SZU: Trpký koniec pekného turnaja

Do svojho záverečného duelu základnej skupiny Svetovej zimnej univerziády vykorčuľovali slovenskí hokejisti na ľad Cheel Areny v Potsdame v ťažkom psychickom rozpoložení. Zápas medzi USA a Kazachstanom totiž dopadol najhorším možným scenárom a víťazstvo usporiadateľskej krajiny o tri góly posunulo naše šance na postup do semifinále už len do teoretickej roviny (Američania by museli vo svojom poslednom zápase zaváhať s Maďarskom).

Kórejčania hrali naopak od úvodu s veľkou chuťou a už v prvej minúte preveril brankára Vojvodu Minje Kim. Z úvodného tlaku vyťažil ázijský súper úvodný gól Jaesuka Kima a vzápätí sa musel Vojvoda opäť blysnúť pri brejku Min-Wana Kanga. V druhej polovici úvodnej časti ožili aj Slováci a v dvanástej minúte sa priamo pred brankárom Baem ocitol vo výbornej pozícii Zemko. Skóre sa nemenilo ani po následnej nebezpečnej strele Stacha a keď sa potom  neujali ani kombinácie Zemka s Giertlom a Híleka s Petrášom, udrela opäť Kórea. Tá získala po fauloch Baláta s Petrášom výhodu v podobe presilovej hry o dvoch hráčov a početnú výhodu využil agilný Kang Min-Wan. V závere prvej dvadsaťminútovky nevyužil sľubnú šancu Zemko.

Prestávkový príhovor trénerov pomohol a v druhej tretine to už bolo úplne iné Slovensko. V 24. minúte zavelil do útoku dravý Magdolen a o dve minúty neskôr sa už zverenci Rastislava Paľova tešili z prvého gólu. Postaral sa oň pekným individuálnym prienikom zakončeným presnou strelou Adam Stacho. Kým sa Kórejci spamätali, bolo zásluhou Lukáša Kubu a jeho technických zručností vyrovnané. Súper si následne vzal oddychový čas, ktorý slovenský nápor trochu otupil, no nezastavil. Ďalšie góly mohli pridať Stacho či Urbánek. Herná i strelecká prevaha už ale v druhej dvadsaťminútovke gól nepriniesla.

Tretia tretina sa niesla v znamení neustáleho búšenia Slovákov do pozornej defenzívy súpera. O naše vedenie sa mohol šikovným obtočením okolo bránky počas presilovej hry postarať v 44. minúte Urbánek. Snaha o ofenzívny tlak plodila okienka v obrane a Vojvoda musel postupne likvidovať veľké šance Jeonga a Leeho. Magdolen i Šándor opečiatkovali na druhej strane brvno a v 56. minúte prišiel šok v podobe gólu Hyosuka Kima. Naši reprezentanti sa z nepríjemného úderu otriasli veľmi rýchlo a Lukáš Kuba dvomi gólmi skompletizoval svoj druhý hetrik na turnaji. Keď už sa zdalo, že sa s turnajom rozlúčime víťazstvom, vyrovnal 3,6 sek. pred koncom tretej tretiny Mun Ju Young a kalich horkosti si potom slovenský tím vypil do dna v sérii samostatných nájazdov.

Rastislav Paľov, tréner:

„Na chlapcoch bolo cítiť, že zápas Kazachstan – USA dopadol v náš neprospech. Ťažko sa koncentrovali a bolo to vidieť v prvej tretine. Chalani bojovali, ale ťažko sa hrá s vedomím, že ste prišli o šancu na postup. Napriek tomu sme chceli vyhrať a boli sme k tomu blízko. V závere hrali Kórejci power play a v takých momentoch sa musí prejaviť zodpovednosť za puk na hokejke. Tam sme to mali jednoducho vyhodiť do stredného pásma a nie skúšať hrať hokej do poslednej sekundy.“

Lukáš Kuba, autor hetriku:

„Hetrik určite teší, ale hlavne vstup do zápasu nám vôbec nevyšiel. Nenastúpili sme dobre a dostali sme dva góly. Od druhej tretiny sme ukázali, že vieme hrať hokej. Mali sme veľa šancí, nastrelili sme nejaké tyčky a veľká škoda, že nám víťazstvo ušlo v posledných sekundách. Je to smutný koniec, ale celkovo budem na tento turnaj spomínať rád.“

Adam Stacho, autor gólu a asistencie:

„Počas celého turnaja sme hrali veľmi dobre. V tomto zápase sme sa do toho pod vplyvom výsledku Kazachstan – USA dostávali ťažšie, ale myslím si, že sa na to nemôžeme vyhovárať. Do každého zápasu musíme ísť naplno a hrať tak, ako keby nám išlo o všetko. Mali sme vyhrať a sme teda sklamaní.“

SZU – Potsdam, USA:
SLOVENSKO – Južná Kórea 4:5 po sn (0:2, 2:0, 2:2, 0:0, 0:1)

Góly: 26. Stacho, 27. Kuba (Šándor, Hílek), 56. Kuba  (Giertl, Šándor), 59. Kuba (Stacho) - 5. Kim J. (Kang Min-Wan), 18. Kang Min-Wan (Mun Ju Young, Kim M.), 56. Kim H., 60. Mun Ju Young (Kang Min-Wan)

Samostatné nájazdy premenili Šándor a Magdolen, na strane Kórejcov Kim H., Lee D. a Jeong H.

Vylúčenia: 3:5, Presilovky: 1:1, Strely: 53:33, Rozhodovali: Holton (USA), Teracado (Japonsko), Szabo (Maďarsko), Hashimoto (Japonsko)

Zostava Slovenska: Vojvoda – Bakala, Ragan, Hílek, Marcinko, Jacko, Šeliga, Zlocha - Urbánek, Magdolen, Stacho -  Kuba, R. Petráš, Šándor - Socha, Giertl, Zemko - Slivka, A. Novota, Balát

Tréneri: R. Paľov, R. Sýkora