SZĽH spustí v Trenčíne pilotný projekt hokejového regiónu

TRENČÍN (SZĽH) – Hokejové regióny budú nové štruktúrne organizačné zložky hokeja, ktoré budú spájať Slovenský zväz ľadového hokeja a samotné kluby v regióne. Ich úlohou bude tiež zjednotiť kluby v danom regióne do spoločnej rozvojovej stratégie.

Myšlienka vzniku hokejových regiónov vznikla práve v rodisku najväčších slovenských hokejových talentov, v Trenčíne. „Prišiel s ňou Richard Pavlikovský, ktorý pre túto myšlienku získal širokú podporu ďalších ľudí, či už profesionálnych hráčov alebo podnikateľov a neskôr i štruktúr zväzu. Ide o prvý z projektov rozvoja hokejových regiónov, ktorý by mal mať prínos nielen pre hokej, ale aj pre celú spoločnosť,“ vyjadril radosť zo spolupráce samosprávy s hokejovou obcou prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Martin Kohút.

Trenčiansky kraj je na hokejovú históriu veľmi bohatý a nielen v celoslovenskom, ale aj svetovom hokeji dominujú mená mnohých Trenčanov. Aj preto má byť región Trenčína pilotným projektom ukážkového hokejového regiónu. „Na celom Slovensku máme v súčasnosti asi 50 tisíc detí v hokejovej príprave. Potrebujeme vybudovať systém, ako tieto deti dostať na korčule, na ľad a vychovať z nich budúce športové talenty. Dnes, bohužiaľ, nedokážeme držať krok so svetovou špičkou,“ vysvetlil prezident zväzu, podľa ktorého by malo aj vďaka spolupráci kraja a SZĽH každé dieťa v hokejovej prípravke mať rovnakú šancu dostať sa na ľad a získať perspektívu venovať sa tomuto športu aj ďalej.

Dôležité je pritom vychovávať nielen športovca, ale osobnosť ako celok. „Chceme vytvoriť vzor, ktorý by mohol slúžiť aj iným komunitám. Týkalo by sa to predovšetkým výchovy detí a ich celkovej všeobecnej telesnej prípravy. Chceme začať pracovať na tom, aby sme sami seba zlepšili. Aby priestor v hokejovej komunite bol zaujímavý ako pre rodičov, tak aj pre súkromný a verejný sektor. Na TSK sme žiadali o podporu a našli sme veľmi veľa spoločných prienikov, výsledkom ktorých je podpis memoranda,“ povedal autor myšlienky obrody hokejového regiónu Richard Pavlikovský. „Sme tu veľká skupina hokejistov, ktorej sa podarilo dať niečo dokopy, preto verím, že sa vecí pohnú dopredu a správnym smerom,“ pridal sa hokejista Branko Radivojevič.

Okrem neho podporili vznik hokejových regiónov svojou prítomnosťou pri podpise memoranda aj bývalý generálny manažér slovenskej hokejovej reprezentácie Róbert Švehla a bývalý reprezentačný útočník Ján Zlocha.

Spolupráca medzi TSK a SZĽH, ktorú ich zástupcovia spečatili podpisom memoranda, má byť v budúcnosti ukážková a vzorová aj pre ostatné kraje a regióny. „Trenčiansky samosprávny kraj je zriaďovateľom organizácií, ktoré vedia takisto rozvinúť túto spoluprácu. Či už ide o Športové gymnázium v Trenčíne, ktoré čaká transformácia na strednú športovú školu. Túto školu vieme poskytnúť pre podporu výchovy a vzdelávania žiakov, ktorí si hokej vybrali za svoju budúcnosť. V najbližšom období by sme chceli iniciovať výstavbu hokejovej haly v areáli stredoškolského campusu v Zámostí v Trenčíne. Ďalej vieme v oblasti práce s mládežou ponúknuť pomocnú ruku Krajského centra voľného času v Trenčíne. Ďalším partnerom memoranda je krajská organizácia cestovného ruchu Trenčín región, keďže ak budú v Trenčíne vyrastať ďalšie hokejové hviezdy, pre ľudí môže byť Trenčín aj z tohto dôvodu zaujímavou destináciou,“ vysvetlil možnosti participácie TSK jeho predseda Jaroslav Baška.

Podpisu memoranda sa zúčastnili aj riaditeľ športového gymnázia Jozef Pšenka, a krajskú organizáciu cestovného ruchu Trenčín región zastupovala jej riaditeľka Eva Frývaldská.


Fotogaléria