SZĽH v kooperácii s IIHF predstavuje dresy na nasledujúci olympijský cyklus

BRATISLAVA (SZĽH) – Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) v kooperácii s Medzinárodnou hokejovou federáciou (IIHF) predstavil v utorok koncept dresov slovenskej hokejovej reprezentácie pre blížiace sa zimné olympijské hry v Pekingu i celý olympijský cyklus 2022 až 2026. 

Dominantnými sú tradičné slovenské farby, zobrazené na čistých plochách za účelom ich vyniknutia. Vzhľad dresu dotvára konzervatívny, no minimalistický dizajn. Hlavným prvkom je štátny znak Slovenskej republiky dominujúci na hrudi. Konečnú podobu dresov pre svetové šampionáty dotvára oficiálne „hokejkové“ logo Slovenského zväzu ľadového hokeja umiestnené na ramenách. Na olympiáde logá federácii na dresoch nebudú. 

Nové dresy budú vyrobené tradične v dvoch sadách. Prvej dominuje biela farba, pri druhej vyniká tmavomodrá. Konečný návrh zodpovedá presne vymedzeným pravidlám, ktoré definujú, čo musí obsahovať národný dres pre účely veľkolepých medzinárodných turnajov, akými sú práve zimné olympijské hry v Pekingu 2022. Výrobcom dresov je americká spoločnosť Nike. 

Na dresoch pre majstrovstvá sveta sa nachádza aj hokejkové logo na ramenách. Na dresoch pre OH nebude. Zdroj: SZĽH/IIHF

Slovenskí hokejisti v ére samostatnosti dosiaľ nikdy nechýbali v dejisku záverečného turnaja zimných olympijských hier. Tento rok si na naň vybojovali postup v úspešnej augustovej kvalifikácii doma v Bratislave, kde postupne zdolali Rakúsko 2:1, Poľsko 5:1 a Bielorusko 2:1. Po spečatení postupu oznámil Slovenský zväz ľadového hokeja v kooperácii s Medzinárodnou hokejovou federáciou a NHL prvé tri mená svojej olympijskej súpisky. Spomedzi hráčov pôsobiacich v zámorskej profilige sa nimi stali brankár Jaroslav Halák a obrancovia Andrej Sekera s Erikom Černákom. Ďalšie mená odhalí vedenie reprezentácie až pri tvorbe záverečnej nominácie na pekinský turnaj v druhej polovici januára. 

Mužský hokejový turnaj pod piatimi kruhmi štartuje 9. februára. Nateraz na základe dohody medzi IIHF, NHL a hráčskou asociáciou NHLPA aj s účasťou zámorských profesionálov, no konečný verdikt padne začiatkom januára. Slováci otvoria boje v základnej C-skupine 10. februára dopoludnia o 9.40 SEČ duelom proti Fínsku. O deň neskôr v rovnakom čase nastúpia proti Švédsku a 13. februára skoro ráno o 5.10 SEČ zavŕšia skupinový program proti Lotyšsku. Do štvrťfinále automaticky postúpia víťazi troch skupín a najlepší tím spomedzi druhých miest. Zvyšných osem účastníkov si zahrá takzvanú kvalifikáciu o štvrťfinále. Po spoznaní druhého kvarteta postupujúcich pokračuje turnaj až do finále tradičný vyraďovacím spôsobom. Boj o zlato je na programe 20. februára.