťaži. 

Základná časť TIPOS SHL vyvrcholí už v nedeľu 3. marca, kvalifikácia o postup do play-off odštartuje následne v stredu 6. marca. Dlhodobá fáza Tipos Extraligy sa skončí v piatok 8. marca, zápasy kvalifikácie o miestenku v play-off sa začnú v pondelok 11. marca. Nových šampiónov dvoch najvyšších súťaží spoznáme v závere apríla.