SZĽH začal s prezentáciou Slovenska ako kandidáta na organizáciu MS 2029

BRATISLAVA/KOŠICE (SZĽH) – Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) oficiálne odštartoval proces prezentácie Slovenska ako kandidujúcej krajiny na organizáciu IIHF Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji v roku 2029. 

Delegácia SZĽH vedená prezidentom Miroslavom Šatanom a generálnym sekretárom Miroslavom Lažom navštívila v pondelok 3. marca 2025 sídlo Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) v Zürichu, kde po prvýkrát oficiálne predstavila Slovensko ako kandidátsku krajinu. Táto prezentácia mala za cieľ zdôrazniť záujem Slovenska o organizáciu turnaja a predstaviť mestá, zimné štadióny, hotelové kapacity a celkovú infraštruktúry krajiny, ktorá by po desiatich rokoch mohla opäť hostiť prestížny hokejový šampionát.

„Ide o prvotnú prezentáciu, kde sme predstavili dejisko majstrovstiev sveta, infraštruktúru, ubytovacie možnosti a ďalšie podklady. Na osobnej návšteve so strany IIHF sa zároveň dozvieme, čo bude potrebné splniť na definitívne pridelenie šampionátu. Ďakujeme mestám Košice a Bratislava za doterajšiu komunikáciu a spoluprácu pri príprave podkladov a návštevy,“ povedal prezident SZĽH Miroslav Šatan.

Po „zürichskej“ prezentácii pricestovali v stredu 5. marca 2025 zástupcovia komisie pre podujatia a šampionáty IIHF do Košíc. Na programe ich návštevy je stretnutie s vedením mesta Košice a predstaviteľmi Steel Arény.

„Na stretnutí som predstaviteľov SZĽH a delegátov IIHF informoval o tom, čo všetko sa u nás od posledných Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji v roku 2019 zmenilo a kam sa naše mesto posunulo najmä v oblasti rozširovania ubytovacích kapacít či leteckého spojenia so svetom. Do rozvoja športovej infraštruktúry sme za ten čas investovali takmer 100 miliónov eur. Rekonštrukciou prešla aj košická Steel Aréna, kde sme v uplynulom roku v spolupráci s Fondom na podporu športu investovali 5 a pol milióna eur prevažne do modernizácie jej technického zázemia. Dnes sme opäť potvrdili, že sme pripravení naplniť očakávania hokejovej federácie, najmä pri podmienke navýšenia diváckej kapacity zimného štadióna na viac ako 10 tisíc miest,“ uviedol primátor mesta Košice Jaroslav Polaček

Delegácia následne vo štvrtok 6. marca 2025 pokračuje do Bratislavy, kde absolvuje rovnaké stretnutie s predstaviteľmi hlavného mesta a vedením Zimného štadióna Ondreja Nepelu. Hlavným cieľom týchto návštev je osobná prezentácia organizačných možnosti Slovenska.

„Hokej patrí u nás k najpopulárnejším športom a bolo by skvelé, keby sme mohli opäť hostiť hokejový šampionát. Organizáciu takéhoto športového podujatia považujem zároveň za výbornú príležitosť ukázať svetovej hokejovej verejnosti naše hlavné mesto. Budem držať palce, aby sme s kandidatúrou uspeli,“ uviedol primátor hlavného mesta Bratislavy, Matúš Vallo. 

Rozhodnutie o pridelení organizácie IIHF Majstrovstiev sveta 2029 by malo padnúť v máji tohto roka na Kongrese IIHF vo Švédsku. 

Rok 2029 bude zároveň významným míľnikom pre slovenský hokej, keďže oslávi 100 rokov existencie organizovaného hokeja na Slovensku. Táto historická udalosť dodáva kandidatúre ešte väčší symbolický význam a predstavuje jedinečnú príležitosť na oslavu bohatej histórie slovenského ale aj svetového hokeja, či na propagáciu cestovného ruchu, športu a kultúry našej krajiny.