Tím SR „16“ v Salzburgu bez víťazstva

SALZBURG (SZĽH) – Národný tím do 16 rokov ukončil svoju prvú turnajovú previerku v sezóne bez zisku víťazstva. Výber vedený hlavným trénerom Radoslavom Heclom neuspel na Wolfgang Rud Cupe v zápase o tretie miesto, ktorý bol štvrtým stretnutím v štyroch dňoch, proti domácemu výberu salzburskej akadémie po výsledku 4:5 po samostatných nájazdoch.

Stretnutie nieslo prakticky identický výsledok a priebeh ako prvé meranie síl v základnej skupine. Slováci si rýchlo vybudovali dvojgólový náskok, keď po 50 sekundách sa trafil Chovaniak a o ďalších 93 sekúnd aj Ožvald. Salzburg však do prestávky kontroval a stihol ešte vyrovnať zásluhou Lutza a Okonkwa Pradu. V druhej tretine si Slováci vzali vedenie späť po peknej kombinácii Nemca s Rajčanom, lenže Salzburg aj tentoraz dokázal vyrovnať, keď sa z prečíslenia po druhý raz v zápase trafil kapitán Salzburgu Okonkwo Prada. V tretej tretine sa na gól čakalo až do jej 14. minúty. Misky váh na stranu Salzburgu naklonil Myklucha, o niečo vyše minútu si však predĺženie vynútil Géci.

V päťminútovom nadstavení museli po faule Nemca brániť Slováci presilovku súpera, tú však zvládli výborne a predĺženie sa nakoniec skončilo bez gólovej šance na obidvoch stranách. V samostatných nájazdoch strelci preukázali svoju kvalitu. Za Salzburg skórovali až traja exekútori, navyše pri pokuse Slafkovského pomohla Ďurisovi žŕdka a keďže zo Slovákov boli úspešní „len“ Rajčan s Ožvaldom, víťazstvo a tretie miesto na turnaji získali hokejisti Red Bullu Salzburg.

Hlas po zápase

Radoslav Hecl (hlavný tréner SR „16“): „Do dnešného zápasu sme šli s jednoznačným cieľom vyhrať a tým uhrať tretiu priečku na tomto turnaji. Opäť sme vyhrávali hneď v úvode zápasu 2:0. Štart do zápasu nám teda vyšiel, ale v ďalšom priebehu sme znova začali kopiť podobné chyby, ako sa nám to stalo aj v zápase so Salzburgom pred dvomi dňami. Prišlo uspokojenie, obrancovia hrali slabo v predbránkovom priestore a naša ofenzívna efektivita zlyhávala na výbornom brankárovi Salzburgu. Najpodstatnejšie však bolo, že prístup po strelení druhého gólu bol diametrálne iný. Prestali sme si plniť svoje povinnosti v dôsledku čoho napokon zápas dopadol takto. Opäť sme po 60 minútach remizovali 4:4 a na samostatné nájazdy sme napokon prehrali. Skončili sme teda na turnaji na 4. mieste, čo je pre mňa sklamanie a neprípustné do budúcna. Turnaj ukázal, že sa budme musieť zamyslieť nad množstvom hráčov, ktorí sú pripravení pre reprezentáciu. Budeme hľadť ďalších zhruba pätnásť hráčov, u ktorých je výkonnosť hodná reprezentácie do 16 rokov. Z pôvodnej nominácie nám vypadli piati hráči, ktorí výrazne ovplyvnili našu útočnú silu a týchto hráčov sme nedokázali adekvátne nahradiť. Budeme preto musieť zapracovať na rozšírením kádra. Pokúsime sa nájsť v Extralige dorastu u nás, či v iných súťažiach, vhodné typy, aby nikto z hráčov nemal istotu miestenky v reprezentácií. U každého jedného hráča tak musí byť nominácia odôvodnená ich aktuálnou formou a výkonmi. Najväčší poznatkom do budúcna teda je nutnosť rozšírenia okruhu reprezentantov.“

EC Red Bull Salzburg Akademie – Slovensko „16“ 5:4 po samostatných nájazdoch (2:2, 1:1, 1:1 – 0:0, 1:0)
Góly: 9. Lutz, 18. a 29. Okonkwo Prada, 54. Myklucha – 1. Chovaniak, 3. Ožvald, 24. Rajčan, 55. Géci.

Konečné poradie Wolfgang Rud Cupu 2018

1. Víťaz finále Rusko „16“ – Česko „16“, 2. Porazený z finále Rusko „16“ – Česko „16“, 3. EC Red Bull Salzburg Akademie, 4. Slovensko „16“