TOP 10 legionárov aktuálnej sezóny Tipos extraligy

Zvykne sa hovoriť, že legionár musí byť dvakrát taký dobrý ako domáci hráč. Vieme však, že aj vinou rôznych okolností to nie vždy býva pravidlom. No viacerí sa okamžite zaradia medzi opory svojich klubov a svojimi výkonmi ich ťahajú smerom nahor. V nasledujúcich riadkoch si predstavíme desať zahraničných hokejistov, ktorí sú bezpochyby kľúčovými hráčmi svojich tímov. 

Ádám Vay (HK Poprad) 
30 zápasov, úspešnosť 92,59%, priemer 2,18 gólov na zápas, 1 čisté konto

Maďarský reprezentačný gólman pôsobí na Slovensku druhú sezónu. V ročníku 2020/21 prišiel do Banskej Bystrice, odkiaľ sa v priebehu ročníka sťahoval do Košíc. Ešte predtým však jednu sezónu nastupoval v našej extralige v drese DVTK Miškolc, kde zažiaril siedmimi čistými kontami a úspešnosťou zákrokov takmer 95 percent. Po konci v Košiciach pôsobil dva roky v Taliansku. Po svojom letnom príchode pod Tatry dokazuje, že jeho čísla z minulosti nie sú náhoda. Aj vďaka jeho výkonom je Poprad v hre o prvenstvo po základnej časti.

Adam Vay

Adam Vay. Zdroj: TASR

Igor Merežko (HK Spišská Nová Ves) 
35 zápasov, 36 bodov (6+30), +22

Spišiaci sa dlhodobo usadili na cele tabuľky a nemalú zásluhu má na tom aktuálne najproduktívnejší obranca. Výkony a produktivita ukrajinského beka, ktorý na Spiš prišiel po sezóne strávenej v Dánsku, sú pre mnohých príjemným prekvapením. V doterajšom priebehu sezóny odohral už tri trojbodové zápasy a drží si priemer viac ako bod na zápas. Takmer dvojmetrový obranca dokazuje, že jeho angažovanie bolo pre ambicióznych „rysov“ famóznym ťahom.

Igor Merežko

Igor Merežko. Zdroj: SZĽH/Jäzva

Phil Pietroniro (HK Dukla Trenčín) 
35 zápasov, 27 bodov (8+19), +3

Rodák z Montrealu pôsobí pod hradom Matúša Čáka druhú sezónu. Kým v prvej zbieral takmer pol bodu na zápas (24 bodov v 49 zápasoch základnej časti), v tej aktuálnej sa už blíži k tridsaťbodovej méte. Vďaka tomu patrí k najproduktívnejšej trojici „vojakov“ a suverénne vedie v bodovaní obrancov tímu. Pomôžu jeho výkony Dukle nachádzajúcej sa v spodných poschodiach tabuľky k návratu do boja o prvú šestku?

Phil Pietronir

Phil Pietroniro. Zdroj: SZĽH/Jäzva

Sena Acolatse (HK Dukla Ingema Michalovce) 
32 zápasov, 31 bodov (9+22), +9

Od hráča s viac ako 350 zápasmi v AHL a vyše 200 v DEL si na Zemplíne veľa sľubovali. A 33-ročný Kanaďan vysoké očakávania napĺňa do bodky. Svoj ofenzívny kumšt pretavuje do priemeru takmer bod na zápas. V dueloch s Humenným i Slovanom sa zaskvel na obrancu takmer nevídanými štyrmi bodmi. Navyše, aj vďaka nemu sa môžu Michalovce pýšiť jednou z najlepších defenzív v súťaži a stále môžu prehovoriť aj do boja o prvé miesto.

Acolatse

Sena Acolatse. Zdroj: SZĽH/Jäzva

Ryan Dmowski (HK Poprad) 
30 zápasov, 41 bodov (22+19), +14

Pre Američana je pôsobenie v Poprade vôbec prvým angažmánom mimo rodnú krajinu. Podľa štatistík dalo očakávať, že pre svoj tím bude veľkou posilou a tieto prognózy naplno potvrdzuje. Podtratranci sú určite radi za to, akým spôsobom 26-ročný krídelník zapadol do tímu. V priemere zbiera takmer 1,5 bodu na zápas, vďaka čomu suverénne vedie klubovú produktivitu a patrí medzi päticu najproduktívnejších hráčov celej súťaže. Nie je náhoda, že na drese nosí áčko. Je len tretím legionárom v histórii Popradu, ktorý je zástupcom kapitána.

Ryan Dmowski

Ryan Dmowski. Zdroj: HK Poprad

Sahir Gill (HK Nitra) 
33 zápasov 42 bodov (10+32), +10

Šikovný center pôsobí pod Zoborom druhú sezónu. Už v tej minulej sa mohol pochváliť výbornou produktivitou, v tejto však bodovo ešte viac pookrial. Spolu so Samuelom Bučekom im to v jednom útoku klape a nie je prekvapením, že sú najproduktívnejší hráči tímu a bojujú o čelo bodovania celej súťaže. Nitrania sa vďaka zlepšenej forme z ostatných týždňov dostali do prvej šestky tabuľky a v závere základnej časti určite zabojujú o ešte lepšie pozície.

Sahir Gill

Sahir Gill. Zdroj: SZĽH/Jäzva

Hunter Fejes (HC Košice) 
35 zápasov, 36 bodov (17+19), +15

V priebehu minulej sezóny prišiel do metropoly východu a pomohol „oceliarom“ k zisku majstrovského titulu. Jeho pokračovanie v drese Košíc teda nebolo prekvapením. Napriek nedávnej kolísavej forme celého tímu sa dalo na čoskoro tridsaťročného útočníka stále spoľahnúť a dlhodobo je na čele produktivity tímu. Navyše, so spoluhráčmi stále môže pomýšľať na najvyššiu priečku po základnej časti a výhodnú pozíciu pred náročným play-off. Pomôže Fejes svojimi výkonmi na ceste za obhajobou majstrovského titulu?

Hunter Fejes

Hunter Fejes. Zdroj: SZĽH/Jäzva

Carter Turnbull (HC ‘05 Banská Bystrica) 
27 zápasov, 35 bodov (14+21), +3

Keď počas minulej sezóny zamieril kanadský útočník do Zvolena, fanúšikovia si od neho veľa sľubovali. Veď štatistiky v predchádzajúcich pôsobiskách hovorili o jeho schopnostiach. No vinou zranení stihol v drese finalistu minulého ročníka odohrať len trinásť zápasov, v ktorých získal tri body. A hoci ukazoval náznaky svojich schopností, pod Pustým hradom nezostal a zamieril do tábora rivala z Banskej Bystrice. A „barani“ spravili skvelý ťah. Nevysoký krídelník či center je od úvodu ročníka oporou tímu a s priemerom 1,3 bodu na zápas sa radí medzi najlepších hráčov extraligy. Zaujal predovšetkým pri víťazstve 5:0 nad Liptovským Mikukášom. V tomto zápase sa podieľal na všetkých góloch svojho tímu (2+3). Aj na jeho schopnosti sa budú Bystričania spoliehať v náročnom boji o udržanie si minimálne šiestej pozície v závere základnej časti.

Carter Turnbull

Carter Turnbull. Zdroj: SZĽH/Jäzva

Kaspars Daugavinš (HK Dukla Ingema Michalovce) 
33 zápasov, 35 bodov (8+27), +11

Príchod kapitána bronzových medailistov z MS na Zemplín vyvolal tesne pred úvodom ročníka veľký rozruch. Jeho hokejový životopis je prešpikovaný kvalitnými súťažami. Zahral si v NHL, v KHL, vo Švajčarsku i v Nemecku. Na Slovensku začal okamžite potvrdzovať svoju kvalitu. Aj vo veku 35 rokov kapitán Michaloviec dokazuje svoj formát. Jeho obrovské skúsenosti sa „líškam“ v závere základnej časti a v play-off rozhodne budú hodiť.

Daugavinš

Kaspars Daugavinš. Zdroj: SZĽH/Jäzva

Olivier Archambault (HK Spišská Nová Ves) 
33 zápasov, 47 bodov (12+35), +7

Draftový výber Montrealu z roku 2011 si síce v najlepšej lige sveta nikdy nezahral, no prakticky všade, kde pôsobil, ohuroval mimoriadnou produktivitou. Do Európy zamieril Kanaďan po pôsobení v zámorí v roku 2022 a po roku strávenom v talianskom Pustertale hrajúcemu v ICEHL posilnil Spišskú Novú Ves. Od úvodu ročníka ohuruje svojimi výkonmi a dokazuje svoju kvalitu. Aktuálne najproduktívnejší hráč celej súťaže túži po úspechu s „rysmi“. Aj on bude dôležitou súčasťou Spišiakov na ceste za úspechom. Podarí sa im potvrdiť výbornú formu aj v play-off?

Archambault

Olivier Archambault. Zdroj: SZĽH/Jäzva
Štatistiky uvádzané pri hráčoch platia k dátumu 17. 1.2024