Tampa je finálová, skladačku podobností pretrhol Cirelli

EDMONTON (SZĽH) – Podobnosť šiesteho finále Východnej konferencie play-off NHL medzi Tampou Bay a NY Islanders s piatym bola miestami až neuveriteľne vysoká. Hokejoví fajnšmekri, ktorí si v oboch prípadoch privstali a dianie sledovali, museli mať v noci na piatok déja vu zo stredy. Až do 74. minúty, keď sa nenápadne ocitol pred bránkou Anthony Cirelli a s prispením dvoch šťastných odrazov posunul Tampu aj so slovenským obrancom Erikom Černákom do bojov o Stanleyho pohár proti Dallasu s Andrejom Sekerom.

Priebeh šiesteho duelu kopíroval predchádzajúce stretnutie. New York Islanders boli v oboch zápasoch opticky nebezpeční, no strelecky veľmi málo aktívni. Pred koncom úspešného piateho ťaženia prehrávali s Tampou v tomto ukazovateli 15:25. V noci na piatok v šiestej edícii finálovej série vo Východnej konferencii v polovici tretej tretiny dokonca 15:35, avšak za vyrovnaného skóre 1:1, čo bolo pre „ostrovanov“ podstatné. Rovnako ako v piatom dueli smerovali duel do predĺženia, ktoré dve noci predtým rozhodli až v 93. minúte.

Keď sme už načrtli scenár s nezameniteľnými podobnosťami, žiada sa doplniť, že nasledovanie dejovej línie piateho duelu pokračovalo v noci na piatok mimoriadne dôsledne aj v ďalších ukazovateľoch. V závere tretej tretiny dostal Andy Greene štvorminútový trest za nebezpečnú hru s vysokou hokejkou. Rovnako ako Anthony Beauvillier v zápase číslo päť. V oslabení mal obrovskú šancu rozhodnúť Nelson po fatálnej chyba Johnsona v rozohrávke, ale ruský brankár v službách Tampy Vasilevskij zaistil pokračovanie predĺženia, na ktorého začiatku – aby bola skladačka bola podobnosti ešte presnejšia – nevyužili „blesky“ vyše trojminútovú presilovku pri vylúčení Greena. Trestuhodne, ibaže trest neprišiel. Islanders boli počas ponúknutej presilovky za zlé striedanie súpera bezzubí a pykali. V 74. minúte zužitkoval nenápadnú prihrávku pred bránku korčuľujúci Cirelli. Puk sa najskôr odrazil od pravej žŕdky do ľavej korčule inak vynikajúco chytajúceho Varlamova a následne za čiaru. Radosť „bleskov“ bola spočiatku mierne tlmená. Cirelli však puk za čiarou videl a po následnom potvrdení gólu rozhodcom sa na ľade strhla vlna radostnej eufórie v tábore Lightning.

Do záberov kamier sa dostal aj kapitán tímu Steven Stamkos, ktorý pre zranenie svojim citeľne chýba, no jeho návrat sa údajne blíži. Spoločne s trojicou asistentov Hedmanom, Killornom a McDonaghom sa odfotil aj pri symbolickom preberaní trofeje pre víťaza Východnej konferencie.

Slovenský obranca „bleskov“ Erik Černák si v play-off 2020 pripísal štvrtú asistenciu. Práve jeho strelu v 7. minúte od modrej, ktorú Varlamov vyrazil, doklepol do siete a vyrovnal na 1:1 Viktor Hedman. Slovák strávil na ľade 20:13 min, k jednej asistencii pridal 4 strelecké pokusy, 3 hity a 2 úspešné bloky. Vo finále play-off NHL si zahrá už po dvoch sezónach strávených v profilige.

Play-off NHL 2020

6. zápas finále Východnej konferencie

New York Islanders – Tampa Bay 1:2 pp (1:1, 0:0, 0:0 – 0:1)

Góly: 5. Toews (Lee, Barzal) – 7. Hedman (ČERNÁK, Kučerov), 74. Cirelli (Goodrow, Killorn).